Fa En دوشنبه 6 بهمن 1399 ساعت 11 و 10 دقیقه
حمایت آنلاین خرید استند تسلیت حمایت آنلاین خرید استند تسلیت

تشخیص سرطان پوست از روی ناخن

تشخیص سرطان پوست از روی ناخن|سرطان پوست|پیشگیری از سرطان پوست|درمان سرطان پوست|انواع سرطان پوست|ابتلا به سرطان پوست|روش های درمانی سرطان پوست|

ناخن ها از جمله قسمت هایی هستند که با توجه به تغییرات ایجاد شده در آنها می توان به سرطان پوست پی برد. برای این منظور ظاهر ناخن ها مورد بررسی قرار میگیرد و در صورت وجود هر گونه لکه، خال، یا تغییر در ضخامت آنها باید به پزشک مراجعه نمود.

سه شنبه 11 آذر 1399 ساعت 7:51

پوست به عنوان اولین سد محافظتی بدن، وظایف مهم بسیاری را بر عهده دارد و جزو بافت های بسیار مهم در حفاظت بدن، منبع ذخیره ای آب، محل ذخیره چربی و دریافت اشعه خورشید برای کمک به جذب ویتامین D به شمار می رود.

سرطان پوست به رشد و تکثیر غیر طبیعی سلول های تشکیل دهنده پوست اطلاق می شود که اکثراً در مناطقی که بیشتر در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار داشته اند بروز می کند اما ممکن است در نواحی دیگر بدن هم که در مقابل نور خورشید قرار نداشته اند ظاهر شود.

 

شایع ترین انواع سرطان پوست، کارسینوم سلول های سنگ فرشی یا کارسینوم سلول های پایه ای می باشد که نسبت به انواع دیگر کم خطرتر بوده و بیشتر در قسمت هایی نظیر صورت، سر و گردن که بیشتر در معرض آفتاب هستند ظاهر می شود.

 

نوع دیگر آن سرطان سلول های ملانوم نام دارد که نسبت به کارسینوم ها خطرناک تر بوده و اگر جهت درمان به موقع آن ها اقدامی صورت نگیرد، به راحتی می توانند به سایر نقاط بدن هم پخش شوند.


تشخیص سرطان پوست


در مقایسه با سایر انواع سرطان ها، سرطان پوست را بسیار آسان تر و سریع تر از بقیه می توان تشخیص داد چون علائم اولیه آن را به وضوح می توان بر روی پوست مشاهده کرد. از پوست کف سر تا انتهای انگشتان پا، هر قسمتی از بدن که با پوست پوشیده شده باشد می تواند نقطه شروع و گسترش این سرطان باشد.

 

سرطان پوست را حتی می توان بر روی لب ها، روی مخاط داخلی دهان، پوست ناحیه اندام تناسلی یا زیر ناخن های دست و پا ها هم مشاهده کرد. مهم این است که پس از مشاهده علائم در مراحل اولیه بیماری، با مراجعه به پزشک، اقدامات درمانی را قبل از گسترش آن شروع کنیم.

 

از راه هایی که می توان به وسیله آن خیلی سریع تر از سایر روش ها به تشخیص زود هنگام و پیشگیری از گسترش و زیاد شدن سرطان پوست پرداخت می توانیم به مراقبت و بررسی کامل پوست و ناخن ها به طور ماهانه اشاره کنیم.

 

در این روش شما باید با قرار گرفتن در مقابل یک آینه بزرگ، تمام قسمت ها و نقاط پوست خود در سراسر بدن و همچنین وضعیت ناخن های دست ها و پاها را به طور کامل بررسی کرده و به دنبال هر گونه علائم، لکه ها، خال ها یا تغییر ضخامت غیر طبیعی در آن ها باشید و هر یک از موارد غیر طبیعی و مشکوک را به پزشک خود اطلاع دهید.

 


بررسی ناخن ها و شناسایی علائم سرطان پوست در آن ها

 

ناخن های دست و پا از جمله اندام هایی هستند که ممکن است نشانه های ابتلا به سرطان پوست را در خود نشان دهند و از این طریق ما را از شروع آن آگاه سازند تا بتوانیم هر چه سریع تر به درمان آن اقدام کنیم.

 

ظهور خال بر روی ناخن ها

 

اگر فرد در مراحل ابتدایی ابتلا به سرطان پوست از نوع ملانوما باشد ممکن است ضایعاتی شبیه به خال زیر ناخن هایش ظاهر شوند که لازم است به آن ها توجه شود. این خال ها می توانند متقارن باشند یا از شکل و تقارن خاصی برخوردار نباشند و به طور نا منظم بر سطح ناخن ها پدیدار شوند. این ضایعات می توانند تنها در ناحیه خاصی از ناخن مستقر شده و در آن جا باقی بمانند یا با پیشروی سرطان ملانوسیت ها، گسترده تر شوند تا جایی که سطح کل ناخن را در بر بگیرند.

 

این زوائد خال مانند می توانند بر روی ناخن های دست یا پاها و یا هر دو ظاهر شوند و مرزهای جدا کننده آن ها با دیگری متفاوت باشد؛ مثلاً می توان آن ها را به شکل دندانه دار، منحنی، فرو رفته یا کم رنگ تر از نقاط مرکزی خال نیز یافت.

 

از سایر نشانه هایی که لازم است در این خال ها به آن توجه کرد، هماهنگی رنگ و تغییرات آن در مقایسه با نواحی دیگر ضایعه می باشد. ممکن است نقاط مختلف در آن ضایعه به رنگ قهوه ای یا سیاه دیده شوند یا نقاطی به رنگ های سفید، قرمز و صورتی در میانه این ضایعات مشاهده شود که به مرور زمان در اندازه آن ها تغییراتی حاصل شود.

تشخیص سرطان پوست


تغییر ضخامت ناخن ها


ممکن است مجموعه ای از نشانه های دیگر بر روی ناخن ها ظاهر شوند که می توانند حاکی از قرار گرفتن فرد در مراحل اولیه سرطان سلول های سنگفرشی یا پایه ای در پوست باشد. ضخامت ناخن ها از جمله نشانه هایی است که باید مورد توجه قرار گیرند و به طور مرتب مورد بررسی و ارزیابی مداوم قرار گیرند.

 

اگر هر گونه تغییر در قطر ناخن ها چه در دست ها و چه در پاها مشاهده شد که قبلاً در فرد دیده نشده بود و به تازگی پدیدار شده، لازم است که حتماً به پزشک خود یا یک متخصص پوست این موارد را گزارش دهید.

 

این تغییر ضخامت می تواند تنها در یکی از ناخن ها ظاهر شده و یا تمامی ناخن های دست و پاها را در بر بگیرد و از این طریق منجر به بدشکلی ها یا مالفورماسیون هایی در ساختار و ظاهر ناخن ها در فرد بیمار شود. همچنین به سفتی و نرم شدگی بافت ناخن ها و انگشتانتان هم توجه بسیار داشته باشید.

 

ضایعات سفید، زرد یا صورتی و قرمز بر روی ناخن ها

 

هنگامی که در حال مشاهده و بررسی ناخن های خود هستید باید به ظاهر شدن هر گونه لکه یا نقطه به رنگ سفید، زرد یا قرمز شبیه به لکه خونی که پیش از این با چنین ضایعه ای بر روی ناخن های خود مواجه نشده بودید، توجه کنید. لکه ها ممکن است به مرور زمان در سراسر ناخن ها پخش شوند یا در جای خود برای مدتی طولانی ثابت بمانند یا حتی محو شده و پس از مدتی دوباره بر سطح ناخن ها ظاهر شوند. 

 

فرورفتگی یا برآمدگی غیر طبیعی ناخن ها


در بررسی ناخن ها، با لمس سطح آن ها به هر گونه فرورفتگی یا برجستگی و به اصطلاح گنبدی شدن غیر عادی در مرکز ناخن ها توجه کنید و اگر به چنین موردی برخوردید لازم است آن را تحت نظر داشته باشید تا در صورت هر نوع تغییر و شدت یافتن آن، هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

 

ایجاد زخم: 

 

لازم است که نسبت به ایجاد هر گونه زخم بر روی ناخن ها که بدون دلیل خاصی به وجود آمده است آگاه بوده و از رشد یا خونریزی آنهاا آگاه باشید. اگر تغییری در وضعیت زخم ها بعد از چندین روز مشاهده نکردید و نشانه ای از بهبودی در آن ها نیافتید، لازم است که حتماً این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید.

 


علائم و نشانه های بروز سرطان پوست در ناخن ها تنها محدود به موارد بالا نمی باشد و ممکن است در افراد مختلف با تظاهرات متفاوتی همراه شود که لازم است تمامی آنها بلافاصله پس از تشخیص به یک متخصص گزارش داده شوند.

 

 افراد مبتلا به سرطان پوست علاوه بر بیماری، فشارهای روحی را نیز به دلیل مشکلات ظاهری تحمل میکنند. کمک به این افراد برای درمان اهمیت بسزایی دارد، خیریه های سرطانی یک پل ارتباطی برای یافتن این افراد و کمک به آنها می باشد.

تعداد بازدید : 578

ثبت نظر

ارسال