Fa En جمعه 9 خرداد 1399 ساعت 16 و 52 دقیقه
حمایت آنلاین خرید تاج گل خرید استند تسلیت کمپین همنفس حمایت آنلاین خرید تاج گل خرید استند تسلیت کمپین همنفس

علائم شایع سرطان

علائم شایع سرطان | بیماری سرطان | جهش ژن | تغییرات پوستی

شناخت جهش ها در تشخیص علائم شایع سرطان به شما کمک خواهد کرد. جهش ژنی می تواند به سلول بگوید که سریع تر رشد کرده و تقسیم شود که در نتیجه آن سلول جدیدی ایجاد می شود که همگی سلول های ایجاد شده دارای جهش یکسانی هستند.

دوشنبه 4 آذر 1398 ساعت 12:32

شاید دقت نکرده باشید، اما اگر بسیاری از افراد مبتلا به سرطان علائم شایع سرطان را می شناختند می توانستند زمان بیشتری در مسیر درمان خود داشته باشند . در نتیجه علم بر این علائم به شما کمک خواهد کرد که بتوانید در مراحل اولیه این بیماری را تشخیص داده و به درمان آن بپردازید.

علائمی که در ادامه مورد بررسی قرار داده ایم صرفا نشان دهنده ابتلا به سرطان نیستند و گاهی می توانند هشدار دهنده این بیماری باشند. در نتیجه این علائم به شما کمک می کنند تا با مشاهده آن ها به پزشک مراجعه کرده و مشکل خود را به موقع پیگیری کنید.

 

تشخیص علائم شایع سرطان به شناخت سرطان چه کمکی می کند؟

 

سرطان بیماری ای است که در آن رشد ناگهانی سلول های غیر طبیعی بدن مشاهده شده و این سلول ها به صورت غیر قابل کنترل تقسیم می شوند در نتیجه این تقسیم، سلول های ایجاد شده توانایی نفوذ و از بین بردن بافت طبیعی بدن را دارند.

سرطان دومین عامل مرگ و میر در جهان است، اما به لطف پیشرفت در غربالگری قادر به درمان و بهبود آن در این دوره هستیم. این بیماری در اثر تغییر (جهش)   DNAدر سلول ایجاد می شود. DNA درون یک سلول به تعداد زیادی ژن تقسیم می شود که هرکدام از آن ها دستوری در رابطه با اینکه سلول ها باید چه وظایفی انجام دهند، چگونه رشد کنند و تقسیم شوند، می دهند.  خطا در این روند باعث می شود عملکرد طبیعی سلول متوقف شده و باعث سرطانی شدن سلول می شود.

 

تشخیص علائم شایع سرطان به شناخت سرطان چه کمکی می کند؟

 

عوامل موثر در ابتلا به سرطان

شناخت عوامل موثر در ابتلا به سرطان سبب می شود تا شما بتوانید در شناخت علائم هوشمندانه عمل کرده و به موقع تشخیص دهید. در واقع هر اندازه که شما بتوانید قدرتمند تر در تشخیص سرطان عمل کنید، احتمال بهبود این بیماری بیشتر خواهد بود.

 

جهش های ژن

شناخت جهش ها در تشخیص علائم شایع سرطان به شما کمک خواهد کرد. جهش ژنی می تواند به سلول بگوید که سریع تر رشد کرده و تقسیم شود که در نتیجه آن سلول جدیدی ایجاد می شود که همگی سلول های ایجاد شده دارای جهش یکسانی هستند. سلول های عادی می دانند چه موقع رشد را متوقف کنند، اما سلول های سرطانی رشد خود را متوقف نمی کنند. در ژن  سلول های  سرطانی اطلاعاتی نهفته است که باعث ادامه و رشد آن سلول می شود.

 ژن های ترمیم  DNAبه دنبال اشتباه در سلول هستند و اصلاحاتی انجام می دهند. جهش زن به طور مکرر در طول رشد طبیعی سلول رخ می دهد با این حال سلول ها دارای مکانیسمی هستند که باعث رفع این اشکال می شوند. اما گاهی اوقات نیز خطایی رخ می دهد.

اگر شما یک جهش ژنتیکی به ارث برده باشید که شما را مستعد به این بیماری کند به این معنی نیست که به یقین شما به سرطان مبتلا هستید. در واقع ممکن است جهت ایجاد سرطان  به یک یا چند جهش دیگر ژن نیاز باشد.

 بعضی از عوامل دیگر می توانند باعث جهش زن ها شوند به عنوان مثال می توانیم به  سیگار کشیدن، پرتو درمانی، ویروس ها، مواد شیمیای سرطان زا،چاقی، هورمون ها، التهاب های مزمن و ورزش نکردن اشاره کنیم که هر کدام از این موارد سبب برخی از علائم شایع سرطان می شوند.

 

سن شما

سن شما یکی از عوامل مهم در ابتلا به سرطان است. به همین جهت بررسی علائم شایع سرطان در افرادی که سن بالاتری دارند بیشتر جدی گرفته می شود. لازم به ذکر است که این بیماری می تواند ده ها سال طول بکشد تا توسعه یابدو به همین دلیل بیشتر افراد مبتلا بالای 65 سال سن دارند، اگرچه در بزرگسالان شایع تر است ولی منحصرا برای بزرگ سالان نیست، در هر سنی ممکن است ایجاد شود.

 

عادت های شما

برخی از انتخاب های اشتباه از سبک زندگی باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان  می شود به عنوان مثال  نوشیدن مشروبات الکلی؛ قرار گرفتن در معرض آفتاب یا آفتاب سوختگی مکرر،سیگار کشیدن،رابطه جنسی ناامن می تواند از جمله این انتخاب ها باشد. انتخاب سبک زندگی سالم در عدم بروز علائم شایع سرطان و ابتلا به این بیماری می تواند موثر واقع شود.

 

سابقه خانوادگی

بخش محدودی از  سرطان  به دلیل سابقه ارثی است. اگر سرطان در خانواده شما شایع است، ممکن است که جهش ها از یک نسل به نسل دیگر منتقل شود.شما می توانید با انجام آزمایش ژنتیک از ابتلا به این بیماری آگاه شوید. به یاد داشته باشید داشتن یک جهش ژنتیکی لزومأ به معنای ابتلا به این بیماری نیست.

 

محیط پیرامون شما

محیط اطراف شما ممکن است حاوی مواد شیمیایی مضر  باشد که می تواند خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهد. حتی اگر سیگار نکشید ولی به جایی بروید که فردی سیگار می کشد یا اگر با کسی زندگی کنید که سیگار می کشد ممکن است استعمال دست دوم را استنشاق کنید. مواد شیمیایی موجود در خانه یا محل کار شما، آزبست و بنزین نیز با افزایش ابتلا به بیماری همراه است.

 

عوامل مؤثر در ابتلا به سرطان

 

آیا علائم شایع سرطان قابل دیدن هستند؟

 

سرطان اغلب علائم و نشانه های خاصی ندارد، بنابر این مهم است که همه ی افراد تحت غربالگری سرطان قرار بگیرند. اکثر این غربالگری ها برای افراد به خصوصی می باشد و پزشک شما می داند نسبت به سن شما چه غربالگری را انجام دهد.

بهترین راه برای مقابله با این بیماری پیشگیری و تشخیص زود هنگام است. با درمان های پیشرفته همراه با تشخیص زود هنگام بسیاری از سرطان ها قابل درمان خواهند بود، در نتیجه افراد نباید از علائمی که خبر از این بیماری می دهد چشم پوشی کنند که درمان هرچه سریع تر انجام گیرد.

به طور کلی این بیماری نشانه ی منحصری ندارد که بروز آن قابل تشخیص باشد اما برخی از علائم شایع ممکن است به این بیماری ختم شود .

در ادامه به بررسی شایع ترین علائم سرطان خواهیم پرداخت .

 

بزاق لکه دار آغشته به خون یا سرفه مداوم

این علامت نشان دهنده عفونت های ساده ای مثل برونشیت یا سینوزیت است، اگر بخواهیم از این علائم به عنوان علائم شایع سرطان یاد کنیم باید بگوییم علائم ذکر شده در افرادی که مبتلا به سرطان ریه یا سرو گردن هستند دیده می شود.

اگر فردی به مدت زمان یک ماه دچار سرفه های مداوم همراه با خون مخاطی باشد به منظور تشخیص مشکل باید به پزشک مراجعه کند زیرا این مسئله یکی از علائم شایع است.

 

تغییر در روند کاری روده

بیشترین علت مشکل در این عضو مربوط به رژیم غذایی افراد و میزان مایعاتی است که مصرف می کنند. پزشکان گاهی اوقات بر این باورند که مدفوع رشته ای مربوط به مشکل روده بزرگ است و گاهی اوقات نیز، اسهال مداوم را نشانه مشکل در روده می دانند. اگر این علائم را در مدت زمان طولانی تجربه کردید، بایدجهت پیشگیری و درمان به پزشک متخصص مراجعه کرده و آزمایشات لازم را انجام دهید.

 

خون در مدفوع

 در این مورد پزشک همیشه باید خون در مدفوع را بررسی کند. بواسیر غالبا باعث به وجود آمدن خون ریزی روده  می شود. گاهی اوقات این بیماری به عنوان یکی از علائم شایع سرطان است. بنابراین حتی هنگامی که بواسیر دارید باید به پزشک مراجع کرده تا مشکل شما به صورت دقیق تر بررسی شود. گاهی اوقات از آزمایشاتی با اشعه ایکس جهت تشخیص استفاده می شود.

 

کم خونی

کم بودن میزان گلبول های قرمز نسبت به تعداد عادی این گلبول ها نشان دهنده کم خونی است. این مشکل باید به صورت جدی مورد بررسی قرار گرفته و حل شود زیرا در صورت عدم درمان ممکن است مشکلات بسیاری از جمله سرطان مشاهده گردد. کم خونی غالبا مربوط به فقر آهن است و نیاز نیست به عنوان یکی از علائم شایع سرطان در نظر گرفته شود. اما برخی از بیماری ها نظیر مشکلات روده ای می تواند سبب کم خونی حاد گردد.

 

برآمدگی یا ترشحات سینه

بیشتر توده های پستان سرطانی نیستند و مربوط به کیست هستند.اما اگر که توده ای حس کرده اید به منظور بررسی باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. ترشح از پستان امری معمول است اما برخی از این ترشحات خبر از این بیماری خطرناک می دهد، به ویژه اگر ترشحات خونی باشد. به صورت کلی توصیه می شود که به جهت بررسی ابتلا به سرطان شایع سینه، بانوان در مدت زمان مشخصی آزمایشات مربوط به این بیماری را انجام دهند.

 

برآمدگی یا ترشحات سینه

 

خونریزی یا ترشحات غیر معمول واژن

خون ریزی ماهانه در بانوان امری کاملا طبیعی است. اما گاهی این طبیعت تغییر یافته و مدت زمان یا روند اتفاق افتادن آن تغییر می کند و این تغییر می تواند یکی از علائم شایع سرطان باشد. به همین جهت اگر که شما در عادت ماهانه خود اختلالی احساس کرده اید باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و در رابطه با مشکل خود صحبت کنید. در نتیجه پزشک معالج پس از بررسی های مورد نیاز راه درمان مشکل شما را ارائه می کند. در موارد اندکی امکان ابتلا به سرطان با توجه به خون ریزی وجود دارد. خانم هایی که یائسته شده اند و بازهم هم خون ریزی مشاهده می کنند باید در سریع ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کرده تا مشکل آن ها بررسی شود.

 

مشکل در اندازه بیضه آقایان

عفونت و ورم ها باعث ایجاد تغییر در بیضه ها می شود اما اگر شما توده ای در این ناحیه حس کرده اید در سریع ترین زمان ممکن، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید زیرا این علامت می تواند به عنوان یکی از علائم شایع سرطان مورد نظر قرار گیرد.

البته علائم شایع دیگری نیز وجود دارد که باید در صورت مشاهده آن ها نیز به پزشک مراجعه کنید. ازجمله این علائم می توان به تکرر ادرار،کم شدن مقدار ادرار ،کند شدن جریان ادرار،یا تغییر کلی در عملکرد مثانه اشاره کرد.

 

خستگی

شاید برای شما پیش آمده باشد که با توجه به استراحت کافی هنوز خسته هستید. در بسیاری از این مواقع می توان به کمبود عناصر در بدن اشاره کرد. اما اگر این خستگی ها طولانی تر شده و سبب شوند که شما از فعالیت روزانه خود عقب بمانید باید جهت بررسی به پزشک متخصص مراجعه کرده و آزمایشات لازم جهت تشخیص مشکل خود را انجام دهید.

 

توده ای در زیر پوست

گاهی اوقات ما برآمدگی هایی را در نقاط متفاوت بدن خود احساس می کنیم. مشاهده این توده ها می تواند به عنوان یکی از علائم شایع سرطان در نظر گرفته شده و جهت پیگیری به پزشک متخصص مراجعه شود. در واقع تمامی توده ها نشان دهنده بیماری سرطانی نیستند اما اگر که شما این توده ها را مشاهده می کنید باید به پزشک مراجعه کنید.

 

تغییرات پوستی مزمن

گاهی تغییرات پوستی مزمنی همانند زردی، تیرگی یا قرمزی پوست رخ می دهد که پس از گذشت مدت زمان طولانی شما هیچ گونه بهبودی در روند این تغییرات مشاهده نمی کنید. در این مواقع شما باید این علائم را به عنوان علائم شایع سرطان در نظر گرفته و جهت بررسی های ثانویه به پزشک متخصصی مراجعه کنید. به هیچ وجه درمان یا پیگیری زخم ها یا آسیب دیدگی های مزمن پوست را پشت گوش نیاندازید.

در نهایت باید بگوییم که اگر شما علائم شایع را که ذکر کرده ایم در خود مشاهده می کنید باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و پیگیری های لازم را انجام دهید. در غیر این صورت اگر نگران ابتلا به سرطان هستید می توانید از آزمایش های غربالگری دوره ای جهت اطمینان خاطر خود استفاده کنید.

 

راهنمایی آخر جهت شناخت علائم شایع سرطان

 

به عنوان آخرین مطلب در رابطه با ابتلا به سرطان و بررسی علائم شایع باید بگوییم که تمامی علائم نمی تواند صرفا نشان دهنده ابتلا به این بیماری باشد. شما فقط می توانید این علائم را مشاهده کرده و جهت درمان و پیشگیری به پزشک متخصص مراجعه کنید.

در صورت مشاهده هر یک از عوامل ذکر شده نیاز به نگرانی نیست زیرا این علائم می توانند نشان دهنده مشکلات ساده ای نیز باشند. در نتیجه بهترین انتخاب این است که تشخیص کامل را به پزشک معالج خود بسپارید تا بتوانید با اعتماد به تشخیص، مشکل خود را در کوتاه ترین زمان ممکن حل کنید.

سرطان یکی از بیماری های رایجی بوده که هر روزه افراد زیادی را درگیر می کند. بنابراین شناخت علائم شایع انواع مختلف این بیماری می تواند در تشخیص زودهنگام آن موثر باشد. شناخت به موقع هر بیماری می تواند در درمان آن موثر بوده و از بسیاری از هزینه های بعدی درمانی جلوگیری کند. اگرچه ابتلا به سرطان بنا به علت های ژنتیکی بسیار شایع بوده اما روش زندگی و عادت های هر روزه افراد تاثیر بسیار مهمی در ابتلا به این بیماری دارد. امروزه محققان به این نتیجه رسیده اند که اگر فرد روش زندگی سالمی داشته و به تغذیه و سلامت خود اهمیت دهد، از ابتلا به انواع بیماری ها از جمله مدل های مختلف سرطان ایمن خواهد بود.

بسیاری از علائم شایع سرطان مانند خون در مدفوع، بزاق های خونی، ترشحات سینه، سرفه های مداوم و غیر طبیعی و... می توانند افراد را در شناخت هر چه سریعتر بیماری کمک کنند. در صورتی که بتوان بیماری را به سرعت شناخت و برای درمان اقدام کرد، در بسیاری از هزینه های درمان صرفه جویی خواهد شد. اما به طور کلی درمان سرطان بسیار پرهزینه بوده و بسیاری از خانواده های درگیر را با مشکل تامین مالی روبرو کرده است. از این جهت موسسه های حمایتی بسیاری در این جهت فعالیت کرده و افراد مبتلا را یاری می رسانند. شما برای کمک های غیرمستقیم به این انجمن های خیریه می توانید استندهای تسلیتو تاج گل خیریه را از این مراکز اجاره کرده و از این طریق به بیماران سرطانی در خرید دارو و تامین هزینه های شیمی درمانی کمک کنید.

 

 

تغییرات پوستی مزمن

تعداد بازدید : 607

ثبت نظر

ارسال