Fa En شنبه 25 مرداد 1399 ساعت 23 و 22 دقیقه
حمایت آنلاین خرید تاج گل خرید استند تسلیت کمپین همنفس حمایت آنلاین خرید تاج گل خرید استند تسلیت کمپین همنفس

تست پاپ اسمیر و ضرورت آن

تست پاپ اسمیر| نحوه انجام تست پاپ اسمیر | سرطان دحانه رحم | بیماری سرطان

با انجام تست پاپ اسمیر می توان وجود سلول های غیر عادی و غیر طبیعی و نیز ویروس پاپیلومای انسانی را در دهانه رحم بررسی کرد. سرطان دهانه رحم چهارمین علت شایع مرگ ناشی از سرطان در زنان می باشد اما با انجام تست غربالگری ساده پاپ اسمیر می توان از ابتلا به این سرطان پیشگیری کرد. همین امر ضرورت انجام تست پاپ اسمیر را مشخص می کند.

سه شنبه 7 مرداد 1399 ساعت 8:6

با وجود اینکه در این سال ها، بیماری های عفونی و سرطان افزایش یافته است اما هنوز وجود دارند زن هایی که درباره تست های لازم برای غربالگری سرطان های زنان آگاهی ندارند. و در نتیجه به علت بی توجهی ، این زنان به سرطان مبتلا می شوند.سرطان یک بیماری خطرناک و در عین حال پرهزینه است، خیریه هایی برای کمک به درمان بیماران سرطانی وجود دارند که تحت عنوان خیریه سرطانی فعالیت دارند.

 

برخی از افراد اهدای استند تسلیت را به این خیریه ها را نوعی کمک به خیریه می دانند.ما در این مقاله قصد داریم تا در مورد تست پاپ اسمیر، ضرورت انجام آن و نحوه انجام آن صحبت کنیم تا شما به ضرورت و اهمیت این تست در غربالگری و پیشگیری از سرطان های زنان به خصوص سرطان دهان رحم پی ببرید و به سلامت خود بیشتر اهمیت دهید.

 

چرا تست پاپ اسمیر مهم است؟

 

تست پاپ اسمیر به عنوان یکی از تست های غربالگری بیماری های دهانه رحم انجام می شود. ویژگی بسیار مهم این تست این است که به طور چشمگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم جلوگیری می کند. در واقع این آزمایش برای تشخیص حضور سلول های غیر طبیعی یا پیش سرطانی در دهانه رحم انجام می شود.

 

روش انجام تست پاپ اسمیر

 

این تست بسیار ساده و راحت انجام می شود و معمولا درد و ناراحتی جدی ایجاد نمی کند. این تست در مطب و توسط پزشک متخصص انجام می شود روش انجام تست نیز به این شکل است که پزشک توسط یک برس نرم پلاستیکی کمی از سلول های دهانه رحم را برداشته  و در داخل ظرفی حاوی مایع نگهدارنده قرار داده و به آزمایشگاه برای بررسی می فرستد.به این روش، روش جدید انجام تست پاپ اسمیر، تست تین پرپ می گویند.

 

بعد از ارسال نمونه به آزمایشگاه، در آزمایشگاه از این نمونه لام تهیه شده و این لام از نظر وجود سلول های پیش سرطانی و غیر طبیعی بررسی می شود.معمولا این روند یک هفته طول می کشد مگر اینکه مورد اورژانسی باشد.

 

در این صورت مدت زمان لازم برای تهیه و بررسی لام کاهش می یابد.در گذشته نمونه سلول را روی لام قرار داده و به آزمایشگاه می فرستند، اما امروزه همه از روش تست تین پرپ برای پاپ اسمیر استفاده می کنند. در نمونه پاپ اسمیر وجود هر گونه سلول غیر طبیعی یا پیش سرطانی بررسی می شود. به طوری که با بررسی و تفسیر نتایج این آزمایش، تغییرات پیش زمینه ای سرطان دهانه رحم را در مرحله ای که به راحتی قابل درمان است، تشخیص داد و درمان را شروع کرد.

 

تست پاپ اسمیر-نحوه انجام تست پاپ اسمیر

 

زمان مناسب برای انجام تست پاپ اسمیر در زنان چه زمانی است؟

 

اولین تست پاپ اسمیر در زنان متاهل معمولا در ۲۱ سالگی انجام می شود. سپس تا سن ۲۹ سالگی، این تست باید دو سال یکبار انجام شود. در صورتی که سه بار نتیجه این تست منفی شد، بعد از سن ۳۰ سالگی، هر سه سال یکبار این تست انجام می شود.  پس از سنین ۶۵ تا ۷۰ سالگی با تشخیص پزشک، غربالگری تست پاپ اسمیر متوقف می شود.اما برخی از افراد که مستعد ابتلا به این نوع سرطان هستند، مانند افراد HIV مثبت، یا کسانی که در اثر شیمی درمانی و پیوند عضو سیستم ایمنی ضعیفی دارند باید بطور منظم و مکرر این تست را انجام دهند.

 

نکته: خانم های بالاتر از ۳۰ سال، بهتر است همزمان با تست پاپ اسمیر، از نظر HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، هم بررسی شوند. این تست هم بر روی همان نمونه پاپ اسمیر انجام می شود و دقت آزمایش را بالا می برد.

 

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV

 

این ویروس در واقع منشا سرطان سرویکس و دهانه رحم  در زنان است، در واقع اگر زنی به عفونت پاپیلومای انسانی مبتلا شود و به موقع درمان نشود و این عفونت شکل مزمن به خود بگیرد، این زنان بیشتر از بقیه زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم و سرویکس می باشند.

 

این ویروس معمولا از طریق رابطه جنسی از فردی که به این ویروس آلوده است به افراد دیگر منتقل می شود.HPV  تقریبا ۱۰۰نوع دارد که فقط تعدادی از آن ها دستگاه تناسلی را  آلوده می کنندـ انواعی از HPV  می توانند سرطان دهانه رحم را ایجاد کنند پس رسیدگی و درمان عفونت پاپیلوما در زنان برای پیشگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم امری ضروری است.

 

زمان ویژه و مناسب برای انجام تست پاپ اسمیر

 

بهترین زمان برای مراجعه به پزشک و انجام تست پاپ اسمیر معمولا بعد از دوران قاعدگی، و در زمانی که زنان دچار عفونت نیستند، می باشد. همچنین برای اینکه نتیجه تست دقیق تر و درست تر باشد خانم ها نباید قبل از انجام تست از کرم واژینال و دوش بتادین استفاده کنند. و نیز هیچ گونه نزدیکی و رابطه جنسی با همسر خود نداشته باشند. زنانی که قصد بارداری دارند باید تست پاپ اسمیر را انجام دهند.

 

ارتباط پاپ اسمیر و سرطان دهانه رحم

 

مهمترین دلایل ایجاد کننده سرطان دهانه رحم شامل موارد زیر است؛

 

  • شرکای جنسی متعدد
  • شروع رابطه جنسی در سنین خیلی کم
  • سیستم ایمنی ضعیف
  • سابقه ابتلا به سرطان های دستگاه تناسلی
  • سیگار کشیدن

 

محدودیت سن بالا برای غربالگری سرطان دهانه رحم و تست پاپ اسمیر وجود ندارد. از آنجایی که بیشتر سرطان دهانه رحم در زنان بالای ۵۰ سال بروز می کند لذا انجام تست پاپ اسمیر بعد از یائسگی هم توصیه می شود.اگر شما با جراحی رحم خود را خارج کردید باز هم باید آزمایش های غربالگری را برای بررسی تغییرات پیش سرطانی مشاهده شده در تست پاپ اسمیر یا سایر سرطان های دستگاه تناسلی تحتانی در زنان انجام می شود.

 

تست پاپ اسمیر-نحوه انجام تست پاپ اسمیر

 

چه زمانی برای انجام تست پاپ اسمیر اقدام کنیم؟

 

سرطان دهانه رحم معمولا بدون علامت بالینی واضح است بنابراین با انجام منظم تست پاپ اسمیر از سلامت کامل بدن خود به ویژه رحم خود مطمئن شوید. با وجود اینکه باید تست پاپ اسمیر باید به صورت دوره ای انجام شود اما در صورت بروز علائم زیر حتما به پزشک متخصص برای معاینه و انجام تست پاپ اسمیر مراجعه کنید. این علائم شامل؛

  • ترشحات غیر طبیعی واڗن
  • لکه بینی بعد از سیکل ماهانه و قاعدگی
  • درد یا خونریزی واژن در هنگام نزدیکی و رابطه جنسی

 

این علائم نشانه قطعی وجود سرطان نیستند بلکه دلیلی است بر وجود حتمی یک مشکل، در دستگاه تناسلی زنان است که باید بیشتر بررسی شود تا علت این مشکل مشخص شود و درمان این مشکل نیز شروع شود.

 

عوارض جانبی تست پاپ اسمیر

 

مراحل انجام تست پاپ اسمیر مشکل و پیچیده نیست، این تست هیچ گونه عارضه جدی ندارد و فقط امکان ، تا چند ساعت درد و سوزش داشته باشید. گاهی هم فرد دچار لکه بینی می شود که به مرور بهبود می یابد.

 

تفسیر نتایج حاصل از تست پاپ اسمیر

 

نتیجه منفی آزمایش نشانه سالم بودن سلول های دهانه رحم است. تمامی  سلول ها دارای اندازه و شماتیک نرمال هستند. اما اگر نتیجه آزمایش مثبت بود به این معنی که سلول های غیر عادی و گاه پیش سرطانی در دهانه رحم وجود دارد و در تست سلول های غیر طبیعی دیده شده است. همیشه این سلول های غیر طبیعی نشانه سرطان نیستند بلکه نیاز به تست ها و آزمایشات تکمیلی تاییدی دارد.

 

همان طور که گفتیم، تست پاپ اسمیر یک تست غربالگری شایع و مهم برای پیشگیری سرطان دهانه رحم است، روش انجام این تست آسان لوده و توسط پزشک متخصص انجام می شود.

 

پزشک بعد از نمونه برداری از سلول های دهانه رحم با ابزاری مخصوص، نمونه را به آزمایشگاه فرستاده و آزمایشگاه از این نمونه لام تهیه کرده و این لام را از نظر وجود یا عدم وجود سلول های غیر طبیعی بررسی میکنند و نتیجه به پزشک گزارش می شود. نتیجه منفی نشانه سالم بودن و نتیجه مثبت تست نشانه غیر عادی بود سلول های دهانه رحم است که نیاز به بررسی دقیق تر توسط پزشک دارد.


 

تعداد بازدید : 61

ثبت نظر

ارسال