Fa En دوشنبه 7 خرداد 1403 ساعت 13 و 48 دقیقه

شیمی درمانی تا چه زمانی در بدن فرد باقی می ماند؟

شیمی درمانی| انجام شیمی درمانی| عارضه شیمی درمانی

شیمی درمانی یکی از راه های درمانی برای مبارزه با رشد بیش از اندازه سلول ها می باشد. این درمان با استفاده از روش های مختلفی صورت می گیرد از جمله: به صورت تزریق و هم چنین به صورت خوراکی. شیمی درمانی برای بدن افراد عوارضی دارد و تا حدی با استفاده از راه های مختلف این عوارض قابل کنترل می باشد.

یکشنبه 23 خرداد 1400 ساعت 23:25

سرطان یکی از بیماری هایی است که رشد آن در دنیا بسیار بالا می باشد. سرطان به معنای رشد بی اندازه سلول ها می باشد. دلایل ایجاد بیماری سرطان در افراد متفاوت می باشد و برخی از آن ها به صورت زیر می باشد:

 

 • عامل وراثت
 • مصرف بیش از اندازه غذاهای کنسرو شده
 • نداشتن رژیم غذایی مناسب
 • مصرف دخانیات و ...

 

شیمی درمانی چیست؟

 

شیمی درمانی یک دارو درمانی است که از مواد شیمیایی قوی برای از بین بردن رشد سریع سلول ها در بدن استفاده می شود. شیمی درمانی اغلب در درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا سلول های سرطانی خیلی سریع تر از اکثر سلول های بدن رشد می کنند و تکثیر می شوند. داروهای شیمی درمانی بسیاری در دسترس هستند که به تنهایی یا ترکیبی برای معالجه طیف گسترده ای از سرطان مورد استفاده قرار می گیرند. اگر چه این درمان روشی موثر برای بسیاری از انواع سرطان است اما این روش درمانی نیز خطر و عوارض جانبی به همراه دارد. برخی از عوارض شیمی درمانی خفیف و قابل درمان هستند، در حالی که برخی دیگر می توانند عوارض جدی ایجاد کنند.

 

این درمان برای از بین بردن سلول های سرطانی در مبتلایان به سرطان استفاده می شود. دلایل مختلفی وجود دارد که می توان از شیمی درمانی برای درمان مبتلایان به سرطان استفاده کرد:

 

برای درمان سرطان بدون درمان های دیگر:

 

شیمی درمانی می تواند به عنوان اصلی ترین یا تنها درمان سرطان استفاده شود.

 

پس از روش های درمانی دیگر سلول های سرطانی را از بین می برد:

 

شیمی درمانی را می توان بعد از درمان های دیگر مانند جراحی برای از بین بردن سلول های سرطانی که ممکن است در بدن باقی مانده باشند، استفاده کرد.

 

شما را برای سایر درمان ها آماده می کند:

 

از شیمی درمانی می توان برای کوچک کردن تومور استفاده کرد و همچنین شیمی درمانی می تواند در کنار سایر درمان ها از جمله جراحی، پرتو درمانی برای کمک به بهبود سرطان مورد استفاده قرار بگیرد. 

 

برای از بین بردن علائم و نشانه ها:

 

شیمی درمانی به از بین بردن علائم و نشانه های سلول های سرطانی کمک بسزایی می کند.

 

سرطان ها یا از نوع بدخیم هستند و یا از نوع خوش خیم می باشند. سرطان های بدخیم، معمولا به شیمی درمانی نیاز دارند تا با استفاده از آن بتوان از رشد بیش از اندازه سلول ها جلوگیری به عمل آورد. باید به یاد داشته باشید که گاهی اوقات این درمان بهترین انتخاب شماست، در واقع شیمی درمانی، استفاده از دارو های خاص جهت متوقف ساختن رشد سلول ‌های سرطانی است و می ‌تواند سلول ‌های سرطانی که در فاصله‌ ای دورتر از توده سرطانی اولیه هستند را نیز از بین ببرد بنابراین، یک درمان سیستمیک در نظر گرفته می ‌شود.

 

عملکرد دارو های شیمی درمانی به گونه ایی است که سلول های بدخیم سرطانی را که به سلول های سالم آسیب می زند را از بین ببرد. درمان با استفاده از داروهای شیمیایی به دو صورت زیر می باشد:

 

 • درمان های تزریقی
 • داروهای خوراکی

 

در حالت تزریقی:

 

درمان های تزریقی را می توان به دو صورت انجام داد :

 

 • با وسیله ‌ای به نام آنژیوکت توسط پرستار داخل رگ بیمار زده شده و سپس تزریق دارو انجام می ‌شود
 • وسیله‌ای به نام پورت با عمل جراحی زیر پوست در قسمت فوقانی قفسه سینه قرار داده می‌شود و از این طریق تزریق انجام می‌شود.

 

نکته بسیار مهم:

 

برخی از داروهای درمانی به دلیل این که نباید نور ببینند با وسیله پوششی محافظت می‌ شوند.

 

فاصله بین جلسات شیمی درمانی چگونه است؟

 

معمولا شیمی درمانی را به صورت دوره ‌ای انجام می دهند به این معنی که پس از انجام چند روز درمان پشت سر هم ( بر طبق نظر پزشک ) مدتی به بیمار استراحت داده خواهد شد. این دوره استراحت به بدن شما فرصت بازسازی سلول ‌های سالمی را که در طی درمان از بین رفته ‌اند را می‌ دهد و بدن شما را برای جلسه بعدی درمان آماده خواهد کرد. برنامه درمانی شما به صورت روزانه، هفتگی و یا ماهیانه با صلاح دید پزشک در فواصل معین انجام می‌شود.

 

سلول های تحت تأثیر شیمی درمانی:

 

سلول های نرمالی که بیشتر تحت تاثیر شیمی درمانی قرار می گیرند، عبارت اند از:

 

 • سلول های خونی در مغز استخوان
 • فولیکول های مو
 • سلول های موجود در دهان, دستگاه گوارش و سیستم تناسلی

 

برخی داروهای شیمیایی می توانند به سلول های قلب, کلیه ها, مثانه, ریه ها و سیستم عصبی آسیب برسانند، گاهی اوقات, شما می توانید از داروهای شیمیایی برای محافظت از سلول های طبیعی بدن خود استفاده کنید.

 

قطعا که درمان های شیمیایی دارای عوارض خاصی می باشند، اما لازم به ذکر است که درمان هایی نیز برای کاهش عوارض جانبی موجود است، پزشکان در سطوح بالایی برای درمان سرطان تلاش می کنند که عوارض جانبی را در حداقل نگه دارند، آن ها هم چنین سعی می کنند از مصرف داروهایی که عوارض جانبی مشابهی دارند، اجتناب کنند.

 

آمادگی برای شروع درمان

 

 مثبت فکر کنید:

 

داشتن روحیه خوب، کسب اطلاعات کافی در مورد بیماری و درمان آن و یافتن روش هایی برای مقابله با عوارض جانبی، همه و همه می توانند به کاهش نگرانی و هیجان و در نتیجه بهبود اشتهای شما کمک کنند.

 

رژیم غذایی سالم را در پیش بگیرید:

 

افرادی که تغذیه خوبی دارند بهتر با عوارض جانبی درمان مقابله می کنند و حتی دوز بالای داروها را به خوبی تحمل می کنند. اگر تغذیه خوبی داشته باشید و کالری و پروتئین کافی در رژیم غذایی خود دریافت کنید به خوبی قادر به تحمل عوارض درمان خواهید بود.غذاهای جدید را راحت بپذیرید و امتحان کنید زیرا ممکن است برخی مواد غذایی که قبلاً هرگز دوست نداشته اید، در طی درمان به نظرتان خوش طعم باشد.

 

 برای تغذیه خود برنامه ریزی کنید:

 

 غذاهایی که به مقدار کم نیاز دارید و یا غذاهایی که نیاز به آماده سازی ندارند (مانند غذاهای آماده ای همچون کره، تن ماهی،پنیر و تخم مرغ) را همیشه در دسترس داشته باشید.با یک مشاور تغذیه یا پزشک معالج خود در مورد مشکلات تغذیه ای خود مشورت کنید.

 

پیگیری مشکلات تغذیه ای در طول درمان

 

همه روش های درمان سرطان شامل جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی،هورمون درمانی و درمان بیولوژیکی بسیار مؤثر هستند. اگر چه در این گونه درمان ها هدف اصلی تخریب سلول های  سرطانی سریع الرشد می باشد، اما در این میان تعدادی از سلول های سالم نیز آسیب می بینند.در درمان سرطان اکثر سلول های سالم و طبیعی که خصلت تقسیم سریع دارند مانند سلول های مخاط دهان و دستگاه گوارش و موها نیز اغلب تحت تأثیر این درمان ها قرار می گیرند.

 

شیمی درمانی| انجام شیمی درمانی| عارضه شیمی درمانی

 

هدف از انجام شیمی درمانی چیست؟

 

عوامل بسیار متعددی وجود دارد که پزشک شما، استفاده از شیمی درمانی را ممکن است برای جلوگیری از پیشرفت سرطانتان در نظر بگیرد، این عوامل به صورت زیر می باشد.:

 

 • نوع سرطان،
 • مرحله آن ( تا چه حد گسترش یافته است)
 • در نقطه ایی از روند درمان هستید

 

شیمی درمانی می تواند برای موارد زیر استفاده شود:

 

 

از بین بردن علائم ناشی از سرطان :

 

پزشک شما در مورد هدف از شیمی درمانی قبل از شروع درمان با شما صحبت خواهد کرد. بهتر است که قبل از آن که این نوع درمان را شروع کنید، آرامش خود را حفظ کرده و هم چنین روحیه خود را بالا ببرید تا درمان با استفاده از دارو های خاص به خوبی صورت گیرد. درمان سرطان با استفاده از روش شیمی درمانی ،می تواند علائم ناشی از سرطان در بدن شما را کاهش دهد.

 

تاثیر شیمی‌درمانی بر مغز استخوان :

 

مهم ‌ترین نقطه از بدن که سلول‌ های آن فعالیت های دائم و سریعی دارند، مغز استخوان می باشد. مغز استخوان سازنده اجزای خون مانند پلاکت ‌ها، گلبول ‌های قرمز خون، سلول‌های دفاعی و... است پس بیمار دچار کم‌خونی، ضعف سیستم امنیتی و استعداد برای ابتلا به بیماری‌های عفونی، خونریزی‌های جلدی و کبودی پوست و... می باشد.

 

تاثیر شیمی‌درمانی بر دستگاه گوارش :

 

سلول‌های دستگاه گوارش نیز جزء سلول ‌های فعال می باشند و دارو روی آن ها تاثیر فراوانی دارد. اولین علامت های شیمی‌درمانی، بی ‌اشتهایی است که بعد از مدتی حالت تهوع و استفراغ نیز به آن اضافه می‌ شود. ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که حالت تهوع بعد از شیمی درمانی چند روز طول می کشد؟برای پاسخ به این سوال باید بیان شود که این موضوع بستگی به ایمنی بودن بدن شما دارد. حالت تهوع در بدن شما ممکن است حتی تا یک هفته نیز طول بکشد، ولی معمولا 24 ساعت پس از شیمی درمانی شروع شده و تا یک الی دو روز ادامه می یابد.

 

تاثیر شیمی ‌درمانی بر دستگاه عصبی افراد:

 

دستگاه عصبی نیز تحت ‌تاثیر شیمی ‌درمانی قرار می‌ گیرد. بیماران معمولا به ‌دلیل خستگی به پزشک مراجعه می‌ کنند. گاهی بیماران با وجود این که سن بالایی ندارند دچار فراموشی هم می ‌شوند. دست و پاها هم ممکن است دچار گزگز در ناحیه نوک انگشتان شوند.

 

اثرات شیمی درمانی بر مو

 

ناخن‌ها رشد کندتری نسبت به مو دارند بنابراین افتادن آنها نیز دیرتر رخ می‌دهد. در برخی بیماران، لک‌های تیره‌ای زیر ناخن دیده می‌شود. در گروهی دیگر خونریزی‌های زیر مخاط ناخن اتفاق می‌افتد. به هر حال رشد ناخن‌ها نیز با داروهای شیمی‌درمانی متوقف می‌شود و یک‌به‌یک از جا کنده می‌شوند. البته در دوره‌های شیمی‌درمانی کوتاه، شیارهای عرضی در ناخن ایجاد می‌شود که نشانه متوقف‌شدن رشد ناخن‌هاست. تلاش محققان این است تا بتوانند داروهایی ارائه دهند که فقط روی بافت هدف اثر کند اما داروهایی وجود دارند که عوارض جانبی کمتری داشته باشند.

 

البته براساس تشخیص پزشک و نوع سرطان تجویز می‌شوند. مثلاً در کسانی که با داروی ۵ کلرواوراسیل، شیمی‌درمانی می‌شوند التهاب مخاطی ایجاد می‌شود. در این گروه از بیماران التهاب مخاط تنفسی، گوارشی، لب و دهان شایع است و علایم به صورت قرمزی، سوزش و زخم نمود پیدا می‌کند. در هر حال، این داروها سیستم ایمنی را ضعیف می‌کنند که دلیل اصلی بروز عفونت‌های پوستی است.

 

بیمار چگونه شیمی درمانی می‌شود؟

 

بیشتر داروهای ضد تومور را به یکی از سه طریق زیر به بیمار می ‌دهند:

 

از راه دهان:

 

بیمار دارو را به ‌صورت قرص یا کپسول می ‌خورد. مخاط معده ‌اش آن را جذب کرده و وارد جریان عمومی خون می ‌کند و دارو از این طریق به محل تجمع سلول‌ های بدخیم می‌ رسد. بیشتر دارو های شیمی ‌درمانی را مخاط معده جذب نمی‌ کنند و یا باعث جراحت آن می‌ شوند و به‌ همین علت این داروها را نمی ‌توان به‌صورت خوراکی به بیمار داد.

 

از راه تزریق عضلانی:

 

برخی داروهای ضد تومور هنگامی بهتر اثر می‌ کنند که در عضله تزریق می‌ شود به دلیل آن که دارو آهسته آهسته جذب جریان خون می‌شود.

 

از راه تزریق وریدی:

 

در این روش دارو را یا به ‌طور مستقیم یا به‌طور قطره‌ای از راه سرم وارد رگ می ‌کنند. با این نوع تزریق دارو سریعاً وارد جریان خون شده به محل تجمع سلول ‌های بدخیم می‌ رسد.

 

شیمی درمانی| انجام شیمی درمانی| عارضه شیمی درمانی

 

دوره درمان در شیمی درمانی چه مدتی طول می‌ کشد و بین درمان چقدر فاصله است ؟

 

مدت درمان و فاصله بین درمان‌‌ ها بستگی به نوع تومور و نوع دارو و واکنش بدن شما دارد. شیمی درمانی ممکن است به ‌صورت روزانه و هفتگی یا تزریقات ماهانه انجام شود. معمولاً داروها را به ‌ترتیبی می ‌دهند که در فاصله دو تزریق فرصت کافی برای رشد و ترمیم بافت ‌ها و سلول ‌های طبیعی آسیب دیده باشد و بدن بتواند تاب و توان طبیعی خود را از نو به‌‌ دست آورد.

 

این فاصله درمانی را پزشک شما متناسب با واکنش‌ های بدن‌ تان تنظیم می ‌کند. توجه داشته باشید که اگر بخواهید درمان شما به نتیجه مطلوبی برسد، رعایت این برنامه تنظیم شده الزامی است.

 

عوارض شیمی درمانی تا چه زمانی در بدن فرد باقی می ماند ؟

 

بسیاری از اثرات جانبی به سرعت از بین می روند, اما برخی ممکن است ماه ها و یا حتی سال ها طول بکشند تا کاملاً نابود شوند، گاهی اوقات اثرات جانبی می تواند یک عمر طول بکشد, مانند زمانی که شیمی درمانی موجب آسیبی طولانی مدت به قلب, ریه ها, کلیه ها و اندام های تناسلی می شود.

 

بعضی از انواع شیمی درمانی گاهی منجر به اثرات تاخیری می شوند, مانند سرطان دوم  که ممکن است سال ها بعد ظاهر شود، مردم اغلب از این که درمان آن ها چقدر طول می کشد و یا عوارض جانبی که دارند دلسرد می شوند، اگر این مورد را احساس کردید, با تیم مراقبت از سرطان خود صحبت کنید، شاید بتوانید دارو یا برنامه درمانی خود را تغییر دهید، آن ها هم چنین ممکن است راه هایی برای کاهش درد و ناراحتی شما داشته باشند.

 

راه ‌های مراقبت از پوست و مو در شیمی ‌درمانی :

 

عوارض پوستی آزار دهنده هستند و باید کنترل شوند اما چگونه می‌ توان عوارض داروهای شیمی ‌درمانی را به حداقل رساند؟ به این چند راه‌حل توجه کنید:

 

 • داروهای شیمی‌درمانی در برخی از نقاط بدن بیشتر عارضه ایجاد می‌ کنند و عوارض آن ها بستگی به نوع دارویی دارد که برای بیمار تجویز می‌شود، مثلا داروی سیکلوفسفامید ریزش موی زیادی ایجاد می‌کند. پس نوع دارو در ایجاد نوع و شدت عارضه موثر است.
 • وقتی خشکی پوست و پوسته ‌ریزی وجود دارد، بیمار باید پوست را مرطوب نگه دارد. استفاده از صابون‌های ملایم، مرطوب‌کننده‌ها و آب ولرم هنگام شستشو مهم است.
 • بیمارانی که رادیوتراپی می ‌شوند قبل از انجام رادیوتراپی نباید از داروهای ضد عرق استفاده کنند. مردان هم باید مراقب باشند که هنگام اصلاح صورت روی پوست خراش ایجاد نشود.
 • میزان مصرف مایعات و انواع سبزی تمیز و ضد عفونی ‌شده باید بیشتر شود. این مواد به شادابی پوست کمک می‌کنند.
 •  ناخن‌ها باید تمیز نگه داشته شوند و بهتر است هنگام شستشو از دستکش استفاده شود. گاهی ناخن‌ها دچار پارانشیا یا عفونت می‌شوند که در این مواقع احتمال بروز عفونت‌ های قارچی نیز زیاد است. رطوبت ناخن رشد قارچ‌ ها را در ناحیه افزایش می‌دهد.
 • برای مشکل اصلی بیماران یا همان ریزش مو که در خانم ‌ها هم بسیار ناراحت‌ کننده است، راهکارهایی وجود دارد، ولی هیچ‌ کدام از آن ها قطعی نیست، مثلا یکی از راه‌ ها این است که بیماران سر را خنک نگه دارند. وقتی دارو وارد گردش خون می‌شود با سرد نگه داشتن سر مثل گذاشتن کمپرس یخ، جریان خون آهسته می‌شود و داروی کمتری به موها می‌رسد و کمک می‌کند تا موی بیمار کمتر بریزد. گاهی هم توصیه می‌شود سر با روسری محکم بسته شود. این کار نیز جریان خون پوست سر را کمتر می‌ کند. هرچه جریان گردش خون در 24 ساعت بعد از تزریق داروی شیمی ‌درمانی کمتر شود، احتمال ریزش مو هم کمتر خواهد شد ولی این کار قطعی، صد در صد و همیشگی نیست.
 • بیماران حتما از ضدآفتاب استفاده کنند و در ساعاتی از روز (10  صبح تا 5 بعدازظهر ) که خورشید اشعه زیادی دارد از منزل بیرون نروند. بهتر است از لباس‌های آزاد، آستین‌بلند و پوشیده استفاده کنند.
 • بیماران در صورت ایجاد عفونت یا زخم و تاول و عوارض غیرطبیعی در پوست حتما باید به متخصص پوست مراجعه کنند.

 

چند نکته زیر را به خاطر داشته باشید:

 

برخی از بیماران در وعده  صبحانه اشتهای بهتری دارند. این افراد باید در این زمان ها غذای بیشتری بخورند. اگر تمایل زیادی به خوردن ندارید غذای اصلی را در ابتدای روز میل کنید و غذاهای مایع را دیرتر بخورید.اگر اشتهای کافی ندارید و فقط یک یا دو نوع ماده غذایی مناسب در زمان شیمی درمانی را می توانید میل کنید، تا زمانی که بتوانید سایر غذاها را نیز به راحتی میل کنید همان ها را مصرف کنید.

 

برای دریافت پروتئین و کالری زیاد از غذاهای پرکالری و پروتئین مایع استفاده کنید. روزهایی که احساس می کنید میل به خوردن ندارید سعی کنید مایعات زیادی بنوشید. آب برای انجام واکنش های بدن ضروری است.برای اکثر بالغین 8-6 لیوان مایعات در روز مناسب است.

 

مدت زمان شیمی درمانی:

 

مدت زمان انجام شیمی درمانی به نوع شیمی درمانی بستگی دارد و متغیر است. بسیاری از افراد این سوال برای شان پیش می آید که شیمی درمانی چند جلسه است؟برای پاسخ به این سوال باید بیان شود که ین موضوع بستگی به نوع سرطان و میزان پیشرفت سرطان در بدن افراد دارد و هم چنین پزشک معالج شما در این باره تصمیم خواهد گرفت.

 

سخن آخر:

 

خیریه های بسیاری وجود دارد که در امر کمک به بیماران سرطانی فعالیت می کنند، شما می توانید با سفارش تاج گل و استند گل ، به بیماران سرطانی کمک کنید 

 

تعداد بازدید : 116834

نظرات

نجیب الله امیری

3 سال و 5 ماه و 27 روز پیش

نظرات شما ...سلام و درود! من بخاطری که از بیماریستان دور بودم و دچار سرطان خون شدم و متاسفانه بعد از مدت خیلی زیا تشخیص شد و داکتران درمان شیمی را پیشنهاد کرد. حالا مدت هفت ماه میشه که ضعف داروم و حتی بعضی اوقات بلند شدن برایم مشکل است. به نظر شما چکار کنم؟؟

حسین زین الدینی هستم از کرمان شهربابک

3 سال و 0 ماه و 21 روز پیش

سلام حسین زین الدینی هستم میخواستم بپرسم که وقتی شیمی درمانی میشوید چن سال این دارو در بدن جواب میدهد من یک همکار داشتم که سرطانی بود و شیمی کرده بود و ۱۷سال بعد آن دارو جواب داد و بعد از جایی دیگری از بدن دوباره رشد کرد و زیر عمل فوت کرد میخواستم بپرسم که این دارو از جه گیایدرست میشود ولی در قرآن آمده که داروی واجبی اگر در ماه یک بار استفاده شود هیج وقت مریض نمیشوید

سلام

2 سال و 12 ماه و 2 روز پیش

حسین زین الدینی هستم از شهربابک دوستان عزیز وقتی که شیمی درمانی میکنید تا زمانی که تمام میشود بدن شما ضعف دارد ولی بعد خوب میشوید فقط یک نکته خیلی مهم است که نباید فکر کنید که من مریض هستم و روحی خودت را همیشه شاد نگهداری کنید این بهترین داروی شما است اگر این کار را کردید به مدت ۲۰سال هم هیج اثری از مریصی در بدن احساس نمیشود فقط امیدوار به خدا باشید والسلام

الف خ

2 سال و 11 ماه و 22 روز پیش

ممنون از اطلاعات بسیار مفیدتون

فری

3 سال و 0 ماه و 5 روز پیش

آیا بعد شیمی درمانی میشه بعدند سال از مشروبات الکلی یا قلیان استفاده کرد

سبحان وردانی

2 سال و 10 ماه و 21 روز پیش

آقای دکتر دو با از 10جلسه شیمی درمانیم رگم خراب شد و شیمی زیر پیوستم جمع شد چون خابم پرستار میندازه گردم چراخابم. برد آیا خطر ناگه جمع شدن شیمی درمانی زیر پوست

علی

3 سال و 0 ماه و 2 روز پیش

ریدم تو این زندگی

صباا

2 سال و 11 ماه و 28 روز پیش

دارم شیمی درمان میشم توروخدا برام دعا کنید بخاطر بچه هام

عزیز الله

2 سال و 11 ماه و 25 روز پیش

سلام جناب داکتر صاحب احترامات تقدیم است عزیز الله هستم از افغانستان دچار سرطان شده ام شیمی در مانی را در شفا خانه امیری کامپلیکس شروع کردوم لطف نموده معلومات بدهید که میتوانم زنده بمانم یاخیر

مهم نباشه

2 سال و 11 ماه و 2 روز پیش

ما حقمون تو ایران این بلاها سرمون بیاد چون خودمون خواستیم انتخاب کردیم وگرنه هیچ کشوری این بیماریا نداره که درمانشون منجر میشه یکحای دیگه اسیب ببینه اون باباییا تشستن تو رفا مردم فقطر هم اینقدر بیماری مشکلات باید تحمل کنن خدا نسلشون به زودی منقرص کنه تا چند سال پیش پا سرطانی نداشتیم اما الان نگاه جوونامون همه دارن یکی یکی میمیرن دکترامونم خدا تومان میگیرن بمای اینکه بیماری برطرف کنن یک بیناری دیگه اضاف میکنن با این داروهای تقلبشون

کاربر

2 سال و 10 ماه و 25 روز پیش

دکتراتجارت میکنن نه طبابت

همانورزهی

2 سال و 9 ماه و 26 روز پیش

باسلام خدمت شماعزیزان من ۲۳سالم هست یک دختر۱سال نیم دارم شوهرم کارگرساده هست ۱۴۰/۴/۲۰سرطان خون گرفتم الانم پول درمانشوندارم خواهش میکنم هرکس که این پیام رودریافت کرد برام یه چیزی کمک کنیدبخداپول نسخه روندارم پول داروهاروندارم خرج خونه موندارم یه چیزی باهام کمک کنیدبراتون دعامیکنم چیزی که شماباهام کمک میکنیدخدا۲برابرشوبهتون بده اینم شمارم اگه چیزی کمک میکنیدزنگ بزنیدبرام خواهش میکنم ازتون تازه این مریضی روگرفتم 09139678057

محمد

2 سال و 9 ماه و 25 روز پیش

من تومور سرطانی گلیوما گرید چهار توی مغزم داشتم . اونهایی که اطلاعات دارن میدونن بدترین نوع سرطانه .جراحی شدم سی روز پرتو درمانی شدم و یکسال و نیم شیمی درمانی شدم و الان تومور و سرطان از بین رفته .من تنها توصیه ای که میکنم اینه طرز فکرتون رو درست کنید .مثبت فکر کنید نگید من میمیرم چون سرطان دارم .من طی مدت درمانم خیلیا رو دیدم که درمان شدن .امید رو از دست ندید .فکر منفی نکنید .دارو میخورید به خودتون تلقین کنید این دارو اثر میکنه .به عوارضش فکر نکنید . تنها توصیه و تجربه بزرگ من ازین بیماری بود .شاید بیماریم برگرده ولی الان که نیست تلاش کردم از بین رفت خوشحالم بقیش مهم نیست. روحیه رو نبازید .میشه و باید باهاش جنگید

محمود

2 سال و 9 ماه و 19 روز پیش

من هم سرطان لنفوم اولیه سینوس فرونتال دارم تا حالا چهار جلسه شیمی درمانی شدم البته خیلی دوران مشکلی هست چون لنفوم استخوان کمر درد و پوکی استخوان و حتی شکستن مهره ها های کور و استخوانهای مفاصل را میتونه داشته باشه اما به لطف خدا تا اینجا دارو جواب داده و بهتر شدم و مهمترین عامل روحیه و تغذیه است که به درمان کمک میکند فقط تبادل اطلاعات در خصوص حل مشکلات میتواند مفید باشد مثلا من مشکل یبوست بعد از هر مرحله شیمی درمانی دارم دوستان اگر تجربه ای دارند ذکر و کمک نمایند البته بالاتر از همه خداوند متعال است که می‌تواند ما را در راه غلبه بر هر مشکلی کمک نماید پس دعا و استعانت از خدا را فراموش نفرمایید

خداکرمی

2 سال و 9 ماه و 15 روز پیش

سلام من الان نزدیک به دوسال است سرطان ریه داشتم ودربیمارستان مسیح دانشوری عمل شدم وبعد چند مدتی هست بدنم به ۱ساعت درد وبعد خودبخود ساکت می شود علت دردبدنم چیه؟

فاطمه

2 سال و 7 ماه و 18 روز پیش

ببخشیدواسه بیمارانی ک گفتن اول شیمی درمانی بعدعمل..عمل بعدچندروزمیتونه انجام بگیره؟

محمد س

2 سال و 7 ماه و 4 روز پیش

سلام ایا سرطان خون خوش خیم هس یابدخیم ؟

Vahid

2 سال و 4 ماه و 11 روز پیش

واقعا متاسفم واسه این مملکتی که ۴۲سال هنوز نتونستم یه داروی شیمیایی واسه سرطانی ها درست کنیم و حداقل عمر این مریضی یکمی افزایش دهیم

میناصیاحی

2 سال و 0 ماه و 17 روز پیش

سلام مادرم توده سرطانی توشکمش داره خیلی اذیته درد خیلی شدیدی داره ....اصلا اشتهانداره ب غذا ازبوی غذاخیلی بدش میات بدنش خیلی خسک شده تو وخدا بگید چکارکنم

فرشته جعفری

1 سال و 10 ماه و 28 روز پیش

سلام تودوره ی شیمی درمانی کمر درد شدید گرفتم علت چیست و باید چیکار کنم

ش،ر

1 سال و 10 ماه و 8 روز پیش

برای درد در دوره شیمی درمانی از شیاف دیکلوفناک استفاده کنید

حا

1 سال و 5 ماه و 17 روز پیش

متاسفم کسی نمیتونه کمک کنه جز خدا

محمد

1 سال و 3 ماه و 7 روز پیش

سلام من لنفوم هوچکین دارم یک جلسه شیمی درمانی شدم ولی حالم خیلی بده یبوثت شدید گرفتم و حالت تهوع

ثبت نظر

ارسال