Fa En یکشنبه 26 مرداد 1399 ساعت 0 و 30 دقیقه
حمایت آنلاین خرید تاج گل خرید استند تسلیت کمپین همنفس حمایت آنلاین خرید تاج گل خرید استند تسلیت کمپین همنفس

روش هایی برای کاهش درد سرطان

روش هایی برای کاهش درد سرطان | سرطان چیست؟ | درد در سرطان |

کاهش درد سرطان | سرطان بیماری است که متاسفانه می تواند در سیستم کل بدن اختلال ایجاد نماید. برای کاهش درد سرطان در واقع پزشکان و انجمن سرطان جهانی درصدد است راهکارهایی را ارائه دهد تا افرادی که به سرطان مبتلا هستند با کاهش درد سرطان بتوانند زندگی بهتری را داشته باشند و تا حدودی بهبودی در روند سلامتی این افراد بتواند با سرعت بیشتری انجام گیرد. در واقع برای کاهش درد سرطان باید بدانیم که علائمی که باعث ایجاد این درد می شود چیست؟ چگونه می توان برای کاهش درد سرطان اقدام نمود؟ دارو ها و درمان های کاهش درد سرطان چیست؟. و بسیاری از موارد دیگر که در اینجا به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

دوشنبه 23 تیر 1399 ساعت 5:45

در خیریه سرطانی مسکن ها اغلب به صورت خوراکی مصرف میشوند. اغلب مسکن های پر مصرف خیریه فرم خوراکی دارند. با وجود این هنوز معتقد هستیم که بسیاری از داروها مانند آسپرین بهتر است که بصورت مایع، مصرف شوند. برای بیمارانی که مشکل بلعیدن دارند، روش نوشیدنی آسانتر است. همچنین برای بیمارانی که برای بلعیدن مشکل دارند، مسکن های مختلفی به فرم شیاف وجود دارد.

مورفین در خیریه سرطان معمولاً هر 4 ساعت بصورت شیاف یا مخلوط با آب میوه ها مصرف می شوند. همچنین قرص های هم وجود دارند که آهسته آهسته آزاد می گردند بنام Mst continues . اینها بلعیده می شوند ولی موفین بسیار آهسته و آرام از آنها خارج می گردد.
 

برای بیماران خیریه سرطان که کنترل در آنها از طریق مسکن های خوراکی مشکل است تزریق مداوم مورفین به بدن، اغلب بسیار مؤثر است. در این روش از یک سرنگ مخصوص استفاده می شود. سرنگ حاوی مورفین به یک پمپ کوچک متصل است.

 دارو به آرامی به وسیله سوزن به زیر جلد و یا بصورت غیر شایع تر بداخل ورید وارد می شود. سرعت دارو به بدن را هنگام تغییر میزان نیاز بیمار می تواند با دقت تغییر داد. سرنگ مخصوص و کوچک می باشد و براحتی بوسیله بازوبند یا نگهدارنده مخصوصی که در زیر بازو جایگذاری می شوند نگه داشته می شود.

در بعضی از مواقع ممکن از درد در نواحی که تحت سرطان نیز ایجاد شود و یا این درد بعد از درمان سرطان نیز در بدن افراد وجود داشته باشد و باعث رنج کشیدن بیماران شود. برای این منظور باید دلایل ایجاد درد را در وهله اول شناسایی نمود. دردهای سرطانی یا ناشی از آن در بیشتر مواقع قابل کنترل و همچنین کاهش هستند. برای این منظور در زمان شروع درد حتما به پزشک مراجعه نماید تا در کاهش درد سرطان به شما کمک نماید. شما می توانید برای کمک به خیریه ها اقدام کنید.

 

عوامل ایجاد درد سرطان چیست؟

 

دلایل بسیاری برای ایجاد درد سرطان وجود دارد ولی در اکثر مواقع این درد سرطانی به دلیل فشار تومورهای سرطانی به اعصاب و یا اندام های داخلی بدن می باشد که این فار می تواند درد درونی را در شما ایجاد نماید. یکی دیگر از دلایل ایجاد درد سرطانی هجوم سلول های سرطانی به استخوان ها یا اعضای بدن می باشد. در واقع این سلول های سرطانی با گسترش در بدن و حمله به نقاط مختلفی از بدن می توانند درد ایجاد نمایند. همچنین درمان هایی که برای کاهش درد سرطان در بدن انجام میگیرد مانند شیمی درمانی، جراحی و پرتو درمانی نیز می تواند باعث به وجود آمدن درد و احساس خستگی و کسلی در فرد شود.

 

علائم درد سرطان در افراد سرطانی چیست؟

 

این علائم در افراد مختلف می تواند تفاوت داشته باشد. در واقع میزان درد می تواند به نوع سرطان، مرحله ای که فرد در سرطان بدان دچار است، و یا میزان شیوع بیماری در بدن افراد و همینطور آستانه تحمل و درد در افراد بستگی داشته باشد. این درد ها می توانند گاهی خفیف و گاهی بسیار طاقت فرسا باشند.

 

روش های کاهش درد سرطان

 

داروهای مورد استفاده برای کاهش درد سرطان :

 

با توجه به میزان دردی دردی که در افراد وجود دارد داروهای متفاوتی با دوز های مختلف برای کاهش درد سرطان برای افرادی که مبتلا به سرطان هستند تجویز می شود. در اینجا به نمونه ای از این قرص ها می پردازیم.

 

برای درد های خفیف تا متوسط از دارو های زیر می توان استفاده نمود:

 

 • استامینوفن Anacin) ، Mapap ، Panadol ، Tylenol )
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ) ( NSAIDs مانند آسپرین و ایبوپروفن می توانند در کاهش درد سرطان در مراحل خفیف و متوسط استفاده شوند.

برای اینکه بتوانید درد های ناشی از سرطان را کم نمایید باید حتما با پزشک خود در استفاده از داروهای تسکین درد مشورت نمایید. برخی از دارو ها مانند NSAID ها می توانند باعث ایجاد لخته شدن خون در بدن شوند، همچنین این دارو های می توانند مشکلات گوارشی و کلیوی و همچنین افزایش خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را بیشتر نمایند. برای این منظور هرگز بدون تجویز پزشک از هیچ دارویی استفاده ننمایید.

 

برای درد های متوسط تا شدید می توانید داروهای زیر را مصرف نمایید:

 

 • داروهایی که در ترکیبات خود دارای کدئین، مورفین(کادیان،MS مداوم) می باشند.
 • هیدروکودون (Hysingla ، Lortab ، Norco ، Vicodin ، Zohydro ER ،)
 •  هیدرومورفون (Dilaudid ، Exalgo )
 • فنتانیل Duragesic) ، oxycodone (OxyContin)
 •  ترامادول

این دارو ها حتما نیاز به نسخه پزشک دارند و می توانند در کنار داروهای کاهش درد سرطان از نوع خفیف استفاده شوند.

درد هایی که احساس سوزن سوزن شدن در بدن ایجاد می نمایند برای تسکین این درد ها داروهای ضد افسردگی برای بیماران تجویز می شود. برخی از داروهای ضد افسردگی برای تسکین درد حتی در افرادی که دچار افسردگی نیستند تجویز می شود. این دارو ها در ترکیبات خود دارای مواد آرام بخشو تسکین دهنده درد می باشند. این دارو ها را می توان به صورت زیر نام برد.

 • آمی تریپتیلین و نورتریپتیلین (Aventyl )، (Pamelor)
 •  دولوکستین (Cymbalta)

داروهای ضد افسردگی هستند که در بعضی از موارد برای درمان درد استفاده می شوند.

داروهای ضد تشنج نیز برای از بین بردن درد هایی که به صورت سوزن شدن در بدن ایجاد می شد و همچنین درد های دردناک عصبی برای بیماران سرطانی در جهت کاهش درد سرطان تجویز می شوند.

 • گاباپنتین (Horizant) ، ( Neurontin) 
 •  کاربامازپین (Carbatrol ، Equetro ، Tegretol)

سایر داروهایی که برای کاهش درد های ناشی از سرطان و تورم ایجاد شده در بدن استفاده می شوند را می توان به صورت زیر نام برد.

 • کورتیکو استروئیدها مانند پردنیزولون (استرپرد)
 • درمانی به نام درمان بلوک عصبی وجود دارد ، که یک بی حسی موضعی است. در واقع این بلوک عصبی به اطراف یا به یک عصب تزریق می شود. این بلوک از رسیدن پیام های درد در آن مسیر عصبی جلوگیری می کند. و از این طریق به کاهش درد افراد سرطانی می انجامد.
 • از سایر روشهای درمانی مانند طب سوزنی ، ماساژ ، فیزیوتراپی ، مدیتیشن و هیپنوتیزم نیز می توان در کاهش درد بیماران استفاده نمود.

 

کاهش درد سرطان در افراد چه فوایدی دارد؟

 

درد هایی که در اثر ایجاد سرطان در بدن به وجود می آید می تواند کل زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. درد ناشی از سرطان می تواند در صورتی که کاهش پیدا ننماید، در کیفیت زندگی افراد و همچنین قوای بدنی آنها نیز تاثیر بگذارند. در های طولانی مدت می توانند بیمار را خسته نمایند و او را از انجام کارهای روتین زندگی باز دارند. اشتهای فرد نیز در اثر درد می تواند کاهش پیدا نمایند.

 

بسیاری دیگر از نتایج مضری که درد ناشی از سرطان می تواند برای افراد ایجاد نماید را می توانید در زندگی این افراد مشاهده نمایید. برای این منظور پزشکان تا حدودی می توانند در کاهش درد سرطان به بیماران کمک نمایند ولی در اکثر مواقع این درد ها قابل درمان نیستند. فقط می توان شدت آنها را کم نمود و یا کنترل کرد. پزشکان با تجویز داروهایی در دوز های مختلف می توانند درد در بیماران را کاهش دهند و به آنها کمک نمایند که به کارهای روزمره زندگی خود بپردازند.

 

گاهی ممکن است این دارو ها در دو نوع خفیف و شدید برای بیماران تجویز شود تا اثرات بهتری در کاهش درد داشته باشد. در واقع با کاهش درد در بدن افراد مبتلا به سرطان می توان گفت که این بیماری ها در شرایط بهتر از زندگی خود قرار خواهند گرفت و در نحوه خوابیدن و انجام کارهای روزمره خود بسیار تواناتر عمل می نمایند.

 

کارهایی که فرد مبتلا به سرطان باید برای کاهش درد در خود انجام دهد چیست؟

 

 • افراد مبتلا به سرطان باید در مورد درد خود با تیم سرطان مربوطه در بیمارستان گفت و گو نمایند. آنها می توانند در مورد اینکه درد چگونه شروع شده است و شدت و مدت زمانی که ایجاد شده است با کادر پزشکی  خود صحبت نمایند. با دادن اطلاعات دقیق از میزان درد خود ، احساسی که دارند، و چگونگی کم شدن درد در آنها، پزشکان می توانند در کاهش این درد به شما خدمات بیشتری را ارائه دهند.
 • داروهایی که برای کاهش درد برای بیماران تجویز می شود ممکن است در بدن آنها تاثیری نداشته باشد برای این منظور بیماران سرطانی باید تیم سرطان را در جریان قرار دهند تا آنها بتوانند داروهایی که برای تسکین درد این بیماران را تجویز نموده اند را تغییر دهند.
 • دردی که در شا ایجاد می شود را مقیاس بندی نمایید. به این منظور که از شدت صفر تا ده به آن شماره ای را اختصاص دهید. با استفاده از این روش می توانید پزشک خود را بهتر متوجه شدت دردی که احساس می نمایید کنید.
 • داروهایی را که برای کاهش درد شما تجویز شده است را باید به صورت شبانه روزی مصرف نمایید نه هنگامی که در خود در احساس نمودید. این دارو ها در اثر استفاده مداوم می تواند درد های مزمنی را که شما در دراز مدت با آن مواجه شوید را کمتر نماید در واقع از ایجاد درد جلوگیری می نماید.
 • باید دارای فعالیت و انرژی باشید. برای اینکه درد های ناشی از سرطان را کم نمایید حتما باید دارو مصرف کنید. این دارو ها در کاهش درد به شما کمک می نمایند. در نتیجه با دادن فعالیت بیشتر به بدن خود می توانید در تاثیر این دارو ها در کاهش درد نقض موثری را داشته باشید.
 • قبل از اینکه درد شدید شود دارو را مصرف نمایید و منتظر شدید شدن درد در خود نباشید.
 • در صورت کاهش درد یا از بین رفتن آن، داروهای ضد درد را به طور ناگهانی قطع ننماید. می توانید با نظر پزشک دوز دارو ها را کاهش دهید.
 • در صورت مصرف برخی از داروهای ضد درد ممکن است احساس تهوع نمایید برای این منظور با تیم پزشکی خود رد این باره صحبت نمایید تا نوع دارو را تغییر دهند.
 • می توانید از ماساژ و یا کیسه های آب گرم برای کاهش درد استفاده نمایید. البته در مناطقی که تحت درمان سرطان هستند از کیسه آب گرم استفاده ننمایید.
 • می توانید با تجویز پزشک از نوعی برنامه تغذیه برای کاهش درد استفاده نمایید. برخی از غذاها می توانند درد را در شما کاهش دهند.
 • غذاهایی که دارای فیبر بسیار می باشند را مصرف نمایید. همچنین نوشیدن مایعات در مقادیر زیاد را در برنامه غذایی خود بگنجانید.
 • بعضی از داروهای مسکن می توانند ایجاد یبوست نمایند برای این منظور می توانید از داروهای ملین یا نرم کننده ها برای جلوگیری از یبوست استفاده نمایید.

 

کاهش درد سرطان

 

نقش رژیم غذایی درست در کاهش درد بیماران سرطانی :

 

یکی از موارد یکه می تواند نقش مهمی در کاهش در بیماران داشته باشد استفاده از رژیم غذایی می باشد که به بدن مواد مفیدی را برساند تا بتواند درد های ناشی از سرطان را در این افراد ک نماید. با صحبت کردن با پزشک خود و کادر پزشکی مربوط می توانید در این زمینه اطلاعات مناسبی را کسب نمایید.

 

به همین دلیل تغذیه و نقش ان در درمان دردهای سرطان موضوع مهمی است که در پاتوفیزیولوژی مربوط به سرطان بسیار تاکید شده است. در زیر به نمونه ای از موادی که وجود آنها در رژیم غذایی می تواند در کاهش درد سرطان موثر باشد را بررسی می نماییم.

 

 • انواع غذاهای و موادی که دارای فیبر می باشد. این مواد در انواع سبزیجات موجود است. با توجه به اینکه درمان های سخت شیمی درمانی و پرتو درمانی می تواند بافت های بدن را از بین ببرد و آب آن را خشک نماید از این رو موادی که دارای فیبر می باشند می توانند برای کاه درد در بیماران سرطانی مفید باشند.
 • نوشیدنی های مفید و مایعات به مقدار زیادی مصرف نمایید. می توانید روزانه یک نا دو لیوان آب میوه طبیعی مصرف نمایید. بیماران سرطانی می توانند از آب میوه های تازه و یا آب برای نوشیدن استفاده نمایند. این مواد در بدن برای هیدراته شدن آن کمک شایانی را می نمایند.
 • اطمینان از میزان کالری کافی مصرفی در غذاها می تواند در کاهش درد موثر باشد. در واقع موادی که دارای کالری سالم می باشد می تواند باعث ترمیم آسیب های ناشی از درد در بدن افرادی که مبتلا به سرطان هستند شود.
 • پروتئین ها یکی دیگر از موادی است که باید به بدن فرد برسند تا ترمیک بافت های بدن را بتوانند سرعت ببخشند. حذف این مواد از رژیم غذایی بیماران سرطانی می تواند تا حدود زیادی شدت درد در این بیماران را بیشتر نماید. این مواد در گوشت، مرغ، ماهی بدون چربی، تخم مرغ، لوبیا، پنیر، شیر، ماست، آجیل و دانه های گیاهی یافت می شود.
 • استفاده از میوه را در رژیم غذایی خود حتما داشته باشید. میوه ها تا حدود زیادی در تامین آب مورد نیاز بدن و همچنین ویتامین های لازم برای ترمیم سلول های بدن بسیار می توانند مفید باشند. رنگ های متنوع در میوه ها می تواند حاو مواد مغذی برای بدن باشد. در نتیجه انواع ویتامین ها با مصرف میوه های مختلف می تواند به بدن شما وارد شود.

 

کلام آخر :

 

امروزه سرطان یکی از رایج ترین بیماری ها در بین جوامع مختلف بوده و افراد زیادی را درگیر کرده است. بسیاری از افراد مبتلا به سرطان با گذراندن روش های درمانی، سلامتی خود را باز خواهند یافت. مسئله ای که بیشتر افراد درگیر با این بیماری را آزار می دهد، دردهایی است که به علت های مختلفی در این افراد ایجاد می شود.

 

معمولاً وجود غده های سرطانی باعث ایجاد فشارهایی به سایر اندام ها خواهند شد. از طرفی هجوم این سلول های مهاجم به سایر سلول ها سبب بروز دردهای طاقت فرسایی در بیماران مبتلا می شود. معمولاً داروهای مختلفی برای تخفیف این دردها تجویز می شود که برخی از آن ها تقریباً گران قیمت هستند. از طرفی برخی از دردهای این بیماران به علت پروسه های درمانی رخ می دهند که برای برطرف کردن این التهابات رخ داده نیز بیماران مجبور به استفاده از داروهایی هستند. متاسفانه بیماران مبتلا علاوه بر مبارزه با بیماری باید نگران این هزینه ها نیز باشند.

 

بسیاری از موسسه های خیریه حمایت از بیماران سرطانی به تازگی اقداماتی در این زمینه انجام داده اند که باعث کاهش هزینه های درمان این افراد می شود. اجاره استندهای تسلیت و تاج گل خیریه از این گونه مراکز حمایتی، می تواند مبالغ قابل توجهی را جهت کمک به هزینه های درمان این دسته از بیماران فراهم آورد. از طرفی اجاره این گونه تاج گل ها می تواند در حفظ محیط زیست کمک شایانی داشته باشد.

تعداد بازدید : 5072

ثبت نظر

ارسال