Fa En پنجشنبه 3 بهمن 1398 ساعت 2 و 18 دقیقه
حمایت آنلاین خرید تاج گل خرید استند تسلیت حمایت آنلاین خرید تاج گل خرید استند تسلیت

تفاوت سلول سرطانی با سلول سالم

تفاوت سلول سرطانی با سلول سالم

پزشکان و دانشمندان زیادی با مطالعه، تجربه و آزمایش‌های گوناگون در طی چندین دهه اخیر به این امر مهم دست یافته‌اند که در بدن انسان تفاوت‌های زیادی بین سلول‌های سرطانی و سلول‌های سالم یا همان طبیعی وجود دارد. برخی از تفاوت سلول‌ها توسط دانشمندان به خوبی شناخته شده است، درحالی‌که برخی از تفاوت‌های دیگر اخیراً کشف شده‌اند و در بین دانشمندان کمتر درک شده است، دانشمندان و پزشکان همچنان در تلاش هستند تا این تفاوت‌ها را به خوبی درک و شناسایی کنند. برای محققان، درک چگونگی عملکرد سلول‌های سرطانی متفاوت از سلول‌های طبیعی، پایه و اساس توسعه درمان‌هایی است که به منظور خلاص شدن از سرطان از بدن بدون آسیب رساندن به سلول‌های طبیعی انجام خواهد شد. در بخش اول این مقاله به‌طورجدی درباره تفاوت سلول سرطانی و سلول سالم بحث خواهد شد اما برای کسانی که علاقه‌مند به دانستن برخی از تفاوت‌های قابل‌درک‌تر از نظر فنی هستند در ادامه مطلب با ما همراه باشند.

دوشنبه 11 شهریور 1398 ساعت 14:20

توضیح مختصری در مورد پروتئین‌های موجود در بدن که تنظیم‌کننده رشد سلول‌ها هستند و برای درک سلول‌های ما ژن‌هایی را با خود به همراه دارند که به‌ نوبه خود طراح پروتئین‌های تولید شده در بدن هستند. برخی از این پروتئین‌ها فاکتورهای رشد دارند، سلول‌ها در بدن رشد و تقسیم خواهند شد. DNA نیز یک سلول مفید در بدن است. مواد شیمیایی در بدن تولید می‌شود که برای سرکوب سلول‌های سالم در تلاش هستند. سلول‌های سرطان‌زا در برخی ژن‌های خاص ارثی هستند و در بعضی مواقع از طریق موارد گوناگون در بدن به وجود می‌آید. به‌ عنوان‌ مثال، دود تنباکو، تشعشعات، مواد الکلی، اشعه ماوراءبنفش و سایر عوامل سرطان‌زا دیگر از جمله موارد مهم برای تشکیل سلول سرطان‌زا است. تفاوت سلول سرطانی با سلول سالم به شرح زیر می باشد.

 محدود کردن غذاهای فرآوری شده، سبزی‌ها، غلات و گوشت قرمز می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند. سرطان یک بیماری پیچیده است و معمولاً ترکیبی از ناهنجاری‌ها خواهد بود که منجر به یک سلول سرطانی خواهد شد.

 

تفاوت سلول‌ سرطانی با سلول‌ سالم

 

در مطالب عمده زیر برخی از تفاوت سلول سرطانی با سلول سالم وجود دارد که به‌نوبه خود رشد تومورهای بدخیم را نشان می‌دهند و نسبت به تومورهای خوش‌خیم به محیط اطراف خود واکنش نشان می‌دهند.

 

برخی از موارد مهم تفاوت سلول سرطانی با سلول سالم عبارت‌اند از:

 

 • رشد
 • ارتباطات
 • ترمیم سلول و مرگ سلول
 • چسبندگی
 • (spread) قابلیت متاستاز کردن
 • ظاهر
 • میزان رشد
 • بلوغ
 • فرار از سیستم ایمنی بدن
 • عملکرد
 • خون‌رسانی

 

 

تفاوت سلول سرطانی با سلول سالم  فاکتور رشد است.

 

یکی از تفاوت سلول سرطانی با سلول سالم رشد است. وقتی سلول‌های کافی در بدن وجود داشته باشد سلول‌های غیر طبیعی به راحتی رشد (تولیدمثل) می‌کنند. این رشد مداوم اغلب منجر به ایجاد تومور (خوشه‌ای از سلول‌های سرطانی) در بدن خواهد شد. به‌عنوان‌مثال اگر سلول‌هایی برای ترمیم پوست ایجاد شود، سلول‌های جدید وقتی سلول کافی برای پر کردن سوراخ وجود داشته باشد دیگر تولید نخواهند شد. هر ژن در بدن دارای یک طرح است که یک پروتئین متفاوت را هدایت می‌کند. اگر ژن هدایت‌کننده (کد) یکی از پروتئین‌ها توسط یک جهش انکوژن در وضعیت «روشن» گیر بیفتد، پروتئین‌های فاکتور رشد همچنان تولید خواهند شد و سلول‌ها به رشد خود ادامه می‌دهند.

 

ارتباطات

 

سلول‌های سرطانی مانند سلول‌های طبیعی با سلول‌های دیگر ارتباط برقرار نمی‌کنند. سلول‌های عادی یا همان سالم به سیگنال‌های ارسال شده از سلول‌های اطراف پاسخ می‌دهند که می‌گویند «شما به مرز خود رسیده‌اید» وقتی سلول‌های عادی این سیگنال‌ها را دریافت کنند رشد آن‌ها متوقف خواهد شد؛ اما سلول‌های سرطانی به این سیگنال‌ها پاسخ نمی‌دهند. ارتباطات یک مورد دیگر از تفاوت سلول سرطانی با سلول سالم است.

 

ترمیم سلول و مرگ سلول

 

از دیگر تفاوت سلول سرطانی با سلول سالم می‌توان به این اشاره کرد که سلول‌های طبیعی در صورت آسیب دیدن یا پیر شدن ترمیم خواهند شد و یا از بین خواهند رفت. سلول‌های سرطانی هیچ‌گاه ترمیم نخواهند شد و یا تحت آپوپتوز قرار نمی‌گیرند.

 

چسبندگی

 

سلول‌های طبیعی موادی را ترشح می‌کنند که باعث خواهد شد آن‌ها در یک گروه به هم بچسبند. سلول‌های سرطانی در ساخت این مواد ناتوان هستند و می‌توانند به مکان‌های اطراف یا از طریق جریان خون یا سیستم مجاری لنفاوی به مناطق دوردست بدن شناور شوند.

 

قابلیت متاستاز کردن

 

از دیگر تفاوت سلول سرطانی با سلول سالم می‌توان اشاره کرد که سلول‌های طبیعی در ناحیه بدن در جایی که متعلق به آن‌هاست باقی می‌مانند. به‌عنوان‌مثال می‌توان گفت که سلول‌های ریه در ریه‌ها باقی می‌مانند. سلول‌های سرطانی این توانایی را دارند که متاستاز کنند. پس از ورود به منطقه جدید مانند، گره‌های لنفاوی، ریه‌ها، کبد یا استخوان‌ها شروع به رشد می‌کنند؛ و غالباً تومورهایی به‌دوراز تومور اصلی تشکیل خواهد داد.

 

ظاهر

 

یکی از تفاوت سلول سرطانی با سلول سالم این است که سلول‌های طبیعی و سلول‌های سرطانی از طریق میکروسکوپ بسیار متفاوت‌تر به نظر می‌رسند. برخلاف سلول‌های طبیعی، سلول‌های سرطانی اغلب در اندازه سلول تغییرات بیشتری دارند، برخی از سلول‌ها بزرگ‌تر از حد طبیعی و برخی کوچک‌تر از حد طبیعی هستند. علاوه بر این، سلول‌های سرطانی غالباً از نظر سلول و هسته (مغز سلول) دارای یک شکل غیرطبیعی هستند. این هسته بزرگ‌تر و تاریک‌تر از سلول‌های طبیعی است. دلیل تاریکی، اضافه بودن سلول است. سلول‌های سرطانی غالباً تعداد غیرطبیعی کروموزوم دارند که به شکلی نامنظم مرتب‌ شده‌اند.

 

میزان رشد

 

سلول‌های طبیعی خودشان تولیدمثل می‌کنند و هنگامی که سلول‌های کافی در بدن وجود داشته باشند متوقف خواهند شد. سلول‌های سرطانی قبل از این‌که رشد کنند (بالغ شوند) به سرعت تولیدمثل می‌کنند.

 

بلوغ

 

سلول‌های طبیعی بالغ خواهند شد اما سلول‌های سرطانی به‌سرعت رشد می‌کنند و قبل از بلوغ کامل تقسیم خواهند شد و نابالغ خواهد ماند. پزشکان از اصطلاح تمایز نیافته برای توصیف سلول‌های نابالغ استفاده می‌کنند. مشاهده سلول‌های سرطانی، سلول‌هایی هستند که رشد نمی‌کنند. میزان بلوغ سلول‌ها با درجه سرطان مطابقت دارد. سرطان‌ها در مقیاس 1 به 3 درجه‌بندی خواهند شد که 3 مورد از آن‌ها تهاجمی‌ترین هستند.

 

فرار از سیستم ایمنی بدن

 

هنگامی‌که سلول‌های طبیعی آسیب‌دیده می‌شوند، سیستم ایمنی بدن از طریق سلول‌هایی به نام لنفوسیت‌ها آن‌ها را شناسایی می‌کنند و از بین خواهند برد. سلول‌های سرطانی قادر به فرار از سیستم ایمنی بدن هستند و با ترس از تشخیص یا ترشح مواد شیمیایی فعال، سلول‌های ایمنی بدن که به صحنه می‌آیند، به یک تومور تبدیل می‌شوند. برخی از داروهای جدید سیستم ایمنی درمانی به این جنبه از سلول‌های سرطانی بدن می‌پردازند.

 

عملکرد

 

سلول‌های طبیعی عملکردی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده است انجام می‌دهند. درحالی‌که ممکن است سلول‌های سرطانی عملکردی نداشته باشند. به‌عنوان‌مثال گلبول‌های طبیعی به مقابله با عفونت‌ها کمک می‌کند. در لوسمی تعداد گلبول‌های سفید خون ممکن است بسیار زیاد باشد، اما ازآنجاکه گلبول‌های سفید سرطانی آن‌طور که باید عمل نخواهند کرد و ممکن است حتی افراد با وجود تعداد گلبول‌های سفید خون بیشتر در معرض خطر عفونت باشند. همین ماده می‌تواند در مورد مواد تولیدشده نیز صادق باشد. به‌عنوان‌مثال، سلول‌های طبیعی تیروئید هورمون تیروئید تولید می‌کنند. سلول‌های سرطانی تیروئید ممکن است هورمون تیروئید تولید نکنند. در این حالت بدن ممکن است به‌اندازه کافی هورمون تیروئید (کم‌کاری تیروئید) علیرغم افزایش مقدار بافت، نداشته باشد.

 

خون‌رسانی

 

آنژیوژنز فرایندی است که سلول‌ها رگ‌های خونی را برای رشد و تغذیه بافت جذب می‌کنند. سلول‌های سالم فقط به‌عنوان بخشی از رشد و نمود طبیعی و در صورت نیاز به بافت جدید، برای ترمیم بافت آسیب‌دیده روشی به نام آنژیوژنز را طی می‌کنند. یک نوع از درمان سرطان شامل استفاده از داروهای مهارکننده آنژیوژنز است، داروهایی که مانع از آنژیوژنز در بدن خواهند شد تا از رشد تومور جلوگیری کنند.

 

از دیگر موارد تفاوت سلول سرطانی با سلول سالم

 

برای پی بردن موارد بیشتر تفاوت سلول سرطانی با سلول سالم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

 • جلوگیری از سرکوبگرهای رشد
 • تهاجم
 • منبع انرژی
 • جاودانگی
 • توانایی پنهان کردن
 • DNA ناپایدار ژنومی

 

جلوگیری از سرکوبگرهای رشد

 

سلول‌های طبیعی توسط سرکوبگرهای رشد (تومور) کنترل خواهند شد. سه نوع اصلی از ژن سرکوبگر تومور وجود دارد که پروتئین‌هایی را که رشد می‌کنند کدگذاری می‌کنند. یک نوع از آن‌ها به سلول‌ها می‌گوید سرعت و تقسیم را متوقف کنند، یک نوع مسئول اصلاح سلول‌های آسیب‌دیده است و نوع سوم مسئول آپوپتوز ذکرشده در بالا است. جهش‌هایی که منجر به غیرفعال شدن هر یک از این ژن‌های سرکوبگر تومور خواهند شد، سلول‌های سرطانی را کنترل نمی‌کنند.

 

تهاجم

 

سلول‌های سالم زمانی که رشدشان به بافت‌های مجاور آسیب برساند سیگنالی را دریافت کرده و به رشد توقف می‌دهند اما سلول‌های سرطانی این سلول‌ها را نادیده گرفته و به بافت‌های مجاور حمله می‌کنند. تومورهای خوش‌خیم (غیر سرطانی) دارای کپسول فیبری هستند. آن‌ها ممکن است در برابر بافت‌های اطراف مقاومت کنند اما به بافت‌های دیگر حمله نمی‌کنند. در مقابل سلول‌های سرطانی به مرزها احترام نمی‌گذارند و به بافت‌ها تجاوز می‌کنند. این نتیجه‌گیری‌هایی است که در رادیولوژی تومورهای سرطانی مشاهده خواهد شد. در حقیقت کلمه سرطان از کلمه لاتین به معنای خرچنگ به دست می‌آید که برای توصیف تهاجم خرچنگ به بافت‌های اطراف است.

 

منبع انرژی

 

سلول‌های طبیعی بیشترین انرژی خود را از طریق فرآیندی به شکل مولکولی به نام ATP دریافت می‌کنند و تنها مقدار کمی از انرژی آن‌ها از طریق فرآیندی متفاوت به نام گلیکولید انجام خواهد شد. درحالی‌که سلول‌های طبیعی بیشتر انرژی خود را در صورت وجود اکسیژن تولید می‌کنند، سلول‌های سرطانی در غیاب اکسیژن بیشتر انرژی خود را تولید می‌کنند. این استدلال در مورد درمان‌های اکسیژن هایپرباریک است که به‌طور تجربی با نتایج ناامیدکننده تاکنون در برخی از مبتلایان به سرطان مورداستفاده قرارگرفته است.

 

جاودانگی

 

سلول‌های طبیعی فانی هستند، یعنی طول عمر دارند. سلول‌ها برای زنده ماندن طراحی نشده‌اند و پیر خواهند شد. چیزی به نام تلومرها که در انتهای DNA کروموزوم‌ها موجود است که محققان روی آن بررسی‌هایی انجام می‌دهند. یکی از محدودیت‌های رشد در سلول‌های طبیعی، طول تلومرها است. هر زمانی که یک سلول تقسیم شود تلومرها کوتاه‌تر خواهند شد. وقتی تلومتر ها خیلی کوتاه شوند، یک سلول دیگر نمی‌تواند تقسیم شود و می‌میرد. سلول‌های سرطانی راهی برای تجدید تلومرها در نظر گرفته‌اند تا بتوانند به تقسیم ادامه دهند. آنزیمی به نام تلومراز برای طولانی کردن تلومرها کار می‌کند تا سلول بتواند به‌طور نامحدود تقسیم شود و اساساً تبدیل به جاودانه خواهد شد.

 

توانایی پنهان کردن

 

بسیاری از مردم تعجب می‌کنند که چگونه سرطان پس از سال‌ها عود می‌کند. چندین تئوری وجود دارد که ممکن است سرطان‌ها عود کنند. به‌طورکلی، تصور خواهد شد که سلسله مراتبی از سلول‌های سرطانی وجود دارد که برخی از سلول‌ها (سلول‌های بنیادی سرطانی) توانایی مقاومت در برابر درمان و خفته بودن را دارند. این یک منطقه تحقیقاتی فعال و بسیار مهم است.

 

DNA ناپایدار ژنومی

 

سلول‌های سرطانی غالباً تعداد غیرطبیعی کروموزوم دارند و به دلیل رشد بسیاری از جهش‌ها، غیرطبیعی خواهند شد. برخی از این جهش‌ها درایورها هستند، بسیاری از سلول‌ها ناپایدار هستند، به این معنا که عملکرد مستقیمی برای سلول سرطانی ندارند.

همان‌طور که اشاره شد تفاوت سلول سرطانی با سلول سالم در خوش‌خیم یا بدخیم بودن نیز است. تفاوت‌های زیاد دیگری نیز وجود دارد که مقاله فوق به این مطالب بسنده کرده و در حوزه تخصصی‌تر ورود نکرده است.

 

مزایای استفاده از خدمات موسسه خیریه محمدحسین رضوی

 

شما با خرید تاج گل خیریه و استند تسلیت خیریه می‌توانید از مزایای ذیل بهره‌مند شوید:

 • صرفه‌جویی در وقت
 • کمک به نیازمندان
 • کمک به بیماران خاص
 • شریک شدن در قسمتی از این کار خیر
 • حمل‌ونقل سریع و آسان
 • سربلندی شما در میان بازماندگان
 • سفارش‌های آنلاین
 • جلوگیری از اسراف
 • دوری از چشم و هم‌چشمی
 • شاد کردن دل بیماران
 • هزینه کمتر
 • کیفیت بالای تاج گل خیریه و استندهای تسلیت خیریه
 • نصب و تحویل تاج گل‌ها و استند تسلیت کاملاً رایگان

 

سفارش استند تسلیت خیریه و تاج گل خیریه از موسسه خیریه محمدحسین رضوی تمامی موارد بالا را شامل می‌شود.

شما در کوتاه‌ترین زمان علاوه بر تحویل یک کار با کیفیت، کمک به خیریه سرطان ( بیماران سرطانی) می‌کنید. با مطلع کردن دوستان و دیگر نزدیکان خود باعث می‌شوید موسسه خیریه برای بیماران مبتلا به سرطان و نیازمندان دیگر ازنظر مالی حمایت شود.

همان‌طور که می‌دانید تاج گل‌های طبیعی بعد از ساعتی پژمرده شده و باید وقت و هزینه بالایی برای آن صرف کنید. با سفارش آنلاین تاج گل و استند تسلیت از موسسه خیریه محمدحسین رضوی علاوه بر اینکه شما به موسسه کمک می‌کنید، موسسه خیریه نیز تمامی خدمات بالا را به شما ارائه می‌دهد.

تعداد بازدید : 1330

ثبت نظر

ارسال