Fa En جمعه 9 خرداد 1399 ساعت 18 و 45 دقیقه
حمایت آنلاین خرید تاج گل خرید استند تسلیت کمپین همنفس حمایت آنلاین خرید تاج گل خرید استند تسلیت کمپین همنفس

سرطان تیروئید و علائم آن

سرطان تیروئید  و علائم آن

سرطان تیروپید | علائم سرطان تیروئید چیست؟ | تیروئید شکلی مانند یک پروانه کوچک دارد و در جلوی گردن قرار گرفته است. وظیفه این غده تنظیم متابولیسم بدن می باشد. همچنین این غده هورمون هایی را که عملکردهای زیادی در بدن را برعهده دارند ، ترشح می نماید. از جمله عملکردهای این هورمون ها می توان به نحوه تولید گرما ، نحوه مصرف اکسیژن اشاره نمود. یکی از مشکلاتی که به واسطه اختلال در عملکرد تیروئید ایجاد می شود سرطان تیروئید است. در واقع سرطان تیروئید با تغییر یا جهش سلولی در این عضو در بدن ما ایجاد می شود. در واقع سرطان با تکثیر سلول های غیرطبیعی در تیروئید ایجاد شده و در نهایت این تکثیر تومور را ایجاد می نماید. درصد شیوع این بیماری در بین خانم ها سه برابر بیشتر از آقایون می باشد. سرطان تیروئید ممکن است افراد در هر سنی را مبتلا کند. اگرچه این سرطان بعد از 30 سالگی شایع تر می باشد و شیوع آن در میانسالی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند. تقریبا 1.2 درصد از کل زنان و مردان در طول عمر خود به سرطان تیروئید دچار خواهند شد. نحوه تشخیص سرطان تیروئید معمولا با نمونه برداری با استفاده از ورود یک سوزن به گره تیروئید ، خواهد بود. پس از نمونه گیری به روش ذکر شده، این نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود ودر نهایت این نمونه در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرد. پس انجام بررسی های لازم ، نتیجه اعلام می گردد. در 95 تا 99 درصد مواقع ، این گره خوش خیم می باشد و تنها در 1 تا 5 درصد از کل گره ها ، بدخیم هستند. متخصصین آزمایشگاهی نوع سرطان تیروئید را تشخیص داده و به پزشک معالج اعلام می نمایند. پس از این مرحله بیمار باید برای تشخیص دقیق تر سونوگرافی را انجام دهد و بر اساس سونوگرافی، توده ایجاد شده با وضوح بالاتری مورد ارزیابی و تشخیص قرار بگیرد. در نهایت پزشک بتواند با توجه به اطلاعات دریافت شده توسط این بررسی روند بیماری و مرحله رشد تومور را تشخیص داده و درمان لازم برای بیماری را تجویز نماید. البته این ارزیابی تنها شامل تیروئید نمی شود و کل غدد لنفاوی گردن باید مورد بررسی قرار بگیرند تا تشخیص قابل اعتماد و استناد باشد.

یکشنبه 3 شهریور 1398 ساعت 10:13

غالبا خانم ها در سنین 40 و 50 سالگی به سرطان تیروئید مبتلا می شوند ، در حالی که شیوع بیماری برای آقایان در دهه 60 یا 70 سالگی می باشد. همچنین سرطان فولیکول تیروئید ، بیشتر در سفیدپوستان رخ می دهد. سرطان پاپیلری ، افراد جوان تر را مبتلا می نماید و بیشتر افراد مبتلا به این سرطان در سنین بین 30 تا 50 سالگی قرار دارند. سرطان تیروئید غالبا بدون علامت می باشد و تشخیص آن کمی مشکل تر است. حال با سرطان تیروئید و علائم آن بیشتر آشنا خواهید شد.

 

سرطان تیروئید و علائم آن چیست ؟ 

 

شایع ترین علامت این نوع سرطان ، وجود توده در گردن می باشد، البته وجود هر توده ای در گردن به منزله ابتلا به این سرطان نیست. به طور معمول ، بیماران ممکن است علائمی از جمله خشکی یا تغییر صدا را احساس کنند. علامت درد ، به جز در شرایط التهابی تیروئید و در سرطان های نادر تیروئید که به نام سرطان ماجولار تیروئید شناخته می شود، معمولا دیده نمی شود.

وجود گره ها و غده ها در قسمت تیروئید رایج است و بر اساس آمار  75 درصد از جمعیت جهان دارای گره تیروئیدی هستند ، اما اغلب این گره ها خوش خیم می باشد و هیچ مشکلی برای فرد در طول زندگی اش ایجاد نخواهد کرد. جوانان معمولا گره های تیروئیدی ندارند. کودکان و نوجوانان مبتلا به گره های تیروئیدی معمولا خوش خیم هستند.

شیوع این نوع سرطان بیشتر در جمعیت بالغ می باشد. با افزایش سن ، احتمال ابتلا به گره تیروئیدی بیشتر می شود. تا آنجا که درسن 80 سالگی ، معمولا 90 درصد از انسان ها دچار گره های تیروئیدی هستند. کمتر از 1 درصد از کل گره های تیروئیدی ، بدخیم و سرطانی می باشند. از جمله عوامل ابتلا به بیماری سرطان تیروئید ، دی ان ای است که از والدین به شما به ارث رسیده است.

به عنوان مثال ، 2 مورد از 10 مورد مبتلایان به سرطان ماجولاری تیروئید ، نتیجه یک ژن غیرطبیعی بوده است که به فرد به ارث رسیده است. اگر در رژیم غذایی خود ، ید را به میزان کافی دریافت نکرده باشید ،ممکن است در معرض برخی از انواع بیماری سرطان تیروئید قرار بگیرید. از دیگر عوامل می توان به قرار گیری سر و گردن بیمار در معرض پرتودرمانی در کودکی اشاره کرد.

 

تشخیص سرطان تیروئید و انواع آن

 

گره های تیروئیدی با معاینات روتین و یا با بررسی اشعه ایکس ، قابل تشخیص می باشند. 4 نوع سرطان تیروئیدی به عنوان شایع ترین انواع سرطان های تیروئیدی در نظر گرفته می شوند. نوع اول این سرطان با نام پاپیلری یا مختلط پاپیلری / فولیکول تیروئید شناخته می شود که شایع ترین نوع سرطان تیروئید است و 85 درصد از سرطان های تیروئید را به خود اختصاص می دهد.

این نوع سرطان به آرامی رشد می کند در این نوع سرطان ، شما شانس زیادی برای بهبودی دارید. نوع دوم مربوط به سرطان تیروئید سلول فولیکولی می باشد که 10 درصد از کل این نوع سرطان مربوط به این نوع است.

این بیماری می تواند به غدد لنفاوی گسترش پیدا کند و احتمالا در رگ های خونی شما نیز پخش شود. نوع سوم ، سرطان ماجولاری تیروئید با 3 درصد از کل این سرطان می باشد. نوع چهارم ، سرطان آنوپلاستیک تیروئید است که تنها 1 درصد از انواع سرطان تیروئید از این نوع می باشد. این نوع سرطان ، می تواند شدیدترین نوع می باشد، زیرا به دیگر نقاط بدن حمله می کند.

البته باید گفت که این نوع سرطان، نادر است اما درمان آن  از جمله سخت ترین نوع درمان می باشد. با این وجود خبر خوب این است که  بیشتر سرطان های تیروئید قابل درمان هستند و اگر شما مبتلا به یکی از انواع این سرطان ها هستید ، نگران نباشید زیرا درمان این سرطان نسبت به سایر سرطان ها قطعی تر است.

در حقیقت شایع ترین انواع این سرطان که نوع پاپیلری و فولیکول تیروئید می باشد ، قابل درمان هستند. با توجه به اینکه هنوز علت مشخصی برای سرطان تیروئید تشخیص داده نشده است و پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث آن می شود. بنابراین راهکاری برای جلوگیری از سرطان تیروئید در افرادی که میانگین خطر ابتلا به این بیماری را دارند ، وجود ندارد.  

 

 

 

درمان سرطان تیروئید

 

اگر بخواهیم میزان شیوع انواع این بیماری را در افراد بررسی کنیم باید بگوییم که  در بیماران با سنی کمتر از 50 سال ، هر دو سرطان پاپیلری و فولیکول تیروئید که بیشترین درصد این نوع بیماری را نیز به خود اختصاص می دهند.

البته در صورت درمان مناسب ، بیش از 98 درصد مبتلایان به این نوع از سرطان تیروئید احتمال بهبودی دارند.  هر دو نوع سرطان تیروئید ، پاپیلری و فولیکول تیروئید ، با برداشتن کامل لوب غده تیروئید که دچار سرطان است ، درمان می شوند. غده تیروئید که دارای گره سرطانی است ، یا چندین گره دیگر که در دوطرف تیروئید قرار دارند ، یا وقتی که سرطان به غدد لنفی سرایت کرده است ، برای درمان باید غده تیروئید به طور کامل برداشته شود.

متخصصین تیروئید عمل جراحی برداشتن تیروئید را انجام می دهند. نکته قابل توجه برای بیماران مبتلا به سرطان تیروئید این است که این سرطان از جمله درمان پذیرترین سرطان ها می باشد. 98 درصد از بیماران مبتلا به سرطان پاپیلری تیروئید ، تا بعد از 5 سال از تشخیص سرطان نیز زنده می مانند.

متاسفانه ، حدود 11 درصد از بیماران مبتلا به سرطان تیروئید پاپیلری بعد از عمل جراحی نیز ، بهبود کامل نیافته و همچنان مبتلا به سرطان خواهند ماند. پس مهمترین چیز برای بیماران ، تشخیص به هنگام سرطان می باشد. سرطان ماجولار تیروئید ، هرچند شیوع کمتری دارند ، اما پیش آگهی بدتری نیز دارند. این نوع سرطان تیروئید ، خیلی زود در تعداد زیادی از غدد لنفاوی گسترش پیدا می کند و به عمل بسیار گسترده تری برای برداشتن بافت های سرطانی احتیاج دارد.

به طور کلی ، جراحان تیروئید ، همه اعصاب اصلی ، رگ های خونی و ماهیچه های مربوط به بافت سرطانی را در حین عمل جراحی از بین می برند تا امکان عود مجدد سرطان به حداقل برسد.

 

سرطان ماژولاری تیروئید چیست ؟ 

 

سرطان ماژولاری تیروئید ممکن است یک سرطان ارثی و ژنتیک باشد. مشاوره برای نزدیکان بیمارانی که به این نوع سرطان دچار بوده اند ، توصیه می شود تا اگر امکان ابتلا به این نوع سرطان و وجود ژنی که سبب ایجاد این سرطان می شود وجود داشته باشد، قبل از ابتلا تشخیص داده شده و پیشگیری های مورد نیاز برای افرادی که احتمال ابتلا به این بیماری را دارند در نظر گرفته شود.

با انجام آزمایش و مشاوره مشخص می شود که آیا خطر این بیماری ارثی است یا خیر. برای از بین بردن سرطان ماجولاری تیروئید لازم است که کل غده تیروئید به علاوه غدد لنفاوی جلو و طرفین گردن ، برداشته شوند. کمترین شیوع سرطان تیروئید ، مربوط به سرطان آناپلاستیک تیروئید می باشد که پیش آگهی ضعیفی هم دارد.

در صورتی که این نوع سرطان به موقع تشخیص داده شود ، منجر به مرگ نخواهد شد. شانس درمان قطعی در این نوع سرطان ، در صورتی که تیروئید به طور کامل خارج شود و اثری از سرطان در دیگر نقاط بدن مشاهده نشود ، بسیار زیاد است.

بیماران مبتلا به سرطان آناپلاستیک تیروئید ، برخلاف دیگر بیماران مبتلا به سرطان تیروئید ، نیاز به شیمی درمانی و پرتودرمانی دارند. بعد از برداشتن تیروئید ، بیمار دیگر غده تیروئید برای تولید هورمون تیروئید ندارد ، پس باید تا آخر عمر از قرص لووتیروکسین ، مصرف کند تا اختلالی در متابولیسم های بدن فرد ایجاد نشود .

نگران تامین این دارو نباشید زیرا این دارو ، بسیار رایج می باشد و به راحتی در دسترس قرار دارد. هر 6 تا 12 ماه یکبار بیمار باید به متخصص غدد خود مراجعه کند تا دوز مورد نیاز روزانه مورد بررسی قرار بگیرد و پزشک اطمینان حاصل کند که تومور برنگشته است و تمامی متابولیسم های بدن به خوبی انجام می شود.

 

 

 

انواع درمان سرطان تیروئید

 

سرطان تیروئید در بین دیگر سرطان ها ، منحصر به فرد می باشد. در واقع سلول های تیروئید در بین تمام سلول های بدن ، بی نظیر هستند. سلول های تیروئید تنها سلول های بدن هستنند که توانایی جذب ید را دارند. ید برای تولید هورمون تیروئید لازم است ، بنابراین سلول های تیروئید این عنصر را از جریان خون جذب می کنند و در دورن سلول ذخیره می نمایند. شایع ترین سرطان های تیروئید ، شامل سلول هایی است که این توانایی را در جذب و تمرکز ید حفظ می کنند.

این موضوع یک استراتژی هدفمند را برای درمانگران فراهم آورده است. به بیماران با سرطان پاپیلری و فولیکول تیروئید، بعد از برداشتن کامل غده تیروئید ، ید رادیواکتیو داده می شود.

اگر سلول های طبیعی تیروئید یا سلول های سرطانی تیروئید در بدن بیمار باقیمانده باشد ، این ید رادیواکتیو را جذب و ذخیره می کند. از آنجایی که دیگر سلول های بدن ، توانایی جذب ید را ندارند ، پس این ید رادیواکتیو نمی تواند به آن ها آسیبی برساند.

سلول های سرطانی تیروئید ، ید رادیواکتیو را جذب کرده ، و این ید رادیواکتیو سلول را مسموم کرده و از درون نابود می کند. بیماران در این حالت هیچ علائم جانبی از جمله ریزش مو ، تهوع یا اسهال و درد را حس نخواهند کرد.

 

برخی از علائم سرطان تیروئید چیست ؟ 

 

در برخی از بیماران ممکن علائمی چون خشکی دهان ، خشکی چشم و خستگی در اثر جذب ید رادیواکتیو رخ دهد. برخی از سلول های طبیعی مانند سلول های بزاقی ، مغز استخوان و بافت سینه ، مقداری ید را جذب می کند و احتمال کمی برای آسیب دیدن دارند. کمتر از 20 درصد از بیماران مبتلا به سرطان پاپیلری یا فولیکول تیروئید نیاز به این مرحله ، یعنی استفاده از ید رادیواکتیو دارند.

اکثر ید رادیواکتیو ، در چند روز اول پس از درمان ، از طریق ادرار دفع خواهد شد. شیمی درمانی یک درمان دارویی می باشد که از مواد شیمیایی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. شیمی درمانی معمولا از طریق تزریق وریدی انجام می گردد. این ماده شیمیایی در طول بدن حرکت کرده و سلول های در حال رشد ، از جمله سلول های سرطانی را از بین می برد.

شیمی درمانی معمولا در معالجه سرطان تیروئید به کار نمی رود، اما ممکن است برای برخی از افراد که به دیگر درمان ها پاسخ نداده ، یا امکان جراحی برای آن ها وجود ندارد استفاده شود. برای افراد مبتلا به آناپلاستیک تیروئید ، شیمی درمانی ممکن است با پرتو درمانی همراه شود.

تزریق الکل به سلول سرطانی نیز از دیگر راه های درمانی می باشد که در صورتی که سرطان در بخش کوچکی از گردن شما عود کرده باشد ، پزشک با استفاده از سونوگرافی برای تزریق دقیق الکل ، از این روش استفاده کند. از دیگر روش های درمانی ، دارو درمانی هدفمند می باشد. این دارو ها در درمان افراد مبتلا به سرطان تیروئید پیشرفته استفاده می شود.

 

سفارش تاج گل خیریه و استند تسلیت خیریه از موسسه خیریه برای بیماران خاص

 

تاج گل و استند تسلیت از آن مواردی است که هنگام شرکت در مراسم عزاداری نزدیکانمان، در اکثر مواقع سفارش داده و به همراه خود برای تسکین دل بازماندگان آن مرحوم می‌بریم.

شاید برای شما هم سؤال باشد که کدام مورد هم از نظر صرف هزینه و هم حمل ‌و نقل به ‌صرفه‌تر و آسان‌تر است. تاج گل‌های طبیعی از نظر اندازه بزرگ‌تر و حمل‌ و نقل آن سخت‌تر است و گل‌های طبیعی بعد از چند ساعت حالت زیبایی اولیه خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل باعث شده استندهای تسلیت طرفداران بیشتری در بین مردم داشته باشد.

موسسه خیریه با فراهم آوردن تاج گل‌های مصنوعی در اندازه‌های مختلف و استندهای متنوع در طرح‌های زیبا با متن‌های مناسبت عزاداری این امکان را به شما می‌دهد تا به‌صورت آنلاین بدون هیچ صرف وقتی و با کمترین هزینه تاج گل خیریه و استند تسلیت خیریه خود را از موسسه سفارش داده تا به محل مورد نظر با نام شما در آنجا تحویل داده و حتی در صورت نیاز استندها را برایتان نصب می‌کنند.

با سفارش تاج گل خیریه و استند تسلیت خیریه از موسسه خیریه محمدحسین رضوی علاوه بر اینکه احساس همدردی را برای بازماندگان به‌جا آورده‌اید، باعث برداشتن یک گام بلند در کمک به بیماران سرطانی  شده‌اید. تمامی هزینه‌های اجاره استند و تاج گل در موسسه خیریه صرف بیماران خاص و نیازمندان می‌شود.

 

تعداد بازدید : 3204

ثبت نظر

ارسال