Fa En شنبه 3 اسفند 1398 ساعت 15 و 27 دقیقه
حمایت آنلاین خرید تاج گل خرید استند تسلیت حمایت آنلاین خرید تاج گل خرید استند تسلیت

علت ابتلا جوانان به سرطان

علت ابتلا جوانان به سرطان

ابتلا جوانان به سرطان می تواند در مواردی ممکن است که اتفاق بیفتد. معمولا ایجاد سرطان در جوانان طبق آمار هایی که انجمن سرطان در امریکا ارائه داده است نسبتا پایین می باشد.. همچنین میزان بهبودی و درمان سرطان در جوانان دارای موفقیت بیشتری نسبت به افراد بزرگسالی است که به سرطان مبتلا هستند.

دوشنبه 15 مهر 1398 ساعت 15:55

با وجود پیشرفت ها و درمان های جدیدی که هر ساله توسط دانشمندان کشف می شود درمان سرطان و یا مدت زنده ماندن افرادی که به سرطان مبتلا هستند می تواند بیشتر شود. بیشتر از 80 درصد جوانانی که به سرطان مبتلا بودند 5 سال یا بیشتر به طول عمر آنها افزوده شد. در واقع می توان امیدوار بود که با گذشت زمان و پیشرفت علم پزشکی درمان های بیشتر و بهتری برای این بیماری یافت شود.

در واقع دلایل ابتلا جوانان به سرطان می تواند بسیار زیاد باشد اما هنوز هم تعداد ناشناخته ای از این دلایل و چگونگی مبتلا شدن به این بیماری مهلک کشف نشده است. دکتر کارا کلی رئیس بخش آنکولوژی جوانان در آمریکا معتقد است که هنوز دلیل مشخصی برای اینکه بدانیم چرا جوانان به سرطان مبتلا می شوند وجود ندارد. در واقع سرطان هایی که در جوانان مشاهده می شود از مواردی که در بزرگسالان دیده می شود با یکدیگر بسیار فرق دارند. در واقع سرطان ها در بزرگسالان می تواند عواملی مانند استعمال دخانیات یا سیگار، عوامل محیط و چاقی و غیره باشد که این عوامل در ابتلا جوانان به سرطان وجود ندارد.

به گفته دکتر کلی علائمی که در جوانان مشاهده می شود در واقع می تواند مشابه به علائم سرطان باشد که در سایر بیماری های دیگر مربوط به جوانان ایجاد می شود. از این رو جوانان باید به مراتب متوجه علائم غیر معمول در خود بانشد تا بتواند در صورت شیوع بیماری سرطان در مراحل اولیه ایجاد این بیماری درمان های لازم را برای خود انجام دهند تا بهبودی سریع تر حاصل شود.

 

علائم خطرناکی که ممکن است علت ابتلا جوانان به سرطان باشد

 

  • ایجاد توده ها و یا غده های غیر طبیعی در بدن جوانان
  • وجود کمر درد یا سردرد هایی که از بین نمی روند.
  • استفراغ و یا حالت تهوع در زمان طولانی
  • ایجاد تب های بدون دلیل و بیماری خاصی
  • کاهش وزن بی دلیل
  • خستگی
  • کبودی بدن
  •  عدم داشت تعادل و یا بثورات
  • تاری دید و کم شدن بینایی
  • تحرک کم

 

در صورت دیدن همچین علائمی شما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و در صورت لازم آزمایشات مختلفی را برای فهمیدن علت این عوامل انجام دهید.

 

ابتلا جوانان به سرطان و انواع سرطان های شایع در جوانان

 

سرطان مغز

 

لوسمی یا سرطان مغز و استخوان و خون : این سرطان در واقع می تواند 30 درصد از کل سرطان هایی باشد که می تواند یک جوان به آن مبتلا شود. در واقع نوعی از لوسمی به نام لوسمی لنفوبلاستیک حاد(ALL) وجود دارد که بیشتر ابتلا جوانان به سرطان از این نوع می باشد. نوع دیگر لوسمی میلوئید حاد(ALL) وجود دارد که دارای کمترین آمار دربین جوانان مبتلا به سرطان می باشد.

علائم بیماری لوسمی را می توان اینگونه عنوان نمود: درد در استخوان ها و مفاصل جوانان، خونریزی و کبودی های روی پوست، تب، کاهش وزن و غیره می باشد.

 

تومورهای مغزی

 

تومورهای مغزی می تواند دومین مورد از سرطان هایی باشد که جوانان ممکن است به آن دچار شوند. در واقع احتمال ابتلا جوانان به سرطان در این نوع 26 درصد می باشد. این تومورها که در سر ایجاد می شوند و جز تومورهای اولیه هستند می توانند سیستم عصبی جوانان را تحت الشعاع قرار دهند و در کل بدن آنها اختلال ایجاد نمایند. علایم آن با سردرد و یا حالت تهوع و خستگی و در کل، هر علایمی که در سیستم عصبی فرد ممکن است بروز دهد می باشد. شما باید در این مرحله بسیار هوشیار باشید تا بتوانید به موقع علت این علائم را در خود پیدا نمایند.

 

نوروبلاستوما

 

نوعی دیگری از سرطان به نام نوروبلاستوما وجود دارد که احتمال ابتلا جوانان به سرطان در این نوع 6 درصد می باشد. این سرطان اکثرا در نوزادان و جوانان خردسال مشاهده می شود. در واقع علت این سرطان جهشی است که در سلول های عصبی جوانان در دوران جنینی ایجاد می شود و می تواند نوزادان را به این از سرطان مبتلا نماید. این نوع از تومورهای ایجاد شده که بر کلیه ها تاثیر مستقیمی میگذارند.

 

سرطان لنفوم

 

سرطان لنفوم یکی دیگر از سرطان هایی است که جوانان ممکن است به آن دچار شوند. همانطور که از اسم این سرطان مشخص است در غدد لنفاوی به وجود می آید و می تواند به طور مستقیم بر مغز استخوان و دیگر اندام های بدن تاثیر مخربی را بر جای بگذارد. از جمله علائم این بیماری می توان به : کاهش وزن، تعریق های غیر معمولی و شدید، تب های طولانی، خستگی و بی حالی بدن، تورم در غدد لنفاوی زیر پوست گردن ، کشاله ران و زیر بغل اشاره نمود. در صورت دیدن این علائم در جوانان حتما آنها را به پزشک متخصص نشان دهید.

 

رابدومیوسارکوم

 

ابتلا جوانان به سرطان رابدومیوسارکوم نیز می تواند یکی از انواع سرطان ها در جوانان باشد. امکان ابتلا به این نوع از سرطان 3 درصد می باشد. در واقع سرطان رابدومیوسارکوم می تواند در بافت نرم سارکوم در بدن جوانان ایجاد شود. در واقع منطقه مشخصی برای این نوع از سرطان در بدن جوانان وجود ندارد و علائم این بیماری می تواند در نواحی مانند سر و گردن، کشاله ران، شکم، لگن و پا و دیگر نواحی بدن مشاهده شود.

 

رتینوبلاستوما

 

رتینوبلاستوما (سرطان چشم) یکی از سرطان هایی است که امکان ابتلا جوانان به سرطان در این نوع حدود 2 درصد باشد. همچنین این بیماری در واقع بیشتر در جوانان 2 سال شایع می باشد و خیلی کم اتفاق می افتد.این بیماری باعث ایجاد اختلالات غیر معمول در چشم می شود از این رو تشخیص این علائم می تواند بسیار راحت تر از انواع دیگر سرطان ها در جوانان باشد.

 

سرطان استخوان

 

سرطان استخوان موردی است که علائم آن در استخوان جوانان  مشاهده می شود و بیشتر در جوانان و نوجوانان رخ می دهد. در کل 3 درصد امکان دارد که جوانان به این از سرطان مبتلا شود.

 

 

 

 

تشخیص به موقع ابتلا جوانان به سرطان چه نتایجی دارد؟

 

همانطور که می دانیم پیش گیری بهتر از درمان است. در واقع می توان گفت که اگر در مراحل اولیه هر بیماری تشخیص درست و اساسی صورت گیرد درمان بیماری می تواند تا حد زیادی به راحتی و در سرعت زمان بیشتری صورت گیرد. تشخیص به موقع می تواند حتی در مواردی به درمان بیماری ها از جمله سرطان بیانجامد و جان فرد را نجات دهد.

 لازم است که هر 6 ماه یک بار بدن خود را چکاپ نمایید و آزمایشات لازم را بنا به صلاحدید پزشک خود انجام دهد. سلامتی یکی از نعمت هایی است که باید در حفظ ان تلاش نماییم و مراقب باشیم که بیماری های مهلکی همون سرطان بتوانند در مراحل اولیه ایجاد آن از بین بروند و یا در شیوع زود هنگام آنها وقفه ایجاد شود. امروزه با افزایش میزان سرطان ها در جوانان مواجه هستیم. یکی از دلایلی که می تواند ابتلا جوانان به سرطان را کمتر نماید تشخیص به موقع این بیماری می باشد.

 همانطور که می دانیم بسیاری از سرطان ها در جوانان ریشه ارثی دارند. در جوانانی که به سندروم دان دچار هستند امکان ابتلا به سرطان خون در آنها بیشتر می باشد. جوانانی که تحت شیمی درمانی قرار گرفته اند و یا قطع عضو شده اند نیز می توانند بیشتر در معرض احتمال خطر سرطان قرار گیرند. برای این منظور هرچه در سنین پایین تر در جوانان تشخیص سرطان انجام گیرد می تواند در مواردی درمان سرطان را مشاهده نمود و در مراحل بدخیم بودن سرطان طول عمر جوانان را افزایش داد.

 

درمان سرطان در جوانان از چه طریقی صورت می گیرد؟

 

امروزه با پیشرفت علم پزشکی در زمینه درمان سرطان می توان گفت که چندین درمان برای جلوگیری از شیوع سرطان میتواند در جوانان انجام گیرد. در واقع بنا به نوع سرطانی که در جوانان وجود دارد و همچنین نحوه شیوع این بیماری در بدن جوانان ممکن است درمان ها با یکدیگر تفاوت داشته باشند. پزشک متخصص در این زمینه همراه با کادر پزشکی خود در زمینه درمان سرطان قبل و بعد از انجام درمان ها مشاوره های لازم و اساسی را به والدین جوانان می دهند تا آنها نیز در درمان جوانان خود نقش مفیدی را داشته باشند. در واقع پزشک آنکولوژی جوانان که تخصص لازم در درمان سرطان ها را دارد می تواند به جوانانی که مبتلا به سرطان شده اند کمک نماید. درمان سرطان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

جراحی

 

 یکی از درمان هایی که برای سرطان در جوانان وجود دارد انجام عمل جراحی می باشد. این درمان بیشتر برای برداشتن تومورهای سرطانی که در ناحیه ی حساسی از بدن قرار دارند که می تواند امکان آسیب های جدی را به کودک وارد نماید، انجام می شود. در واقع عمل جراحی می تواند به برداشتن تومورها بانجامد. ولی امکان برگشت دوباره تومورها وجود دارد برای این منظور بعد از عمل جراحی نیز درمان های دیگری برای جوانان تجویز می شود که باید حتما آنها را انجام دهند.

 

شیمی درمانی

 

در این روش از درمان سلول های سرطانی که در بدن جوانان وجود دارد با تزریق مواد شیمی درمانی به بدن ضعیف می شوند و در مراحل و دوره های بعدی شیمی درمانی امکان از بین رفتن کامل این سلول های سرطانی در جوانان بیشتر می شود. در واقع شیمی درمانی ای از طریق خوراکی و یا تزریقی انجام می شود و این بستگی به مرحله ای دارد که جوانان مبتلا به سرطان در آن قرار دارند.

 

پرتو درمانی

 

در این نوع از درمان سرطان پرتو هایی با طول موج های قوی به آن ناحیه از بدن جوانان که مبتلا به سرطان می باشند تابانده می شود. این پرتو ها می توانند سلول های سالم بدن را نیز از بین ببرند به همین دلیل بعد از پرتو درمانی موهای افراد ممکن است بریزد و تا مرحله بعدی پرتو درمانی بدن نیاز به استراحت دارد. زیرا خستگی و ضعف می تواند در جوانانی که پرتو درمانی را انجام داده اند مشاهده شود.

 

پیوند مغز و استخوان(سلول های بنیادی):

 

این درمان برای درمان جوانانی می باشد که به سرطان مغز و استخوان دچار شده اند. در واقع ابتلا جوانان به سرطان مغز استخوان می تواند از طریق قرار دادن سلول های بنیادی سالم در جریان خون جوانان سبب می شود که خون جدید بتواند مغز و استخوان و سلول های سیستم ایمنی سالمی را بسازد. این سلول های بنیادی از بدن افرادی که رابطه خونی با کودک دارند برداشته می شود و به جوانانی که مبتلا به سرطان خون هستند پیوند زده می شود.

این درمان ها ممکن است به تنهایی و یا به صورت چند درمان همزمان صورت گیرد تا نتیجه موثری را ایجاد نماید. در واقع درمان ها بستگی به سن کودک، نوع سرطانی که به آن مبتلا است و میزان شیوع این بیماری در جوانان با هم متفاوت باشد.

 

نقش والدین در درمان به موقع سرطان در جوانان

 

ابتلا جوانان به سرطان همانطور که گفته شد دارای دلایل بسیاری می تواند باشد ولی نکته ای که در درمان سرطان جوانان بسیار مهم است نقش والدین در تشخیص علائم سرطان می باشد. هر چه تشخیص زودتر صورت گیرد امکان درمان و بهبودی بیشتر می شود.

 والدین باید بدانند که چگونه با جوان خود در مورد سرطان صحبت نمایند تا آنها بتواند شرایطی را که در آن قرار دارند درک نمایند و در بهبود خود و ایجاد روحیه در خود تلاش نمایند. در واقع باید ترس از درمان در جوانان به نوعی از بین برود و این می تواند تا حدود زیادی به نقش والدین در درمان بیماری سرطان در جوانان نقش داشته باشد.

 از آنجایی که درمان جوانان بسیار سریعتر از بزرگسالان می تواند انجام شود از این رو با اطلاع و آگاهی دادن به جوانان در مورد شیوه و نوع درمان و بیماری آنها صحبت نمایید. همه بیماری ها از جمله سرطان برای درمان به روحیه بسیار قوی نیاز دارد. در نتیجه والدین در ابتدا باید این روحیه را درخود ایجاد نمایند و بعد از آن به جوانان خود انتقال دهند تا هر چه زودتر بیماری سرطان بتواند از بین برود.

 

کلام آخر

 

سرطان یکی از بیماری هایی است که به سن و سال توجهی نداشته و افراد با سنین مختلفی را درگیر کرده است. امروزه این بیماری جوانان زیادی را مبتلا کرده که به گفته محققان دلایل ابتلا این طیف سنی خاص به سرطان هنوز به طور کامل مشخص نشده است. معمولاً جوانان با علائمی مانند سردرد های مداوم و غیر طبیعی، تهوع زیاد، تب های بی علت، خستگی های زیاد و... به پزشک مراجعه کرده و از بیماری خود اطلاع می یابند. سرطان هایی که افراد جوان را به خود درگیر می کند با انواعی که بزرگسالان به آن مبتلا می شوند، تفاوت هایی دارد. معمولاً جوانان به سرطان مغز، لنفوم، استخوان، چشم و... مبتلا می شوند. اگرچه تشخیص به موقع بیماری می تواند فواید بسیاری داشته باشد اما با توجه به احساساتی بودن جوانان در این موارد، پیشرفت بیماری می تواند سرعت بیشتری یابد. با افزایش ابتلای جوانان به انواع سرطان ها، خانواده های بسیاری درگیر این بیماری شده اند. هزینه های سرسام آور این بیماری باعث شده که خانواده ها از پس پرداخت این هزینه های زیاد برنیامده و به کمک های مالی احتیاج پیدا کنند. بسیاری از انجمن های حمایتی از این بیماران به روش های مختلفی به جذب سرمایه از طرف خیرین پرداخته اند. یکی از این روش ها اجاره تاج گل خیریه و استندهای تسلیت خیریه بوده که توانسته مبالغ قابل توجهی را به این صندوق ها سرازیر کند. از طرفی استفاده از این وسایل می تواند در حفظ محیط زیست تاثیرگذار باشد.

تعداد بازدید : 555

ثبت نظر

ارسال