Fa En پنجشنبه 12 تیر 1399 ساعت 16 و 7 دقیقه
حمایت آنلاین خرید تاج گل خرید استند تسلیت کمپین همنفس حمایت آنلاین خرید تاج گل خرید استند تسلیت کمپین همنفس

سرطان کیسه صفرا

سرطان کیسه صفرا | سرطان | انواع سرطان

سرطان | انواع سرطان | سرطان کیسه صفرا | سرطان کیسه صفرا یکی از انواع سرطان های نادر است. در حقیقت کیسه صفرا ارگانی است که در بخشی در زیر کبد شما قرار گرفته و با اینکه عضو بسیار کوچکی است، وظایف مهمی را در بدن به عهده دارد.

شنبه 13 اردیبهشت 1399 ساعت 20:52

سرطان کیسه صفرا یکی از انواع سرطان های نادر است. در حقیقت کیسه صفرا ارگانی است که در بخشی در زیر کبد شما قرار گرفته و با اینکه عضو بسیار کوچکی است، وظایف مهمی را در بدن به عهده دارد.

 

تشخیص سرطان کیسه صفرا در مراحل اولیه کار بسیار دشواری است. در واقع دلیل این دشواری کوچک بودن این عضو حیاتی در بدن است. از آنجا که غالبا درمان این نوع سرطان سخت است معمولا به صورت ترکیبی از روش های جراحی ، شیمی درمانی ، پرتونگاری و موارد دیگر استفاده می شود.

 

 

آگاهی از علائم این نوع سرطان و شناختن راه های درمان آن میتواند به افراد کمک کند تا در مواجهه با چنین بیماری ، دچار استرس نشده و با اقداماتی که لازم است انجام دهند، آشنا شوند. در همین خصوص قصد داریم تا در این مقاله مطالب و اطلاعات مفیدی در رابطه با سرطان کیسه صفرا در اختیار شما قرار دهیم.

 

 

 

سرطان کیسه صفرا چیست؟

 

 

 

در واقع این نوع سرطان نوعی بیماری است که در آن سلول های بدخیم و یا سرطانی در بافت کیسه ی صفرا شروع به رشد و تقسیم سلولی می کنند. با توجه به تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته ، احتمال ابتلا به این نوع سرطان در زنان بیشتر از مردان است.

 

 

علائم و نشانه های سرطان در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد اما به طور کلی می توان بیان کرد که زردی کلی بدن ،تب و درد علائم این بیماری هستند. همانطور که مطرح شده تشخیص این بیماری در مراحل اولیه کار دشواری بوده و از آزمایشات مخصوصی برای شناسایی این نوع سرطان استفاده می شود.

 

 

دیواره ی کیسه صفرا از 4 لایه ی اصلی تشکیل شده است:

 

 

 • لایه ی مخاطی داخلی
 • لایه ی ماهیچه ای
 • لایه ی همبند
 • لایه ی سروزال بیرونی

 

در حقیقت سرطان کیسه صفرای اولیه در لایه ی داخلی شروع شده و با گذشت زمان و تقسیم سلولی سلول های سرطانی به لایه های بیرونی گسترش می یابد. هرچیزی که احتمال ابتلا به بیماری را افزایش دهد به عنوان یک عامل خطر شناخته می شود. داشتن یک عامل خطر به معنای ابتلا به سرطان نیست. عوامل خطر داشتن این نوع سرطان شامل موارد زیر است:

 

 

 • زن بودن
 • نژاد آمریکایی
 • مبتلا بودن اعضای خانواده به سرطان
 • علائم و نشانه های سرطان کیسه صفرا

 

علائم و نشانه های این نوع سرطان ممکن است که در افراد مختلف به دلیل داشتن شرایط جسمانی متفاوت ، به صورت یکسان ظاهر نشود اما به طور کلی می توان گفت که علائم این نوع سرطان عبارتند از :

 

 

 •     زردی که شامل زرد شدن پوست و سفیدی چشم است. این مورد شایع ترین علامت این نوع  سرطان است.
 •     احساس درد در قسمت بالایی معده
 •     تب و لرز
 •     تهوع و استفراغ
 •     نفخ
 •     توده های شکم

 

و موارد دیگر.

 

 

 

کیسه صفرا چیست و چه کاری در بدن انجام میدهد؟

 

 

 

کیسه صفرا اندامی است که بخشی از سیستم صفراوی انسان بوده و در تولید ،ذخیره و ترشح صفرا نقش مهمی دارد. صفرا مایعی قهوه ای رنگ مایل به زرد است که توسط کبد تولید شده و برای هضم غذاهای چرب در روده ی باریک مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

بنا به مطالعات انجام شده بیان می شود که کیسه صفرا برای بقای انسان ضروری نبوده و صفرا می تواند از راه های دیگری نیز به روده ی باریک برسد. در واقع هنگامی که غذا وارد روده ی باریک می شود، پیامی به کیسه ی صفرا فرستاده شده و از طریق این پیام کیسه صفرا ترشح صفرا را آغاز می کند.

 

صفرا با از بین بردن چربی ها هضم غذا را ساده تر کرده و مواد مضر را از کبد به اثنی عشر که بخشی از روده ی باریک است ، انتقال می دهد.

 

 

مقدار زیاد کلسترول ، بیلی روبین و نمک صفراوی می تواند منجر به تشکیل سنگ صفرا شود. سنگ های صفرا رسوباتی هستند که هنگام ذخیره ی صفرا در کیسه ی صفرا ذخیره می شوند و افرادی که به سنگ صفرا مبتلا هستند ، به ندرت علائمی ناشی از بیماری از خود نشان می دهند. همچنین ممکن است که سنگ صفرا مجرای خروج صفرا را ببندد که برای درمان این عارضه ، جراحی برداشتن کیسه صفرا را به کار می گیرند.

 

 

 

تشخیص سرطان کیسه صفرا

 

 

 

در حقیقت در مراحل اولیه ی هیچ علامت و نشانه ای مشاهده نمی شود. دلایل سختی تشخیص این نوع سرطان را می توان به عوامل زیر وابسته دانست:

 

 

 •     در صورتی که حتی علائم این نوع سرطان خود را نشان دهند ، این علائم شباهت بسیاری به بیماری های دیگر دارد.
 •     کیسه صفرا از نظر آناتومی در بخش واضحی قرار نگرفته و در پشت کبد پنهان است.
 •     سرطان کیسه صفرا گاهی اوقات وقتی کیسه صفرا به دلایل دیگر برداشته می شود ، تشخیص داده می شود. بیماران مبتلا به سنگ کیسه صفرا به ندرت دچار این نوع سرطان می شوند.

 

آزمایشاتی که برای بررسی کیسه صفرا و اندام های مجاور آن مورد استفاده قرار می گیرند برای تشخیص این نوع سرطان به کار گرفته می شوند. در واقع این آزمایشات به پزشک معالج کمک می کند تا این نوع سرطان را تشخیص داده و همچنین به آنها نشان می دهد که سرطان تا چه اندازه شیوع داشته است.

 

تشخیص سرطان کیسه صفرا

 

آزمایشات لازم جهت درمان سرطان کیسه صفرا :

 

 

 

به منظور درمان این نوع سرطان لازم است که نخست بدانید آیا این نوع سرطان با جراحی قابل درمان خواهد بود یا خیر؟ آزمایشات برای شناسایی و روش های تشخیص این نوع سرطان به طور همزمان انجام می شوند و ممکن است که اقدامات زیر بر روی بدن بیمار انجام شود:

 

 

 

معاینه ی بدنی و تاریخچه فرد :

 

 

معاینه ی بدن برای بررسی علائم و نشانه های بیماری صورت می گیرد. در این نوع معاینه بدن فرد بیمار به منظور مشاهده ی هر نوع برآمدگی ، برجستگی و یا هرچیز دیگری که نرمال به نظر نمی رسد ، بررسی می شود. همچنین در این مرحله عادات و سابقه ی بیماری هایی که فرد بیمار در گذشته داشته است مورد ارزیابی قرار می گیرد.

 

 

 

آزمایش عملکرد کبد :

 

 

در این نوع آزمایش در واقع میزان مشخصی از خون فرد بیمار به منظور اندازه گیری مواد و هورمون های ترشح شده از کبد مورد آزمایش قرار می گیرد. در صورتی که در این آزمایشات میزان ترشح یک ماده از کبد از حدی استاندارد بالاتر باشد ، این امر می تواند نشانه ی بیماری کبدی باشد که در اثر وجود این نوع سرطان حاصل شده است.

 

 

 

مطالعات شیمی خون :

 

 

روشی است که در آن آزمایشات خون انجام می شود و یک میزان مشخصی از خون به منظور بررسی مواد ترشح شده از بافت ها و اندام های مختلف ، مورد آزمایش قرار می گیرد. در صورتی که میزان ترشح یک ماده از حد استاندارد بالاتر و یا پایین تر باشد ، می توان دریافت که این موارد نشانه هایی از وجود یک بیماری هستند.

 

 

 

سی تی اسکن :

 

 

در این روش مجموعه ای از تصاویر دقیق نواحی مختلف بدن مانند قفسه ی سینه ، شکم و لگن از زوایای مختلف گرفته می شود. این تصاویر توسط رایانه ای که به دستگاهی اشعه ی ایکس متصل شده ، ظاهر می شود. برای اینکه اندام های مختلف بدن با وضوح بیشتری در تصاویر نشان داده شوند ممکن است که با تزریق رنگ به داخل ورید ، این کار را عملی کنند. این کار به مشخص شدن کیسه صفرا کمک زیادی می کند.

 

 

 

معاینه ی سونوگرافی :

 

 

روشی است که در آن از امواج صوتی با انرژی بالا استفاده می شود و با گذشتن از اندام های مختلف بدن ، تصویری را ایجاد می کنند. سونوگرافی شکمی به منظور تشخیص این نوع سرطان به کار گرفته می شود.

 

 

 

PTC کلانژیوگرافی از طریق پوست :

 

 

روشی است که در آن اشعه ی ایکس را از راه مجاری کبد انتقال داده و صفرا را نشان می دهد. در این روش یک سوزن بسیار نازک از طریق پوست زیر دنده ها به داخل کبد وارد می شود. رنگ به مجاری کبدی و یا صفراوی تزریق شده و اشعه ایکس گرفته می شود.

 

 

در صورت یافتن انسداد یک لوله ی نازک و انعطاف پذیر به نام استنت در کبد باقی می ماند تا صفرا را به داخل روده ی باریک هدایت کرده و یا صفرا از داخل کیسه به خارج از بدن تخلیه کند.

 

 

آزمایشات لازم جهت درمان سرطان کیسه صفرا

 

مراحل سرطان کیسه صفرا

 

 

پس از اینکه وجود این نوع سرطان در فرد تشخیص داده شد ، پزشکان سعی می کنند تا میزان پیشرفت این بیماری را مورد ارزیابی قرار دهند. این نوع سرطان به طور کلی در 4 مرحله مورد بررسی قرار می گیرد. در واقع هرچه به مراحل پایانی نزدیکتر می شویم میزان شیوع سرطان در بدن فرد بیشتر خواهد بود.

 

 

سیستم مرحله بندی که اغلب برای این نوع سرطان به کار گرفته می شود سیستم TMN بوده که توسط کمیته ی مشترک سرطان به وجود آمده است.

 

 

T توضیح می دهد که تومور تا چه اندازه در کیسه صفرا رشد کرده است.

 

 

در این مرحله سلول های سرطانی در دیواره ی داخلی کیسه صفرا رشد کرده اند اما در هیچ جای دیگر بدن شیوع نداشته اند. تشخیص سرطان کیسه صفرا به ندرت در این مرحله قابل انجام است.

 

در مرحله ی بعدی تومور در داخل کیسه صفرا شروع به رشد کرده و در مرحله ی بعدی سرطان به زیر لایه ی اصلی کیسه صفرا رسیده در نهایت این پیشرفت تا زمانی ادامه می یابد که سرطان از طریق رگ های خونی به خارج از کیسه صفرا انتقال یابد.

 

 

N توضیح می دهد که آیا سرطان در غدد لنفاوی وجود دارد یا خیر. این امر نشان دهنده ی  وجود سلول های سرطانی در غدد لنفاوی نزدیک کیسه صفرا است.

 

 

M توضیح می دهد که آیا سرطان به هر قسمت دیگر بدن گسترش یافته است یا خیر. این مورد بدان معناست که سرطان به قسمت های دیگر بدن مانند مغز و یا ریه ها گسترش یافته است. در این حالت سرطان در بدن فرد متاستاز شده است.

 

 

 

درمان سرطان کیسه صفرا :

 

 

لازم است که فرد پس از اینکه وجود این نوع سرطان در بدن او تشخیص داده شد در مورد تمامی راه های درمانی آگاهی داشته و عوارض جانبی هر یک از روش های درمانی را بداند. مشورت با پزشک متخصص بسیار مفید بوده و کمک گرفتن از او در این زمینه کمک زیادی به فرد بیمار می کند.

 

 

در مواردی لازم است که بیمار در مورد روش های درمان سریع تصمیم بگیرد که در این زمان مشورت گرفتن از افراد با تجربه و مراجعه به چندین پزشک برای تشخیص راه درمان می تواند کمک کننده باشد.

 

 

هدف اصلی در این نوع درمان از بین بردن سرطان کیسه صفرا است اما چنانچه این امر امکان پذیر نباشد ، با روش های مختلف می توان از پیشرفت بیشتر این نوع بیماری جلوگیری کرد.

 

 

 

جراحی کیسه صفرا در مراحل اولیه :

 

 

در صورتی که این نوع سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود جراحی  یکی از گزینه های اصلی درمان است که خود چندین روش دارد:

 

جراحی برای برداشتن کیسه صفرا:

 

 

سرطان کیسه صفرا در مراحل اولیه می تواند با برداشتن کیسه صفرا درمان شود که این جراحی به کوله سیستکتومی معروف است.

 

 

 

جراحی برای برداشتن کیسه صفرا و بخشی از کبد :

 

 

که در صورتی انجام می شود که سرطان به کبد پیشرفت کرده باشد.

 

 

در برخی از موارد نیز جراحی کیسه صفرا برای برداشتن کیسه صفرا ، بخشی از کبد و یا مجراهای کبدی انجام می شود.

 

 

پس از عمل جراحی کیسه ی صفرا بنا به تشخیص پزشک لازم است که فرد تحت شیمی درمانی قرار بگیرد. پرتودرمانی نیز در بسیاری از موارد مفید شناخته شده  و لازم است که فرد پس از جراحی با تشخیص پزشک نسبت با انجام آن اقدام کند.

 

 

در نهایت باید بگوییم که سرطان جزء بیماری هایی است نیاز به روحیه و انگیزه بالایی برای درمان دارد. حمایت خانواده ، دوستان و آشنایان می تواند تاثیر زیادی بر روحیه ی فرد داشته و او را در این مسیر همراهی کند.

 

 

لازم است که فرد با تیم درمانی خود رابطه ی خوبی برقرار کرده و در تمامی مراحل سرطان مشکلات ، درد ها و عوارض مختلف را با پزشک متخصص در میان گذاشته و در نتیجه روحیه ی خود برای مبارزه با این بیماری را حفظ کند.

 

 

سرطان کیسه صفرا ، همانطور که بیان شده بسیار نادر بوده و راه های درمانی متنوعی برای آن وجود دارد که با توجه به تشخیص پزشک این روش درمانی انتخاب شده و در صورتی که در مراحل اولیه تشخیص داده شود ، کاملا قابل درمان خواهد بود.

 

 

جراحی کیسه صفرا در مراحل اولیه

 

سفارش استند تسلیت خیریه یا تاج گل خیریه، کدام بهتر است؟

 

 

 

تقدیم تاج گل به بازماندگان متوفی سال ها است که در بین ما ایرانیان رواج دارد. اما از آنجا که همه چیز تغییر کرده است، به دلیل پژمرده شدن گل ها و دردسرهایی که برای جا به جایی برای خانواده متوفی ایجاد می کند، تاج گل های طبیعی جای خود را به تاج گل های مصنوعی و استندهای تسلیت دادند.

 

 

اما این که میان تاج گل و استند تسلیت کدام یک بهتر است باید گفت با این که تاج گل ها در نگاه اول زیباتر و تأثیرگذارتر به نظر می رسند، اما یک پیام زیبا و آرامش بخش روی استند می تواند تأثیری چند برابر بیش از گل ها حتی گل های تازه داشته باشد.

 

 

سفارش استند تسلیت خیریه یا تاج گل خیریه هر دو با هدف همدردی با بازماندگان و کمک به مؤسسات خیریه هستند. در نهایت این شما هستید که انتخاب می کنید از چه طریق در این امر مشارکت داشته باشید.

 

 

 

امید به فردای بهتر برای بیماران مبتلا به سرطان با اجاره تاج گل مصنوعی و استند تسلیت از موسسه خیریه سید محمدحسین رضوی

 

 

موسسه خیریه سید محمدحسین رضوی با اجرای یک طرح جدید در طی سال‌های اخیر موجب شده تا با همیاری شما، بخشی از هزینه‌های بالای بیماران مبتلا به سرطان را جمع‌آوری کند تا صرف دارو و درمان آن‌ها شود.

 

 

موسسه با اجرای طرح اجاره دادن تاج گل و استند تسلیت به شما برای تقدیم و ایجاد حس همدردی به اقوام و نزدیکانی که عزادار شده‌اند، باعث شد تا علاوه بر اینکه هزینه‌ای از اجاره تاج گل و استند تسلیت کمکی برای بیماران باشد، شما نیز به‌صورت آسان‌تر و با هزینه بسیار کمتر تاج گل و استند تسلیت را آنلاین سفارش دهید و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای رایگان تحویل بگیرید.

 

 

موسسه خیریه سید محمدحسین رضوی با کمک شما می‌تواند اندکی از هزینه درمان بیماران مبتلا به سرطان را جمع‌آوری و با گسترش این طرح امید دارد تا فردای بهتری در انتظار کودکان و بیماران مبتلا به سرطان باشد. این موسسه در تمام این سال‌ها خدمات رایگان و ویژه خود را شامل حال بسیاری از افراد خیر کرده است. حمل‌ونقل تاج گل و استند تسلیت در تمامی نقاط تهران بر عهده موسسه خیریه سید محمدحسین رضوی است و شما هیچ مسئولیتی در قبال پرداخت هزینه حمل‌ونقل آن ندارید.

 

 

 

اجاره تاج گل خیریه و استند تسلیت خیریه قدمی برای بهبودی حال بیماران سرطانی

 

 

 

موسسه خیریه محمدحسین رضوی با سال‌ها سعی و تلاش فراوان در راستای کمک به درمان بیماران سرطانی تلاش کرده است تا هزینه درمان این بیماران را تأمین نماید. شما هم می‌توانید به‌ نوبه خود قسمتی از این هزینه را تقبل کنید. موسسه خیریه محمدحسین رضوی در اقدامی جالب، دست به تهیه تاج گل و استند تسلیت در ابعاد و شکل‌های فراوان زده است.

 

در تمام مراسم‌های عزاداری اصولاً رسم بر این است که برای عرض تسلیت و شریک شدن در گوشه‌ای از غم صاحبان مجلس گل و بنرهایی با متون عرض تسلیت هدیه داده می‌شود.

تعداد بازدید : 1582

ثبت نظر

ارسال