Fa En جمعه 9 خرداد 1399 ساعت 19 و 1 دقیقه
حمایت آنلاین خرید تاج گل خرید استند تسلیت کمپین همنفس حمایت آنلاین خرید تاج گل خرید استند تسلیت کمپین همنفس

سرطان حنجره

سرطان حنجره | سیگار کشیدن و سرطان | شیمی درمانی | پرتو درمانی

سرطان حنجره بسیار نادر است که در آن سلول های بدخیم در حنجره یا جعبه صوتی رشد می کنند و در حنجره یا جعبه صوتی پدیدار می شود. حنجره یک گذرگاه کوتاه و مثلثی است که درست در زیر حلق در گردن قرار دارد.

شنبه 9 آذر 1398 ساعت 15:19

متاسفانه امروزه بیماری سرطان در جامعه گسترش یافته است. این گسترش می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شده باشد.یکی از دلایل آن ،عدم وجود سبک زندگی سالم در جامعه است. اما خوشبختانه جای نگرانی زیادی وجود به لطف پیشرفت هایی که در حوضه پزشکی اخیرا وجود داشته بسیاری از این بیمار از جمله سرطان حنجره به طور کامل بهبود یافته است.

بهتر است شما سبک زندگی سالم را انتخاب کنید و پیشگیری های مناسب را انجام دهید تا بتوانیم این آمار افزایش را کاهش داده و از بروز بیماری های دیگر جلوگیری شود.سرطان حنجره یکی از انواع سرطان می باشد که بسیار نادر است و کمتر کسی مبتلا به این نوع می شود. ما در این مقاله بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

با افزایش این بیماری در جامعه چه خوب است خیریه سرطانی تشکیل شود و بیمارانی را که توان مالی در خصوص هزینه درمان بیماری را ندارند را بپردازند.

 

سرطان حنجره چگونه به وجود می آید؟

 

این نوع سرطان بسیار نادر است که در آن سلول های بدخیم در حنجره یا جعبه صوتی رشد می کنند و در حنجره یا جعبه صوتی پدیدار می شود. حنجره یک گذرگاه کوتاه و مثلثی است که درست در زیر حلق در گردن قرار دارد.

در صورت مداوا نکردن زود هنگام این نوع سرطان گسترش می یابد و اغلب به غدد لنفاوی نزدیک گردن نیز می رسد. و همچنین می تواند به قسمتهای پشت زبان، بخش های دیگر از گلو و گردن، ریه ها وسایر قسمت بدن گسترش یابد.

زمانی که این اتفاق رخ دهد و سلول های سرطانی در محل جدید شکل بگیرد همان نوع سلول های غیر طبعی در آن جا شروع به فعالیت می کنند و منجر به بیماری جدیدی می شود که پزشک آن را مستاتیک تشخیص می دهد.

 

سرطان حنجره چگونه به وجود می آید؟

 

نشانه های سرطان حنجره چیست؟

 

شما وقتی دچار بیماری می شوید قطعا با علائمی همراه است این علائم ها به شما کمک خواهد کرد تا فورا به پزشک مراجعه کنید  ودر صورت نیاز ازمایش های مختلف را انجام دهید. این نشانه هایی که ذکر خواهیم کرد در صورت دارا بودن این علائم حتما به این معنی نیست که شما مبتلا به سرطان حنجره هستید ممکن است مشکل شما یک بیماری ساده تری باشد و به راحتی درمان شود. پس در صورت داشتن این علائم نگران نشوید.

 

بهتر است برای اطمینان خاطر خود به پزشک مراجعه کنید تا مشکل شما بررسی شود. این علائم شامل موارد زیر می باشد:

 • سرفه مداوم
 • کوفتگی و خستگی مداوم
 • گلو درد
 • مشاهده کردن توده غیر طبیعی در قسمت گلو یا گردن
 • مشکل داشتن یا احساس درد هنگام بلع
 • احساس خفگی در هنگام غذا خوردن
 • سخت نفس کشیدن یا تنفس پرسرو صدا
 • درد مداوم گوش یا احساس غیرطبیعی در اطراف پوست گوش
 • کاهش وزن ناگهانی در مدت زمان کم
 • بوی بد دهان

اگر شما اکثر علائم فوق را داشتید بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید تا در صورت نیاز درمان های اولیه را شروع کند تا از پیشرفت و گسترش آن جلوگیری شود.

 

چه عواملی باعث مستعد شدن شما به سرطان حنجره می شود؟

 

یکی از مهم ترین و موثر ترین این عوامل استفاد از دخانیات است که متاسفانه این عادت غلط در بین افراد افزایش یافته است و جزیی از عادات آن ها شده. افرادی که سیگار می کشند بیشتر از سایر افراد در خطر مبتلا به این سرطان هستند. حتی ممکن است افرادی که با شخص سیگاری زندگی می کنند به همان اندازه خطر افزایش مبتلا به این بیماری در این فرد افزایش یابد.

پس بهتر است قبل از مبتلا شدن و مبتلا کردن دیگران به این بیماری این عادت غلط را ترک کرده و جایگزین های سالمی برای خود انتخاب کنید تا پیشگیری های لازم را انجام داده باشید.

دیگر عاملی که باعث افزایش این نوع سرطان در بین افراد می باشد مصرف بیش از حد الکل است. برخی از افراد عادت دارند روزانه مشروبات الکلی مصرف کنند. این عادت نه تنها مبتلا شدن به این نوع از سرطان را افزایش می یابد بلکه باعث ایجاد بیماری های دیگر نیز می شود. پس بهتر است این عادت را ترک کرده و حداقل مصرف آن را تا حد زیادی کاهش دهید.

تحقیقات اخیر نشان داده افراد مراجعه کننده مبتلا به این بیماری اکثرا سیگاری بوده و روزانه مشروبات الکلی مصرف می کردند پس بهتر است این موضوع را جدی بگیرید تا دچار بیماری نشوید.

 

عوامل خطرساز دیگر در سرطان حنجره :

 

 • داشتن تغذیه های ناسالم
 • کمبود ویتامین های مورد نیاز
 • داشتن ویروسی به نامHPV
 • سنین بالای 40
 • سابقه داشتن بیماری سرطان سر وگردن
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی به عنوان مثال در محیط کار، سر و کار داشتن با مواد شیمیایی خاص مانند دود های رنگی و برخی مواد شیمیایی در ساخت فلز است.
 • عوامل ژنتیکی( عوامل ژنتیکی می تواند در پیشرفت و گسترش سرطان نقش مهمی را داشته باشد).
 • افرادی که دچار کم خونی های فانکونی هستند که بیشتر این عارضه در سنین نوجوانی دیده می شود. که معمولا نشانه های آن برروی پوست، ناخن و خون دیده می شود.

 

عوامل خطرساز دیگر در سرطان حنجره :

 

پزشکان چگونه بیماری سرطان حنجره را تشخیص می دهند؟

 

پزشکان معمولا برای تشخیص این نوع بیماری سرطان به دنبال توده ای در گردن بیمار است. معمولا این بیماری به این صورت نمایان می شود. در این موارد پزشک انجام بیوپسی را برای شما در این مرحله توصیه می کند تا تشخیص نهایی صورت گیرد.

اگر این نشانه در قسمت های دیگر در نزدیک آن دیده شود، پزشک ممکن است برای کمک تشخیص نهایی سرطان حنجره از لارنگسکوپ استفاد کند. لارنگسکوپ یک دوربین کوچکی است  که در انتهای آن نوری وجود دارد که پزشک اجاز می دهد داخل دهان و گلو را به طور واضح  نگاه و بررسی کند.

دیگر روش تشخیص آندوسکوپی فیبر نوری است که بسیار نازک و انعطاف پذیر است. پزشک ان را  داخل بینی کرده تا بتواند از این راه کل حلق و حنجره را مشاهده کند. این روش با استفاده از بی حسی های موضعی صورت می گیرد تا بیمار هیچ دردی را احساس نکند.

پزشک متخصص ممکن است سی تی اسکن از گردن یا سر انجام دهند . ممکن است MRI

را نیز در ادامه این تشیص انجام دهند که برای دیدن اندازه و میزان تومور پیشنهاد می شود. این روش تشخیص می تواند به پزشک کمک کند که آیا سرطان به به غدد لنفاوی در گردن سرایت کرده است یا خیر؟

اگر در این مرحله پزشک، ضایعه کوچکی را در آن قسمت مشاهده کنند. تومور را به طور کامل از طریق عمل جراحی از ان قسمت بر می دارند برای انجام این عمل جراحی قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات مربوطه به پاتولوژی فرستاده شده تا به طور کامل بررسی شود.

به طورکلی متخصصان برای تایید تشخیص سرطان، تجزیه و تحلیل پاتولوژیکی هر تومور را انجام می دهند. اگر ازمایشات، سرطان حنجره را تایید کنند ازمایشات اضافی نیز انجام داده می شود تا دریابند که این نوع سرطان در سایر نقاط بدن گسترش یافته است یا خیر و در صورت لزوم به درمان های بیشتر بپردازند.

 برای تشخیص زودرس بیماری سرطان می توان انجمنی در خصوص: انجمن حمایت از بیماران سرطان را تشکیل داد تا بتوان درمان های موفقیت آمیز و زود هنگامی را در این خصوص انجام داد.

 

پزشکان چگونه بیماری سرطان حنجره را تشخیص می دهند؟

 

چه درمان هایی برای بیماران مبتلا به سرطان حنجره در نظر گرفته شده است؟

 

درمان های مختلفی برای این نوع بیماری سرطان در نظر گرفته شده است. اما انتخاب نوع درمان بستگی به مرحله سرطان دارد. درمان های معمول که در مراحل اولیه این سرطان در نظر گرفته می شود شامل جراحی یا پرتو درمانی است.

گاهی ممکن است با پیشرفت بیماری به درمان ترکیبی نیاز داشته باشد یعنی درمان همزمان با این روش ها: پرتونگاری و جراحی وبعد از این مراحل به پرتو درمانی نیاز داشته باشد.

 

عمل جراحی در بیماران مبتلا به سرطان

 

عمل جراحی یکی از روش های درمان سرطان است. جراحی به این صورت انجام می شود که با از بین بردن تومور سرطانی  و بافت های اطراف آن به بهبودی بیمار کمک می کند. جراح ممکن است با برش دادن  گردن غده های لنفاوی سرطانی در گردن را از بین ببرد. در حین عمل گاهی ممکن است از طریق آندوسکوپی به خواهند به سطح حنجره یا انتهای ان دسترسی پیدا کنند.

 در عمل جراحی سوراخ هایی در گردن ایجاد می شود که بسته به نیاز بیمار می تواند دائمی یا موقتی باشند. این عمل باعث تسریع بهبودی بیمار پس از عمل شود. همچنین این افراد نیاز به یک دستگاهایی دارند تا بتوانند پس از عمل صحبت کنند.

 

پرتو درمانی در بیماران مبتلا به سرطان حنجره

 

این روش درمان معمولا در مراحل اولیه درمان صورت می گیرد. پرتو درمانی به این صورت انجام می شود که سلول های سرطانی را از بین برده و تومور های سرطانی را منقبض می کند. در پرتو درمانی، پزشک پرتوی خارج را از گردن هدایت داده و به تومور مورد نظر می رسد.

روش پرتو درمانی روشی قدرتمند است و باعث سوخته شدن پوست در نواحی که هر سلول سرطانی در آن وجود دارد بشود که این باعث احساس درد در بیمار می شود.

 

شیمی درمانی یکی از روش های درمان

 

شیمی درمانی یکی دیگر از روش هایی است که می تواند در درمان سرطان بسیار موثر باشد اما گاهی با عوارضی همراه خواهد بود که این عوارض جانبی می تواند مانند ریزش مو و حالت تهوع شدید باشد. شیمی درمانی با استفاده از ترکیبی از داروها برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود همچنین می تواند برای اثر بخشی بیشتر پرتو درمانی به کار گرفته شود.

شیمی درمانی می تواند یکه راه کمکی دیگر برای کوچک کردن تومور قبل از عمل انجام شود تا جراحان بتوانند راحت تر این تومور را بردارند. این امر می تواند به بهبود نتایج و موفقیت آمیز بودن عمل کمک بسیاری کند.

پزشک، شیمی درمانی را به صورت قرص تجویز کرده یا به صورت تزریق از آن استفاده می کند. این تزریقات وارد جریان خون شده و به جریان در خواهند آمد و این امر سبب می شود که سلول های سرطانی ازبین بروند اما گاهی اوقات سلول های سالم نیز در گیر شده و از بین می روند. به همین دلیل افرادی که تحت این درمان هستند پس ازمدتی لاغر و ضعیف می شوند.

 

روش های جلوگیری از سرطان حنجره

 

رژیم غذایی سالم:

خوردن سبزیجات و میوه ها ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد نه فقط تنها سرطان بلکه باعث جلوکیری خیل از بیمار ها خواهد شد. مصرف سبزیجات و میوه ها به همراه سایر غذا های سالم باعث تعادل ویتامین ها در بدن شما می شود و مواد معدنی مورد نیاز خود را دریافت خواهیدکرد.

خوردن بسیاری از محصولات حیوانی پرچرب ممکن است خطر ابتلا به بیماری سرطان حنجره را افزایش دهد. کاهش این نوع غذا ها در رژیم غذایی خود منجر به کاهش خطر ابتلا به سرطان می شود.

 

ترک مصرف دخانیات:

اگر سیگاری هستید و عادت به کشیدن سیگار دزر طول روز دارید بهتر است که این عادت خود را ترک کنید و در صورت سیگاری نبودن بهتر است در اطراف، افراد سیگاری قرار نگیرید تا خطر ابتلا به این نوع سرطان را کاهش دهید.

 

ترک نوشیدنی های الکلی:

اگر در رژیم غذایی خود مصرف الکل وجو دارد بهتر است که ان را ترک کنید زیرا یکی از عوامل مهم در ابتلا به سرطان حنجره مصرف الکل به طور مداوم است. چنانچه مصرف الکل همراه با سیگار کشیدن باشد خطر افزایش را نیز دو چندان خواهد کرد.

به جای استفاده از نوشیدنی های الکلی از نوشیدنی های سالم دیگر که برای سلامتی شما مفید است استفاده کنید.

این مطلب را در نظر بگیرید که این موارد ذکر شده به این معنی نیس که شما دچار سرطان هستید و نگرانی خاصی را در خود ایجاد کنید.

توصیه می شود، انجمن هایی در خصوص کمک به بیماران سرطانی شکل بگیرد تا بتوان در هر زمینه ای به این بیماران کمک کرد. این کمک ها می تواند شامل: کمک های روانی، مالی ،تخصصی و سایر موارد مهم دیگر باشد. این کمک های مالی می تواند به این صورت انجام شود که در هنگام فوت این بیماران سرطانی، استند تسلیت و تاج گل ها را از این انجمن های خیریه خریداری کرده و هزینه آن صرف این بیماران سرطانی شود.

 

 کلام آخر 

 

اولین عضوی که می تواند در صحبت کردن شما تاثیر گذار باشد را می توان حنجره دانست. ایجاد اختلالاتی نظیر سرطان حنجره در این عضو می تواند صحبت کردن و غذا خوردن را برای افراد با مشکل مواجه کند. در این صورت روحیه افراد می تواند به سرعت تضعیف شود و امید خود را برای ادامه زندگی از دست دهند.

نداشتن انگیزه برای انجام درمان ها در این افراد می تواند سلول های سرطانی را در اندام های دیگر گسترش دهد. در این صورت درمان نمی تواند جوابگوی مناسبی برای این بیماری باشد و در بیشتر مواقع افراد از طریق سهل انگاری در درمان به راحتی جان خود را از دست می دهند.

در برخی از مواقع افراد به دلیل نداشتن هزینه های درمانی ممکن است از درمان بیماری خود شانه خالی کنند. زیرا هزینه های درمانی سرطان حنجره می تواند برای بسیاری از افراد بسیار سنگین باشد و آنها نتوانند دوره های درمانی خود را انجام دهند تا از شیوع این بیماری جلوگیری کنند.

به همین دلیل مراکز معتبر بسیاری نظیر، خیریه ها و انجمن های حمایت از بیماران مبتلا به سرطان ایجاد شده اند که می توانند به روش های مختلفی این هزینه ها را برای این افراد فراهم کنند. همچنین شما نیز می توانید با خرید و سفارش تاج گل خیریه و استند تسلیت در مواقعی که مورد نیاز است به هزینه های درمانی این بیماران کمک کنید و از این طریق حمایت های مالی و عاطفی خود را نشان دهید.

 

 

ترک نوشیدنی های الکلی:

تعداد بازدید : 1119

ثبت نظر

ارسال