Fa En جمعه 9 خرداد 1399 ساعت 17 و 51 دقیقه
حمایت آنلاین خرید تاج گل خرید استند تسلیت کمپین همنفس حمایت آنلاین خرید تاج گل خرید استند تسلیت کمپین همنفس

آمادگی برای دوره ی شیمی درمانی

آمادگی برای دوره ی شیمی درمانی

درمان سرطان امروزه با روش های نوین شیمی درمانی انجام می پذیرد. در واقع آمادگی برای شیمی درمانی در بین بیمارانی که به سرطان مبتلا هستند می تواند در ایجاد آرامش در حین شیمی درمانی بسیار تاثیر گذار باشد. بیمارانی که در مرحله اول شیمی درمانی قرار دارند به طور حتم آشنایی با روند آن را ندارند به همین دلیلی ممکن است دچار استرس ناشی از شیمی درمانی شوند. در نتیجه ممکن است روحیه خود برای درمان را از دست بدهند و این امر می تواند در رشد بیماری تاثیر گذار باشد. برای این منظور ما به شما روش هایی را آموزش می دهیم تا با استفاده از آنها بتوانید آرامش لازم را در حین شیمی درمانی داشته باشید و با انگیزه و انرژی بیشتری تمایل به شیمی درمانی را از خود نشان دهید. این شما هستید که می توانید با بالا بردن آگهی خود در زمینه شیمی درمانی به درمان خود کمک نمایید.

یکشنبه 7 مهر 1398 ساعت 12:38

 

برای اینکه بتوانید در طول شیمی درمانی از آمادگی بسیاری برخوردار باشید و بدون هیچ گونه ترس و نگرانی کار خود را انجام دهید نیاز دارید که راجب عملی که می خواهید انجام دهید اطلاعات و آگاهی داشته باشید. ممکن است برای شما سوالاتی ایجاد شود که در طول دوره شیمی درمانی می توانید از پزشک مربوطه خود در این زمینه اطلاعات کافی را کسب نمایید و ذهن خود را به روی درمان متمرکز نمایید تا بدون هیچ گونه استرس و نگرانی آمادگی برای شیمی درمانی را در خود ایجاد نمایید.

 

ایجاد برنامه منظم برای رفتن به مراکز مربوط به شیمی درمانی

 

از آنجایی که برای اولین بار می خواهید با محیط شیمی درمانی آشنا شوید و هیچ پیش زمینه ای از آن ندارید بهتر است برای بار اول با کسی که با اون احساس راحتی بیشتری می کنید به مراکز شیمی درمانی مراجعه نمایید. این یکی از روش هایی است که به شما برای کاهش استرس ناشی از شیمی درمانی کمک شایانی می نماید.

 

 زیرا در مرحله اول شما از واکنش بدن خود نسبت به داروهای شیمی درمانی اطلاع کافی ندارید برای این منظور شخصی که بتواند به شما کمک نماید بسیار در روحیه شما می تواند تاثیرات مثبتی بر جای بگذارد. در صورت آشنایی کامل از سیستم بدن خود می توانید در مراحل بعدی شیمی درمانی به تنهایی از عهده این امر بر بیایید.

 

 

شیمی درمانی

 

 

به موقع رسیدن در مرکز شیمی درمانی

 

برای اینکه اطمینان حاصل نمایید که شیمی درمانی شما با موفقیت همراه خواهد بود شما باید کمی زودتر از موعد در مرکز شیمی درمانی حاضر شوید تا بتوانید مدارکی که برای آمادگی شیمی درمانی لازم است را ارائه دهید. این امر ممکن است کمی طول بکشد.

برای این منظور همیشه زودتر در محل شیمی درمانی اعلام حضور نمایید. به موقع انجام دادن شیمی درمانی می تواند در نتایج درمان شما تاثیرات شگرفی را بر جای بگذارد. همچنین قبل از شیمی درمانی باید از شما خون گرفته شود و به همین دلیل ممکن است کار شما به تاخیر بیفتد. برای جلوگیری از این تاخیر زودتر حاضر شدن شما در مراکز شیمی درمانی امری ضروری است.

 

انتخاب لباس راحت برای رفتن به مرکز شیمی درمانی

 

برای اینکه بتوانید استرس ناشی از شیمی درمانی را به حداقل برسانید لازم است که شما دارای شرایط راحتی باشید. یکی از این موارد پوشیدن لباس های راحت برای رفتن به مراکز شیمی درمانی است. ممکن است قبل از شیمی درمانی نیاز به آزمایش خون داشته باشید برای این منظور لباس شما باید به گونه ای باشد که پرستار بتواند به راحتی کار خود را انجام دهد بدون اینکه شما را اذیت نماید.

 

 لباس های راحتی می تواند تا حدود زیاد روند درمان را سریع تر نماید و همچنین شما با استفاده از لباس های گشاد و باز می توانید راحت تر نفس بکشید و احساس خفگی نخواهید کرد. همچنین پرستارها نیز راحت تر خواهند بود. ممکن است بعد از شیمی درمانی دچار سرما و ضعف شوید که این امر بسیار طبیعی است. زیرا بدن شما در حال مبارزه با سلول های سرطانی است.

 

به همین منظور می توایند برای اینکه بیشتر احساس گرما نمایید از پتو استفاده کنید. زیرا در حین شیمی درمانی پوشیدن لباس اضافی به احتمال زیاد برای شما دشوار خواهد بود زیرا با وجود تزریق و سرنگ در بدن شما ممکن است اذیت شوید. بنابراین برای رفتن به مراکز شیمی درمانی با خود پتو به همراه داشته باشید. می توانید از آبرسان ها و مرطوب کننده های لب و یا لوسیون های بدن استفاده نمایید تا بعد از شیمی درمانی پوست خود را آبرسانی نمایید.

 

 باید توجه داشته باشید که از عطر و ادکلن پرهیز کنید زیرا حس بویایی شما بعد از شیمی درمانی بسیار حساس می شود و این امر ممکن است باعث اذیت و آزار شما شود. در واقع از مواردی که باعث ایجاد حساسیت در شما می شود تا حد امکان باید جلوگیری نمایید تا بهبودی شما سریعتر صورت گیرد. آمادگی برای شیمی درمانی یکی از اساسی ترین مراحل شیمی درمانی محسوب می شود. بنابراین باید به نکاتی که گفته می شود دقت نمایید.

 

آوردن میان وعده و خوراکی در مرکز شیمی درمانی

 

اگر فکر می کنید که در طول شیمی درمانی ممکن است دچار ضعف شوید و نیاز به خوردن میان وعد دارید می توانید به همراه خود غذا و میان وعده مناسبی را بیاورید تا در حین شیمی درمانی بتوانید آمادگی لازم را برای انجام شیمی درمانی تا آخر کار داشته باشید. اگر از نظر پزشک و پرستار مربوطه در این مورد اشکالی وجود نداشته باشد می توانید به راحتی از موادی استفاده نمایید که آبرسانی کافی را به بدن انجام دهند.

 از آنجایی که بعضی از اتاق های شیمی درمانی دارای تعدادی بیمار هستند از این رو بهتر است مواد غذایی را برای مصرف انتخاب نمایید که دارای ارزش غذایی بالا و حدالامکان بدون بو و طعم خاصی باشد. مواردی از غذاهایی را که می توانید به عنوان میان وعده مورد استفاده قرار دهید را می توان به صورت زیر نام برد: آجیل، میوه، غلات، پنیر و غیره در واقع از موادی که به بدن شما ویتامین ها و آبرسانی لازم را برساند و باعث تقویت بنیه شما شود می توانید استفاده نمایید.

 

ایجاد سرگرمی یکی از موارد آمادگی برای شیمی درمانی

 

برای اینکه در حین شیمی درمانی بتوانید حواس خود را از مسائل تنش زا و حاوی استرس دور نمایید استفاده از سرگرمی می تواند در این زمینه به شما کمک شایانی نماید. می توانید با آوردن یک کتاب یا با استفاده از وسایل الکترونیکی یا بازی های سرگرم کننده دیگر روند شیمی درمانی را برای خود مفرح نمایید.

 

 یا می توانید به همراه یک دوست و یا یکی از اعضای خانواده خود به مرکز شیمی درمانی مراجعه نمایید تا با در کنار شما بودن حس اطمینان در شما را بالاتر ببرند و به شما در دادن آگاهی های لازم کمک بسیاری نمایند.

 

پرسیدن سوال از پزشک یا پرستار مربوط به شیمی درمانی

 

برای اینکه بتوانید اطلاعات کافی در مورد روند شیمی درمانی داشته باشید و یا از دارو هایی که پزشک برای شما تجویز می نماید مطلع شوید باید بتوانید سوالات خود را از مراکز مربوطه بپرسید تا با دید باز شیمی درمانی را انجام دهید. داشتن همراه به شما کمک می کند که سوالاتی را که از کادر پزشکی می پرسید را در خاطر داشته باشند تا در صورتی که شما این اطلاعات را فراموش کردید برای شما بازگو نمایند.

 

اطلاع از طول دوره درمان و مراحل شیمی درمانی

 

یکی از مواردی که شما باید به عنوان آمادگی برای شیمی درمانی بدانید این است که در مورد طول دوره درمان خود آگاهی لازم را داشته باشید و بدانید که درمان شما در چند مرحله و به چه صورت باید انجام پذیرد. شیمی درمانی اغلب در چند مرحله انجام می پذیرد. و شما با دانستن این موضوع که مرحله شیمی درمانی بعدی شما چه زمانی است می توانید قبل از موعد مقرر خود را برای آن آماده نمایید و استراحت و انرژی کافی را برای انجام شیمی درمانی بعدی خود داشته باشید. دانستن چرخه شیمی درمانی به شما کمک می نماید تا بتوانید برنامه ریزی دقیقی را برای خود انجام دهید.

 

 

آمادگی برای شیمی درمانی

 

 

اطلاع از عوارض جانبی ایجاد شده بعد از شیمی درمانی

 

همانطور که می دانید امروزه از انواع روش های شیمی درمانی به جهت درمان سرطان استفاده می شود. اینکه در هر روش شما چه عوارضی را مشاهده می کنید به فاکتور های متفاوتی بستگی دارد . یکی از مهم ترین فاکتور ها بدن شما است . افراد متفاوت دارای واکنش های متفاوتی نسبت به روش های شیمی درمانی هستند . اما به صورت کلی برخی از عوارض شیمی درمانی در اکثر افراد دیده می شود. البته باید به این نکته اشاره نماییم که ممکن است شما هیچ گاه در طول پروسه این عوارض را مشاهده ننمایید.

 

  •   حالت تهوع
  •   افت فشار
  •   ریزش مو
  •   خستگی
  •   و غیره

شما در جلسه پیش از شیمی درمانی می توانید از پزشک معالج خود در رابطه با عوارضی که در طول شیمی درمانی تجربه خواهید کرد ، بپرسید . در واقع اطلاع داشتن از عوارض  می توانید در مدیریت استرس و اضطراب شما تاثیر گذار باشد.

 

چگونه عوارض شیمی درمانی را مدیریت کنیم ؟

 

پرستار و پزشک شما در طول فرآیند شیمی درمانی و بعد از آن شما را همراه می نمایند و اگر در رابطه با عوارض مطمئن باشند ، داروهایی را به منظور کاهش تجربه عوارض تجویز می نمایند. چنانچه شما پس از انجام شیمی درمانی عوارضی را مشاهده کردید که پیش از آن اطلاعاتی در رابطه با عوارض داده نشده بود سریعا پزشک و پرستار را در جریان بگذارید تا عوارض مشاهده شده بررسی و درمان شوند.

 

از پزشک معالج خود بخواهید که در رابطه با روند شیمی درمانی برایتان توضیح دهد

 

یکی از راه هایی که می تواند استرس و تنش شما را در طول روند شیمی درمانی به صورت چشمگیری کاهش بخشد ، اطلاع دقیق از پروسه درمانی است . شما باید بدانید که پروسه شیمی درمانی شما به چه شکلی خواهد بود. روش های متفاوتی برای شیمی درمانی وجود دارند در برخی از این روش ها تزریق های وریدی انجام شده و در برخی دیگر قرص و داروهای خوراکی تجویز می شود. بهترین راه برای کنترل تنش شیمی درمانی این است که بدانید چه اتفاقی برای شما در طول روند درمان می افتد.

 

 

برگشت به خانه بعد از شیمی درمانی

 

شما می توانید بعد از انجام اولین جلسه از شیمی درمانی خود برای استراحت به خانه بروید. شیمی درمانی ممکن است در شما ایجاد خستگی کند از این رو بهتر است بعد از انجام شیمی درمانی به خانه بروید و استراحت نمایید. برای اینکه زودتر بهبود در حال خود را مشاهده نمایید باید به دستورالعمل هایی که پزشک به شما می دهد با دقت عمل نمایید تا بهبودی شما هر چه زودتر حاصل شود. داروهایی تجویز شده خود را به موقع مصرف نمایید .

 

 در صورت بروز حالت تهوع و سردرد و یا اسهال حتما پزشک خود را از این جریان مطلع نمایید تا به شما کمک نمایند. می توانید سوالاتی را که در ذهن شما ایجاد می شوند را در لیستی یادداشت نماید تا در مراجعه بعدی و مرحله دوم شیمی درمانی از مراکز درمانی که به آنجا مراجعه می نمایید بپرسید. می توانید با پزشک خود در مورد نوع دارو های مصرفی و عوارض وتاثیراتی که بر شما می گذارند نیز صحبت نمایید.  

 

در واقع شما باید با آگاهی خود در زمینه شیمی درمانی و پرسیدن سوالات متداول در این زمینه از کادر پزشکی خود در روند بهبود خود نقش اساسی را ایفا نمایید. برای این منظور باید بدانید که چه دارویی بر روی شما بیشتر تاثیر می گذارد و یا کدام وعده غذایی در بهبودی شما تاثیر بیشتری را دارد. با دانستن این اطلاعات شما حتی می توانید افراد دیگری را که از لحاظ روحی دچار تنش هستند را نیز آرام نمایید و به آنها کمک کنید تا آمادگی برای شیمی درمانی را در خود ایجاد نمایند تا بتوانند با این بیماری راحت تر بجنگند تا پیروز شوند.

 

 آمادگی برای این درمان ممکن است گاها متفاوت عمل کرده و سبب استرس و اضطراب شما شود. اگر شما از جمله کسانی هستید که برای آمادگی برای شیمی درمانی دچار استرس می شوید کافیست با افرادی که تجربه این پروسه را داشته اند صحبت کنید. تجربه این افراد به شما در کنترل استرس و اضطراب کمک خواهد کرد. در نهایت باید بگوییم که آمادگی به جهت انجام این فرایند می تواند به شما کمک شایانی در طول پروسه درمانی نماید.

 

سخن آخر

 

ابتلا به بیماری سرطان می تواند افراد را تحت فشار روانی بالایی قرار داده و باعث ایجاد افسردگی شود. یکی از دلایلی که می تواند باعث بروز این ناراحتی شده و افراد را آسیب پذیر کند، ترس هایی بوده که ناشی از عدم اطلاع از نحوه فرایند درمان است. معمولاً بیماران از نام شیمی درمانی وحشت داشته و نمی دانند که طی پروسه درمان چه کارهایی انجام شود. وجود استرس در این بیماران می تواند پیشرفت بیماری را افزایش دهد. بیماری به اندازه کافی فرد را در معرض استرس و تنش های مختلف قرار می دهد، بنابراین بهتر است با روش هایی این استرس را کاهش داد. پوشیدن لباس راحت، مراجعه به موقع به مرکز و آگاهی یافتن از پروسه کامل درمان می تواند این تنش ها را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش دهد. هزینه های ناشی از شیمی درمانی و سایر پروسه های درمانی، افراد مبتلا را متحمل هزینه هایی خواهد کرد. پرداخت هزینه های مربوط به درمان بسیار سنگین و سخت بوده و بیماران را مجبور به دریافت کمک هایی از جانب موسسه های خیریه خواهد کرد. این انجمن های مردم نهاد یا سازمانی نیز با روش های مختلفی اقدام به جذب سرمایه جهت همدلی با این بیماران روی آورده اند. در بیشتر مراسم های عزاداری از استندهای تسلیت و تاج گل خیریه استفاده شده و بعداً دور ریخته می شود. شما با اجاره این وسایل از انجمن های حمایت از بیماران مبتلا به سرطان می توانید کمک های قابل ملاحظه ای را در درمان این بیماران داشته باشید.

تعداد بازدید : 1392

ثبت نظر

ارسال