Fa En پنجشنبه 3 بهمن 1398 ساعت 2 و 10 دقیقه
حمایت آنلاین خرید تاج گل خرید استند تسلیت حمایت آنلاین خرید تاج گل خرید استند تسلیت

فرق تومور با سرطان چیست؟

فرق تومور با سرطان چیست؟

سرطان، نوعی بیماری است که در آن سلول‌ها، تقریباً در هر جای بدن، به طور غیرقابل‌کنترل تقسیم می‌شوند. تومور زمانی است که این رشد کنترل نشده در بافت توپر مانند اندام، ماهیچه یا استخوان رخ می‌دهد. تومورها ممکن است از طریق سیستم خون و لنف به بافت‌های اطراف سرایت کنند. هدف از درمان سرطان از بین بردن این سلول‌های غیر طبیعی یا جلوگیری از انتشار آن‌ها است.

چهارشنبه 23 مرداد 1398 ساعت 14:0

شاید بسیاری از افراد ندانند که فرق تومور با سرطان چیست؟ در ادامه این متن شما با این دو کلمه بشتر آشنا خواهید شد.

 

فرق تومور با سرطان چیست؟

 

سرطان در اصطلاح چیست؟

 

کلمه سرطان از کلمه لاتین خرچنگ گرفته شده است زیرا سرطان‌ها معمولاً بسیار نامنظم شکل می‌گیرند و به دلیل اینکه مانند خرچنگ، «آن‌ها را شکار می‌کنند و رها نمی‌گذارند». اصطلاح سرطان به طور خاص به رشد جدیدی اشاره دارد که توانایی حمله به بافت‌های اطراف، متاستاز کردن (گسترش به اعضای دیگر) را دارد و در صورت عدم درمان ممکن است در نهایت منجر به مرگ بیمار شود.

اصطلاحات تومور و سرطان گاهی به صورت متناوب مورد استفاده قرار می‌گیرند که می‌تواند گمراه‌کننده باشد. همانطور که پیش تر ذکر شد یک تومور لزوماً یک سرطان نیست. کلمه تومور به‌سادگی به یک توده اشاره دارد. به عنوان مثال، مجموعه‌ای از مایعات با تعریف تومور مطابقت دارد. سرطان نوعی تومور به‌ویژه تهدیدآمیز است. در بحث در مورد تشخیص احتمالی سرطان، روشن نگه داشتن این تمایزها مفید است.

 

تومور چیست ؟

 

تومور یک اصطلاح معمول اما غیر اختصاصی برای نئوپلاسم است. کلمه تومور به‌سادگی به یک توده اشاره دارد. این یک اصطلاح کلی است که می‌تواند به رشد خوش‌خیم (عموما بی‌ضرر) یا بدخیم (سرطانی) مراجعه کند.

 

  • تومور خوش‌خیم

 

تومورهای خوش‌خیم، تومور غیر بدخیم / غیر سرطانی هستند. تومور خوش‌خیم معمولاً موضعی است و به قسمت‌های دیگر بدن سرایت نمی‌کند. بیشتر تومورهای خوش‌خیم به‌خوبی به درمان پاسخ می‌دهند. با این حال، اگر درمان نشود، برخی از تومورهای خوش‌خیم می‌توانند بزرگ شوند و به بیماری جدی منجر شوند. تومورهای خوش‌خیم همچنین می‌توانند از تومورهای بدخیم تقلید کنند و به همین دلیل گاهی اوقات تحت درمان قرار می‌گیرند.

 

  • تومور بدخیم

 

تومورهای بدخیم رشد سرطانی هستند. آن‌ها اغلب در برابر درمان مقاوم هستند، ممکن است به قسمت‌های دیگر بدن نیز سرایت کنند و گاهی پس از برداشتن عود می‌کنند.

 

  • نئوپلاسم

 

نئوپلاسم، رشد جدید غیر طبیعی سلول ها است. سلولهای یک نئوپلاسم معمولاً با سرعت بیشتری نسبت به سلولهای طبیعی رشد می کنند و در صورت عدم درمان رشد آنها ادامه خواهد یافت. با رشد آنها، نئوپلاسم‌ها می‌توانند بر ساختارهای مجاور آسیب وارد کنند. اصطلاح نئوپلاسم می‌تواند به رشد خوش‌خیم (معمولاً قابل درمان) یا بدخیم (سرطانی) اشاره داشته باشد.

 

  • سرطان

 

 سرطان کلمه دیگری برای تومور بدخیم (نئوپلاسم بدخیم) است.

 

چه نوع تومورهای توپر وجود دارد؟

 

دو نوع تومور توپر وجود دارد: بدخیم (سرطانی) و خوش‌خیم (غیر سرطانی). تومورهای سرطانی می‌توانند به بافت‌های اطراف بدن حمله کنند و با رشد آنها، ممکن است برخی از سلول‌ها به سایر نقاط بدن سفر کنند تا تومورهای "ثانویه" دیگری ایجاد شود که به آن‌ها متاستاز نیز گفته می‌شود.

 

بدخیم

 

نمونه‌هایی از تومورهای بدخیم توپر شامل سرطان و سارکوم است. سرطان‌ها، تومورهایی هستند که در سلول‌های تشکیل‌دهنده اندام‌های بافتی مانند کبد یا کلیه‌ها ایجاد می‌شوند. سارکوم تومورهایی هستند که در بافت‌های همبند بدن مانند عضلات، استخوان‌ها و اعصاب شکل می‌گیرند.

 

خوش‌خیم

 

تومورهای خوش‌خیم در سراسر بدن پخش نمی‌شوند یا مسافرت نمی‌کنند. گذشته از تومورهای خاصی از مغز که هنوز هم می‌تواند باعث التهاب شود و بر بافت ظریف اطراف تومور فشار وارد کند، اکثر آن‌ها تهدیدکننده زندگی نیستند. پزشک می‌تواند بیوپسی انجام دهد تا تشخیص دهد تومور سرطانی است یا خوش‌خیم.

 

آیا سرطان‌های خون تومورهای توپر دارند؟

 

سرطان‌های خون معمولاً به صورت تومور توپر شکل نمی‌گیرند. در لوسمی، معمولاً برخی گلبول‌های سفید و سلول‌های خونی نابالغ سرطانی می‌شوند و سلول‌های خون سالم را جمع می‌کنند. لنفوم، نوع دیگری از سرطان است که با گلبول‌های سفید شروع می‌شود و تمایل به حرکت در سراسر بدن و فرود در مکان‌های مختلف دارد. سرطان خون دیگر، مولتیپل میلوما شامل تشکیل سلول‌های پلاسما، لنفوسیت‌های بالغ تولیدکننده آنتی‌بادی در مغز استخوان است.

 

بررسی سرطان در بدن

 

هر سرطان خون دارای سیستم مرحله‌بندی خاص خود است که تعیین می‌کند چه میزان سرطان در بدن وجود دارد و در کجا واقع است. هر نوع سرطان براساس عواملی مانند اندازه تومور اولیه و میزان گسترش آن در غدد لنفاوی و سایر نقاط بدن موردبررسی قرار می‌گیرد.

 

تومورهای توپر و سرطان‌های خون چگونه درمان می‌شوند؟

 

در مورد سرطان‌های تومور جامد، گزینه‌های درمانی می‌توانند شامل روش‌های درمانی مانند پرتودرمانی، شیمی درمانی و سیستم ایمنی درمانی و یا جراحی برای از بین بردن (حذف به طور جزئی) تومور باشند. جراحی همچنین ممکن است عوارض جانبی ناشی از سایر روش‌های درمانی را کاهش دهد. ایمونوتراپی در درمان برخی از بیماران مبتلا به سرطان ریه، مثانه، سر و گردن و کلیه و همچنین ملانوما و لنفوم موفقیت‌آمیز بوده است و در حال حاضر در طیف گسترده‌ای از انواع سرطان آزمایش می‌شود.

مانند درمان تومورهای توپر ، درمان سرطان‌های خون می‌تواند شامل شیمی درمانی، پرتودرمانی و سیستم ایمنی باشد. پیوند سلولهای بنیادی نیز برای معالجه چندین نوع سرطان خون و همچنین برخی از اختلالات خونی غیر سرطانی مانند کم‌خونی آپلاستیک، بیماری‌های نقص ایمنی و اختلالات متابولیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. درمان T-cell نوعی روش ایمونوتراپی است که از لنفوسیت‌های T ویژه تغییریافته برای هدف قرار دادن سلولهای سرطانی به‌طور ویژه استفاده می‌کند. تا به امروز، تصویب شده است که برخی از انواع لنفوم غیر هوچکین (NHL) و همچنین لوسمی لنفوبلاستیک حاد در کودکان (ALL) را درمان می کند.

هر بیمار متفاوت است و انکولوژیست‌ها بسته به عوامل مختلفی از جمله پیشرفت بیماری، جایی که سرطان در آن قرار دارد و سلامت کلی بیمار، برنامه درمانی هر بیمار را تدوین می‌کنند.

 

اهمیت بررسی تومورها

 

تومورها بعضی اوقات سرطانی هستند اما این بدان معنی نیست که تومورها و سرطان‌ها مترادف هستند (همانطور که بیشتر مردم فکر می‌کنند). اگرچه همه تومورها سرطانی نیستند، اما تعداد کمی از آن‌ها هستند؛ بنابراین بررسی مناسب تومورها بسیار مهم است.

 

رشد غیر عادی سلولی

 

تومورها و سرطان‌ها متفاوت هستند. تومور زمانی ایجاد می‌شود که ضایعه یا توده‌ای در بدن شما به دلیل رشد غیر طبیعی سلول مشاهده شود. در مورد سرطان، این رشد سلولی غیر قابل کنترل است و در بدن گسترش می یابد.

 

همه تومورها سرطانی نیستند

 

درک این نکته مهم است که همه تومورها سرطانی نیستند. تومورهای خوش‌خیمی وجود دارد که رشد آن محدود به قسمت خاصی از بدن است. تومور هنگامی که بدخیم شود، سرطان می‌شود. این بدان معنی است که رشد اولیه می تواند چندین رشد ثانویه ایجاد کند و بدین ترتیب به قسمت‌های حیاتی بدن شما حمله کرده و در همه جا گسترش یابد.

همانطور که همه تومورها سرطانی نیستند، تمام موارد سرطان نیز با رشد تومور مشخص نمی‌شوند. به عنوان مثال، در صورت ابتلا به سرطان خون، توموری درگیر نیست. با این حال، از نظر وجود تومور، بیوپسی برای تعیین اینکه رشد آن بدخیم یا خوش‌خیم است یا نه بسیار مهم است.

ممکن است یک تومور به سرطان مبتلا نشود. از طرف دیگر سرطان یک بیماری بدخیم است که در آن با گسترش رشد غیرعادی سلولی غیرقابل کنترل مواجه هستیم.

 

درمان تومورها در برابر سرطان

 

داروها و درمان های تجویز شده برای تومورها و سرطان ممکن است متفاوت باشد.

همه تومورها تهدیدکننده زندگی نیستند. حتی اگر تومور خوش‌خیم باشد، پزشکان ممکن است جراحی را برای از بین بردن آن را توصیه کنند. بسته به محل و اندازه تومور، این عمل جراحی می‌تواند نسبتاً آسان باشد یا ممکن است ماهها طول بکشد تا بیمار بهبود یابد.

گزینه‌های درمانی سرطان شامل جراحی (از بین بردن بافت سرطانی)، شیمی درمانی (استفاده از مواد شیمیایی قدرتمند برای از بین بردن سلولهای سرطانی به سرعت در حال رشد) و پرتودرمانی (استفاده از پرتودرمانی با انرژی بالا برای کوچک کردن تومورها و از بین بردن سلولهای سرطانی با آسیب رساندن به DNA آن‌ها) است. ژن درمانی نیز موردبررسی قرار می‌گیرد که شامل استفاده از DNA به عنوان یک دارو برای درمان بیماری است.

 

چه عواملی باعث ایجاد تومورهای مغزی و نخاعی در بزرگ‌سالان می‌شود؟

 

علت بیشتر تومورهای مغزی و نخاعی کاملاً درک نشده است و عوامل خطرپذیری کاملاً مشخص وجود دارد؛ اما محققان متوجه شده اند برخی از تغییراتی که در سلولهای طبیعی مغز رخ می‌دهد، ممکن است منجر به ایجاد تومورهای مغزی شود.

سلولهای طبیعی انسان عمدتاً بر اساس اطلاعات موجود در DNA هر سلول رشد می کنند و عمل می‌کنند. تومورهای مغزی و نخاعی، مانند سایر تومورها، در اثر تغییر DNA درون سلولها ایجاد می‌شوند. DNA ماده شیمیایی است که ژنهای ما را تشکیل می‌دهد و عملکرد سلولهای ما را کنترل می کند. ما معمولاً شبیه والدین خود هستیم زیرا آن‌ها منبع DNA ما هستند؛ اما DNA بیش از آنچه که فکر کنید در بدن انسان تأثیر می‌گذارد.

بعضی از ژنها وقتی سلولهای ما رشد می کنند کنترل می شوند، به سلولهای جدید تقسیم می‌شوند و می‌میرند:

  • ژن‌های خاصی که به سلول ها کمک می‌کنند تا رشد کنند، تقسیم شوند و زنده بمانند، انکوژن هستند.
  • ژنهایی که به کنترل تقسیم سلولی کمک می‌کنند یا باعث می‌شوند سلول ها در زمان مناسب از بین بروند، ژنهای سرکوب‌کننده تومور نامیده می‌شوند.

این سرطان می‌تواند ناشی از تغییرات DNA باشد که انکوژن‌ها را روشن می‌کنند یا ژن‌های سرکوبگر تومور را خاموش می‌کنند. این تغییرات ژن را می‌توان از والدین به ارث برد، اما بیشتر آن‌ها در طول زندگی یک فرد اتفاق می‌افتد.

 

 

 

تغییر ژن مسبب ایجاد سرطان و تومور

 

محققان دریافته اند که تغییرات ژنی باعث برخی سندرم های ارثی نادر (مانند نوروفیبروماتوز، اسکلروز توبروز، سندرم لی-فرومنی و سندرم فون هیپل-لینداو) می‌شود و خطر ابتلا به برخی از تومورهای مغزی و نخاعی را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال، سندرم Li-Fraumeni در اثر تغییر در ژن سرکوبگر تومور TP53 ایجاد می‌شود. به طور معمول، این ژن از رشد سلول های DNA آسیب‌دیده جلوگیری می‌کند. تغییرات در این ژن خطر ابتلا به تومورهای مغزی (بخصوص گلیوما) و همچنین برخی سرطان‌های دیگر را افزایش می‌دهد.

 

تغییرات ژن به دست آمده در طول زندگی شخص

 

بیشتر اوقات، مشخص نیست که چرا افراد بدون سندرم ارثی تومورهای مغزی یا نخاعی ایجاد می‌کنند. بیشتر مواجهه‌هایی که باعث سرطان می‌شوند به نوعی به DNA آسیب می‌رسانند. به عنوان مثال، دود دخانیات یک عامل خطر برای سرطان ریه و چندین سرطان دیگر است زیرا این ماده حاوی مواد شیمیایی است که می‌تواند به ژن‌های داخل سلولی آسیب برساند. مغز نسبتاً از دود تنباکو و سایر مواد شیمیایی ایجادکننده سرطان که ممکن است آنها را استشمام کنیم یا وارد رژیم غذایی ما شوند، محافظت می‌شود، بنابراین به‌احتمال زیاد این عوامل نمی‌توانند نقش عمده‌ای در این سرطان‌ها داشته باشند.

چندین تغییر مختلف ژن معمولاً قبل از تبدیل شدن به سرطان در سلولهای طبیعی رخ می‌دهد. انواع مختلفی از تومورهای مغزی وجود دارد که هر یک از آن‌ها ممکن است مجموعه‌های مختلفی از تغییرات ژن را داشته باشند. تعدادی از تغییرات ژنی در انواع مختلف تومور مغزی یافت شده است، اما احتمالاً بسیاری دیگر وجود دارند که هنوز پیدا نشده اند.

امروزه محققان برخی از تغییرات ژنی را که در انواع مختلف تومورهای مغزی رخ می‌دهد درک می کنند، اما هنوز مشخص نیست که چه عواملی باعث ایجاد این تغییرات می‌شود. ممکن است برخی از تغییرات ژنتیکی ارثی باشند، اما بیشتر تومورهای مغزی و نخاعی نتیجه سندرم های ارثی شناخته‌شده نیستند. به غیر از تشعشع، هیچ فاکتور مرتبط با شیوه زندگی یا محیط‌زیست به وضوح با تومورهای مغزی مرتبط نیست. بیشتر تغییرات ژن احتمالاً فقط حوادث تصادفی هستند که بعضی اوقات در داخل یک سلول اتفاق می‌افتد، بدون اینکه علت خارجی داشته باشد.

 

سفارش تاج گل خیریه و استند تسلیت خیریه از موسسه خیریه برای بیماران خاص

 

تاج گل و استند تسلیت از آن مواردی است که هنگام شرکت در مراسم عزاداری نزدیکانمان، در اکثر مواقع سفارش داده و به همراه خود برای تسکین دل بازماندگان آن مرحوم می‌بریم.

شاید برای شما هم سؤال باشد که کدام مورد هم از نظر صرف هزینه و هم حمل ‌و نقل به ‌صرفه‌تر و آسان‌تر است. تاج گل‌های طبیعی از نظر اندازه بزرگ‌تر و حمل‌ و نقل آن سخت‌تر است و گل‌های طبیعی بعد از چند ساعت حالت زیبایی اولیه خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل باعث شده استندهای تسلیت طرفداران بیشتری در بین مردم داشته باشد.

موسسه خیریه با فراهم آوردن تاج گل‌های مصنوعی در اندازه‌های مختلف و استندهای متنوع در طرح‌های زیبا با متن‌های مناسبت عزاداری این امکان را به شما می‌دهد تا به‌صورت آنلاین بدون هیچ صرف وقتی و با کمترین هزینه تاج گل خیریه و استند تسلیت خیریه خود را از موسسه سفارش داده تا به محل مورد نظر با نام شما در آنجا تحویل داده و حتی در صورت نیاز استندها را برایتان نصب می‌کنند.

با سفارش تاج گل خیریه و استند تسلیت خیریه از موسسه خیریه محمدحسین رضوی علاوه بر اینکه احساس همدردی را برای بازماندگان به‌جا آورده‌اید، باعث برداشتن یک گام بلند در کمک به بیماران سرطانی  شده‌اید. تمامی هزینه‌های اجاره استند و تاج گل در موسسه خیریه صرف بیماران خاص و نیازمندان می‌شود.

 

 

تعداد بازدید : 9491

نظرات

خالد

1 ماه و 24 روز پیش

دستتون درد نکنه مفید بود...

رضایی

1 ماه و 5 روز پیش

زمانی که آندوکارسینوما تمایز خوبی داشته باشد یعنی چه؟

رضایی

1 ماه و 5 روز پیش

زمانی که آندوکارسینوما تمایز خوبی داشته باشد یعنی چه؟

ثبت نظر

ارسال