Fa En شنبه 3 آبان 1399 ساعت 17 و 31 دقیقه
حمایت آنلاین خرید استند تسلیت حمایت آنلاین خرید استند تسلیت

نشانه ها و علائم هشدار دهنده سرطان پوست کدام است؟

سرطان پوست| انواع سرطان پوست| درمان سرطان پوست| پیشگیری از سرطان پوست

سرطان پوست از جمله بیماری های است که عوامل مختلفی باعث ایجاد آن می شود. یکی از این عوامل اشعه ی خورشید است. هنگام قرار گرفتن در زیر آفتاب باید از پوستمان مراقبت کنیم.

یکشنبه 30 شهریور 1399 ساعت 11:47

از زمان تولد انسان تا به امروز،  بشر بنا به دلایلی مختلفی گرفتار انواع بیماری ها بوده است.  بعضی ازاین بیماری ها ارثی بوده و بعضی هم به مرور زمان انسان را گرفتار کرده اند. از جمله ی این بیماری ها سرطان است، سرطان از چالش برانگیز ترین بیماری ها در طول زندگی بشر تا به امروز بوده است. بر اساس آخرین بررسیهای آماری و اپیدمیولوژیک در ایران بعد از بیماری‌های  قلبی و عروقی و حوادث،  سومین عامل مرگ انواع سرطان هاست.در گذشته راه درمانی قابل اطمینانی برای این بیماری وجود نداشته است.

 

 همچنین راه های تشخیص آن هم خیلی سخت بود (به ویژه در کشور ما که علم پزشکی پیشرفت آنچنانی نداشته است). به همین دلیل با امکانات محدود آن دوره ، زمان زیادی طول می کشید تا این بیماری تشخیص داده شود و  پزشکان نمی توانستند کار زیادی برای بیمار انجام دهند  و اکثر بیماران جان خود را از دست می دادند.در عصر جدید هم به همین منوال است، ترس از سرطان و کلمه ی سرطان برای مردم ناخوشایند است و نیز  تجربیات تلخ گذشته های دور باعث شده تا باورهای غلط بسیاری در مورد آن همچنان ادامه داشته باشد.

 

ولی مردم باید بدانند در حال حاضر با تلاش متخصصان و سال ها آزمایش های  ایشان، راه های مختلفی برای درمان سرطان کشف شده است که می تواند بیماری را کنترل و حتی  در درمان سرطان بسیار موثر باشد ولی این راه حل ها زمانی موثر است و بهتر عمل می کند که سرطان هر چه زودتر شناسایی شود، در چنین مواقعی هست که احتمالا موفقیت و سرعت درمان بیماری به شدت افزایش می یابد. پس به جای ترسیدن از بیماری بهتر است به فکر شناسایی به موقع آن باشیم و برای این کار هر شش ماه یک بار چکاپ کامل کنیم تا اگر دچار آن هستم زودتر برای درمان و بهبود آن اقدام نماییم.

 

سرطان پوست و علل بوجود آمدن آن

 

سرطان می تواند قسمت های مختلف بدن را درگیر کند، پوست بدن هم از این موضوع مستثنی نیست، سوالی که این جا مطرح است این است که چه کسانی به سرطان پوست مبتلا می‌شوند؟  سرطان پوست به سن و سال ربطی ندارد مهمترین مسئله این است که بدانید بزرگترین عامل ایجاد سرطان پوست مواجهه ی با  اشعه ی خورشید است.

 

 همچنین عوامل محیطی زیانبار، پرتودرمانی و حتی ویژگی های وراثتی و ژنتیکی ممکن است در ابتلا به بیمار ی نقش داشته باشند. آفتاب گرفتن های طولانی و استفاده از دستگاه های برنزه کننده ی پوست هم می توانند به پوست آسیب برسانند. متخصصان پوست بر این باورند افرادی که   به دلایل مختلفی همچون استفاده از داروها یا بیماری‌هایی مثل ایدز که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست قرار دارند.

 

هر چند ممکن است هر فردی به سرطان پوست مبتلا شود، بعضی از افراد به دلایل خاص تر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست هستند آن ها کسانی هستند که:

 

  1. رنگ پوستشان سفید است، موهای بور یا قرمز دارند یا دارای  رنگ چشم آبی یا فندقی هستند.
  2. افرادی که تعداد زیادی خال های بزرگ و با اشکال نامنظم روی پوستشان  دارند.
  3. یا کسانی که در خانواده ی خود  فرد یا افرادی  بود ه اند که به سرطان پوست گرفتار شده اند.
  4. به دلایل خاصی (شغل، شرایط اقلیمی و ...)، مجبورند بیشتر در معرض آفتاب قرار بگیرند و پوستشان دچار آفتاب سوختگی شده است.

 

سرطان پوست و علل بوجود آمدن آن

 

نشانه های سرطان پوست :

 

شناخت  و آگاهی نسبت به نشانه های سرطان پوست باعث می شود تا زودتر  تشخیص داده شود پس لازم است با علائم هشدار دهنده ی آن آشنا شویم تا بدونیم هنگام بررسی پوست دنبال چه علائمی باشیم. متخصصان پوست توصیه می‌کنند که هر ماه پوست‌مان را وارسی کنید.

 

 هنگام بررسی پوست باید تمام قسمت های پوست از فرق سر تا نوک انگشتان را  در نظر بگیریم. برای تشخیص سرطان پوست در مرحله ی اول، در منزل به یک اتاق کاملا روشن  می رویم و با استفاده از یک آینه ی قدی، آینه ی دستی، صندلی، سشوار و مداد، تمام سطح بدنمان را مورد معاینه و بررسی قرار می دهیم.

 

به این صورت که ابتدا لب‌ها و دهان و گونه خود را با دقت بررسی می کنیم. باید دقت کنیم  تمام سطح بدن را معاینه کرده باشیم  و برای دیدن قسمت نهایی از بدن که قابل دسترسی نیستند می توانیم از آینه استفاده کنیم. به عنوان مثال  برای دیدن پشت گوش از آینه دستی کمک می گیریم.مرحله بعدی مراجعه به پزشک است، پزشکان سرطان‌شناس یا در اصطلاح تخصصی، " انکولوژیست‌ها، " با معاینه ی پوست، سرطان را تشخیص می دهد. در بسیاری از موارد، معاینه ی ظاهری پوست برای تشخیص کافی است.

 

روش دیگری که پزشکان از آن برای تشخیص و بررسی ابتلا به سرطان پوست استفاده می کنند، نمونه‌برداری یا بیوپسی پوست است. در این روش با بی‌حسی موضعی ناحیه با موادی مانند لیدوکائین بخش کوچکی از تومور برداشته می‌شود و برای بررسی با میکروسکوپ در اختیار متخصص پاتولوژی (آسیب‌شناسی) قرار می‌گیرد. پاتولوژیست‌ها با توجه به ویژگی‌ها و مشخصات تومور به تشخیص وضعیت فرد کمک می‌کنند.

 

سه نوع اصلی سرطان پوست وجود دارد:

 

1- سرطان سلول پایه‌ای: یکی از رایج‌ترین ، شایعترین و قابل درمان ترین  نوع از سرطان‌های پوستی شناخته شده در انسان‌هاست، برای این که  این بیماری به کندی پیشرفت می‌کند. در این نوع  بیماری پوست بدخیم می‌شود.  این نوع سرطان ، شکلهای مختلفی دارد، ممکن است به شکل یک ضایعه گرد باشد که رایج‌ترین نوع سرطان هم هست.

 

سفید رنگ و مروارید شکل و یا به صورت برامدگی پر از چربی باشد که اغلب عروق کوچکی هم در آن دیده می‌شود. این ضایعه بیشتر گوش ها، گردن یا صورت را گرفتار می کند. ممکن است ضایعات پوستی به شکل صاف، پوسته دار، صورتی یا قهوه ای باشند که در پشت تنه یا روی سینه ایجاد می‌شوند.

 

سرطان سلول پایه‌ای علائم و نشانه‌هایی دارد که مختصر به آن می پردازیم، در این نوع سرطان،

الف) برآمدگی‌های نیمه‌ شفاف و درخشان صورتی و قرمز بروز می کند.

 ب) زخم‌ها و برآمدگی‌های لبه‌داری در قسمت مرکزی مشاهده می شود که این ها از مرکز ضخیم و پوسته‌پوسته می شوند؛

پ) قسمت هایی از پوست که درد ندارند قرمز می شوند، و نیز پوسته‌پوسته شده یا می‌خارند؛

ت) روی پوست نواحی زرد، سفید یا مومی‌شکل  ایجاد می شود که مثل زخم هستند.

 

سه نوع اصلی سرطان پوست وجود دارد:

 

2- کارسینوم سلول سنگفرشی:  سهم افراد مبتلا به این بیماری 20 درصد است و بیشتر افرادی به این نوع سرطان پوستی مبتلا می شوند که سیستم ایمنی سرکوب شده دارند. در این بیماری سلولهای سنگفرشی پوست بدخیم می‌شوند. و به شکل برآمدگی نرم، قرمز رنگ و پوسته داری است می تواند رشد کند و احتمال دارد خونریزی یا ترشح داشته باشد و یا به صورت یک زخم بروز کند که خوب نمی‌شود.

 

خیلی وقت ها در بینی، پیشانی، گوشها، لب تحتانی و مناطقی از بدن که بیشتر در معرض شاعه ی  آفتاب هستند ایجاد می‌شود، و اگر زود تشخیص داده شود به خوبی درمان پذیر است. اما اگر پیشرفت کرده باشد درمان آن به میزان پیشرفت بیماری بستگی دارد.

 

از نشانه‌ و علامت های کارسینوم سلول سنگفرشی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

الف) نقطه و تکه‌های قرمز روی پوست  به وجود می آورند که نا محدود است و به‌ آسانی خون‌ریزی می‌کنند.

ب) روی بدن زخم‌های سربازی وجود دارد که چندین هفته روی بدن باقی می‌مانند؛

پ) روی پوست، برجسته می شود و به شکل گوشت اضافی باقی می ماند که مرکز آن  هم ضخیم است؛

ت) این  برآمدگی و گوشت اضافه‌ شبیه زگیل است.

 

3- ملانوما: ملانوما نوع دیگری از سرطان پوست است که معمولا از یک خال شروع می‌شود. این نوع  بیماری سرطان زیاد شایع نیست اما خطرناک ترین نوع آن است و می‌تواند کشنده باشد.در هر قسمت از بدن می تواند رشد کند. در خانم ها بیشتر پاها را دچار می کند و در آقایان  تنه (قفسه سینه و پشت) شایع‌ترین محل است. گردن و صورت دیگر محل‌های رایج برای شروع ملانوم است. ملانوما مانند سرطان سنگ فرش و پایه ای در مراحل اول شناسایی قابل درمان است.

 

توجه داشته باشید اگر قسمتی از خال ها یا لکه های روی بدنتان  از لحاظه شکل، اندازه و رنگ تغییر شکل پیدا کرد، یا در قسمت هایی مختلف آن  رنگ خال سیاه یا قهوای شد یا تکه ای آبی، قرمز یا صورتی شده شما به سرطان از نوع  ملانوما گرفتار شده اید. همچنین  اگر اندازه ی خال روی بدنتان از اندازه ی نرمال آن کمی بزرگتر شده باشد یا خارش، ترشح یا خونریزی دارد حتما به پزشک مراجعه کنید. بعضی خال‌ها  معروف به خال‌های  دیسپلاستیک ، یک مرحله قبل از وقوع سرطان به وجود می‌آیند.

  

سرطان مارکل سِل (Merkel cell) :لنفوم پوستی، فیبروکسانتومای بی‌قاعده (fibroxanthoma)و درماتوفیبروسارکوما  (dermatofibrosarcoma) انواع دیگر سرطان ها ی پوست هستند که خوشبختانه شیوع کمتری دارند،  پزشکان متخصص در این زمینه، انواع مختلف سرطان پوست را از هم جدا می کنند که این ها چه از لحاظ پیدایش و شکل‌گیری و چه از نظر درمان، با همدیگر فرق داشته و هر کدام درمان مخصوص خود را دارند

 

راه های پیشگیری از سرطان پوست

 

قطعا بسیاری از سرطان ها با دوری از محرک های ایجاد کننده قابل پیشگیری هستند. برای این که به سرطان پوست مبتلا نشویم باید کمتر در معرض اشعه‌های فرابنفش نور خورشید قرار بگیریم به ویژه در ساعات ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر که اشعه‌های خورشید در شدیدترین حالت ممکن می تابد.

 

هنگامی که می خواهیم از خانه خارج شویم از کرم های ضد آفتاب استفاده کنیم و همچنین از کلاه های لبه دار استفاده کنیم. زمانی هم که قرار است به مدت طولانی زیر آفتاب بمانیم حتما از چتر استفاده کنیم.  تعجب نکنید استفاده از چتر فقط برای روز های بارانی و برفی نیست، اتفاقا در روز های آفتابی بیشترین فایده را برای ما دارد.

 

راه های پیشگیری از سرطان پوست

 

راه های تشخیص و  درمان سرطان پوست چگونه است؟

 

تشخیص به هنگام سرطان، امید به زندگی را در مبتلایان به آن افزایش می دهد، برای درمان سرطان پوست اول باید نوع آن تشخیص داده شود و بعد پزشک متخصص با در نظر گرفتن نوع بیماری درمان آن را شروع می کند. تنها راه تشخیص انواع سرطان پوست استفاده از  نمونه ی بافتی (بیوپسی) است؛ بعد از این کار متخصص پاتولوژیست با میکروسکوپ‌های قوی نمونه را مشاهده و بررسی می‌کند و با توجه به شکل سلول‌ها و برخی نکات دیگر نوع سرطان پوست و بدخیم یا خوش‌خیم بودن آن را  مشخص می‌ کند.

 

پس از آن که نوع سرطان پوست مشخص شد درمان این بیماری شروع می شود؛ از مهم ترین درمان های  سرطان پوست عمل‌های جراحی است که با برداشتن توده‌ی ایجاد شده انجام می شود؛ گاهی هم روش‌هایی مثل پرتودرمانی و مصرف داروهای موضعی مانند فلوروراسیل  برای درمان این بیماری  به کار می روددر بین درمان سرطان های پوستی، درمان سرطان ملانوم نسبت به دیگر سرطان ها کمی پیچیده‌ و سخت تر است و امکان دارد  پزشک معالج  برای درمان آن ترکیبی از روش‌های عمل جراحی، شیمی‌درمانی، پرتودرمانی و درمان موضعی را  به کار بگیرد.

 

در افرادی که بیماری آن ها به سایر نقاط بدنشان  گسترش پیدا کرده است کار چندانی نمی‌توان انجام داد و تنها  باید با مراقبت‌های تسکینی( مراقبت همه جانبه از بیمار و خانواده) برای بهبود کیفیت زندگی آنها تلاش کرد تا مرهمی برای روزهای سختشان باشد.

 

تعداد بازدید : 99

ثبت نظر

ارسال