Fa En شنبه 25 اردیبهشت 1400 ساعت 3 و 9 دقیقه
کمک به خیریه سفارش استند تسلیت کمک به خیریه سفارش استند تسلیت

طول عمر بیمارهای مبتلا به سرطان مغز و استخوان

طول عمر بیماران مبتلا به سرطان|سرطان مغز استخوان

سرطان مغز استخوان | سرطان | بیماری سرطان | طول عمر بیمارهای مبتلا به سرطان مغز و استخوان بسته به خوش خیم یا بدخیم بودن آن دارد. البته در این میان روحیه حرف اول را می‌زند. این سرطان هم نیز با جراحی و پرتو و شیمی درمانی قابل درمان است، اما نه قطعی! شاید بیمار نجات پیدا کند یا ممکن است بیماری بر او غلبه کند. این بیماری نسبت مستقیمی با مغز استخوان دارد به طوری که اگر خوش خیم باشد امید است تومور در داخل استخوان هم با جراحی برداشته شود زیرا این تومورها سرطانی نیستند اما در صورتی که بدخیم باشد به تمام نواحی بدن سرایت کرده و این کار را سخت تر می‌کند. برای طول عمر بیمارهای مبتلا به سرطان مغز و استخوان دارویی کشف شده است که لنالیدوما نام دارد.

چهارشنبه 27 اسفند 1399 ساعت 22:46

طول عمر بیاری های مبتلا به سرطان مغز و استخوان بسته به خوش خیم یا بدخیم بودن آن دارد. این نوع از سرطان با جراحی و پرتو درمانی و شیمی درمانی قابل معالجه و درمان است اما باید توجه داشت که امکان بازگشت مجدد این بیماری وجود دارد.

 

این بیماری نسبت مستقیمی با مغز استخوان دارد اگر سرطان مغز استخوان خوش خیم باشد می توان تومور را با جراحی برداشت اما اگر تومور بدخیم باشد تمام اعضای بدن را درگیر می کند و درمان آن سخت تر می شود اما جای امیدواری وجود چه بسا بسیاری از افراد که دکترها از آنها قطع امید کردند اما آنان سرطان را شکست داده اند و به زندگی خویش ادامه می دهند. برای طول عمر بیمارهای مبتلا به سرطان مغز و استخوان دارویی نیز کشف شده است بنابراین تومور های خوش خیم به ندرت ممکن است سبب مرگ شوند.

 

امروزه با افزایش سرطان در بین افراد خیریه های گوناگونی با هدف کمک به افراد سرطانی نیازمند تشکیل شده اند از جمله خیریه سرطانی می توان به خیریه سرطان محک و بیماری های خاص و غیره اشاره کرد. شما اگر اهل کمک‌ به خیریه هستید خیریه سرطان گزینه مناسبی برای کمک می باشد.

سرطان مغز و استخوان چیست؟

 سرطان مغز و استخوان، یک بیماری مزمن است. این بیماری در درون استخوان شکل گرفته و باعث از بین رفتن بافت استخوان می‌شود. در این نوع سرطان، شاهد توموری هستیم که شامل سلول‌های غیر طبیعی متعددی است. این تومور ممکن است به بیرون از مغز استخوان نیز نفوذ کرده و اعضای دیگر را نیز درگیر کند.

 

این بیماری در همه جای بدن قادر به تکثیر پیدا کردن است و تمامی ساختمان بدن از استخوان سر تا پاها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، متأسفانه پزشکان هنوز علت به جود آمدن این سرطان را کشف نکردند. ردۀ سنی این بیماری از 10 الی 60 سال است. طول عمر بیماران مبتلا به سرطان مغز و استخوان، یکی از پر اهمیت ترین موضوعات است.

 

با اینکه هنوز درمانی برای این بیماری پیدا نشده است، اما امید به درمان مخصوصاً در بیمارهای خوش خیم بسیار بالاست. در این بیماری ممکن است تومور تا آنجایی رشد کند که استخوان با بافت دیگری جایگزین شود و نتیجه آن شکسته شدن استخوان است.

 

بیماران سرطانی مغز و استخوان به دو دسته بیماران با تومور خوش خیم و بیماران با تومور بدخیم تقسیم بندی می‌شوند. تومورهای خوش خیم به ندرت سبب مرگ بیمار می‌شوند، اما تومور بدخیم ممکن است از طریق جریان خون به دیگر نواحی بدن منتقل شود. بیماری سرطان مغز و استخوان بیشتر در اطراف زانو، شانه و لگن قابل مشاهده است.

 

 

انواع سرطان مغز و استخوان :

 

  1. مولتیپل میلوما

 

مولتیپل میلوما، نوعی از سرطان استخوان است که در پلاسمای خون روی می‌دهد. پلاسماسل نیز در مغز استخوان تولید و تکثیر پیدا می‌کند. یکی از نشانه آن خستگی بیش از اندازه است که حتی با استراحت کافی و رژیم غذایی مناسب نیز از بین نمی‌رود.

 

  1. لوکمیا

 

سرطان گلبول سفید است. حتی گاهی وقت‌ها گلبول‌های سفید خود منشأ تولید سرطان هستند.

 

 

علائم بیماری سرطان مغز و استخوان اعم از تب، کم خونی، سردردهای شدید، دردهای شدید استخوانی، نازک شدن استخوان، براق شدن پوست در محلی که این بیماری در حال رشد، می‌باشد. عواملی که در ابتلا به این بیماری دخیل است: وراثت، سن، افراد تحت درمان شیمی درمانی و پرتو درمانی، مبتلایان به بیماری استخوانی پاژه.

 

تشخیص این سرطان، به صورت انجام رادیو گرافی استخوان‌ها، سی تی اسکن برای بررسی دقیق تر، ام آر آی که میزان پیشرفت بیماری را نشان می‌دهد و نمونه برداری که مهم‌ترین قسمت آن است. درمان این بیماری نیز به صورت جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی.

 

تا اینجا هدف از این توضیحات آشنایی نسبی با این بیماری بود، اما سوالی پیش می‌آید و آن هم این است که  عمر بیمارهای مبتلا به سرطان مغز و استخوان چقدر است؟

 

همانطور که پیشتر گفته شد، این بیماری معمولاً در بازۀ سن 10 الی 60 در افراد رخ می‌دهد. اینکه بیمار چقدر می‌تواند در برابر این بیماری دوام بیاورد و در آخر ان را شکست دهد، چند عمل را در بر می‌گیرد. روحیه یکی از مهمترین آنهاست.

 

اگر بیمار دچار تومور خوش خیم باشد، اما روحیه‌ای برای ادامه دادن نداشته باشد به احتمال زیاد حتی با در نظر گرفتن این موضوع که خوش خیم‌ها تومورهای سرطانی نیستند هم شاید نتواند در برابر این بیماری دوام بیاورد. پس طول عمر بیمار مبتلا به سرطان مغز و استخوان رابطه مستقیمی با روحیه فرد دارد. اما بودند افرادی که تومور بدخیم داشتند، اما به دلیل روحیه بالا و زندگی در یک محیط پر از آرامش و بدور از استرس توانستند تمام مراحل درمانی را طی و بدن خود را از احاطه این بیماری نجات دادند.

 

نکته مهم اخباری خوشحال کننده است که در طی ماه‌های اخیر، نشان می‌دهد پزشکان و پژوهشگران دانشگاه نیوکاسل (Newcastle University)، به دارویی دست یافتند که می‌تواند طول عمر بیمارهای مبتلا به سرطان مغز و استخوان را افزایش دهد.

 

 به اینصورت که بیماران مبتلا به سرطان مغز و استخوان از نوع (مولتیپل میلوما) یا (Multiple Myeloma) را مورد آزمایش با این دارو (لنالیدوماید) یا (lenalidomide) قرار داده‌اند. نتایج مطلوبی به دست آمده که نشان می‌دهد مدت زمان بهبودی را دو برابر کرده و امکان نجات بیماران را تقریباً تا 8 درصد افزایش پیدا کرده است.

 

همانطور که پیشتر مطالعه کردیم، این نوع از سرطان استخوان که مورد آزمایش قرار گرفته مستقیماً از مغز استخوان تغذیه می‌کند، پس وقتی نتایج که مثبت است این یعنی طول عمر بیمارهای مبتلا به سرطان مغز و استخوان رو به افزایش می‌رود. پروفسور "گراهام جکسون" که سرپرستی این پژوهش را بر عهده دارد میگوید: این کشف غیر منتظره حاکی از آن است که استفاده طولانی مدت از لنالیدوماید می‌تواند زمان بهبودی بیماران را پس از طی درمان ابتدایی، افزایش دهد.

 

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که لنالیدوماید به افراد جوان که با این بیماری سخت درگیر هستند، کمک می‌کند که از این شرایط عبور کنند.همچنین این دارو برای بیمارانی که تازه مبتلا شدند و پیوند سلول‌های بنیادی را پشت سر گذاشتند در نظر گرفته شده است.

 

سرطان مغز استخوان

 

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که لنالیدوماید می‌تواند طول عمر بیمارهای مبتلا به سرطان مغز و استخوان را برای جوانان تا دو سال و برای بیماران مسن‌تر تا یک سال افزایش دهد. همچنین این دارو توانسته میزان مرگ و میر را 50 درصد در هر دو گروه کاهش دهد.

 

پروفسور "گرون کوک" (Gordon Cook) از نویسندگان و فعالان این پژوهش در رابطه با طول عمر بیماران گفت: نتایجی که پس از بررسی داروی لنالیدوماید، تأثیر آن را در افزایش طول عمر بیماران مشاهده کردیم. پروفسور کوک افزایش طول عمر مبتلایان را با استفاده از این دارو تأیید می‌کند.

 

همچنین نتایج ان بحث در مجله "The Lancet Oncology" قابل مشاهده است.

تعداد بازدید : 36516

نظرات

فرزانه

3 ماه و 19 روز پیش

سلام،خداوکیلی الکی مردم رودلخوش نکنین وقتی امیدی به زنده بودن بیماران سرطان مغز استخوان نیست،مامانم مدت زمان آگاهی ازبیماریش تافوتش فقط سه ماه طول کشیدوبه مامیگفتن خوب میشه هرروزبدترشدوبهترنشدآخرشم رفت ومایتیم شدیم چون مادرکه نباشه هیچی نیست

پیمان معصومی

3 ماه و 10 روز پیش

من مدرم در سن بالا مالتیپل میلوما گرفتند در سنین بالا شیمی درمانی نکنید داروی شیمی درمانی ملفالان و تالیدومید یا لنالیدومید نخورید باعث امبولی میشه باعث نوروپاتی میشه کسی ما رو راهنمایی نکرد این داروها همه حای دنیا انتخابیه یعنی چون درمان قطعی نمیده باید با نظر خود بیمار تجویز بشه الان پدر من دو هفته است فوت شدند اما نه از سرطان از عوارض داروهای شیمی درمانی ، شاید اگه شیمی درمانی نمیکردیم بیشتر عمر میکردند من از پزشکش نمیگذرم خدا ازش نگذره

فرجی

3 ماه و 3 روز پیش

سلام پدر من سرطان مغز استخوان داره mm دکترش بهش دارو داده ولی حالش خوبه نسبت به حال قبلیش سرطان بدخیم هست دعا کنین خوب بشه

فرجی

3 ماه و 3 روز پیش

سلام پدر من سرطان مغز استخوان داره mm دکترش بهش دارو داده ولی حالش خوبه نسبت به حال قبلیش سرطان بدخیم هست دعا کنین خوب بشه

حسن کاردگر

1 ماه و 21 روز پیش

سلام سال نو همگی مبارک باشه. 39سالمه،4سال پیش با کمر درد شدید به دکترای زیادی مراجعه کردم. بعد 6ماه که با تشخیص یه دکتر میخواستم جراحی کنم یه روز تو خونه از هوش رفتم و فرداش تو بیمارستان با تزریق چند واحد خون به هوش اومدم ازمایشهاو نمونه برداریهای زیادی انجام دادم ویکسال بعد بیماری رو تشخیص دادن و با 4 جلسه شیمی درمانی و سه ماه مصرف قرص لیدوماید خوب شدم قبل از تشخیص بیماریم تو اون یکسال دکترای شهر خودمون جوابم کردن و با امبولانس با ناامیدی منو به تهران بیمارستان شریعتی منتقل کردن و بعد 18روز هوشیاری خودمو بدست اوردم ولی متاسفانه 40کیلو وزنم کم شد و 14سانتیمتر قدم کوتاهتر شد. چون تومور تو کمرم غضروفهایی که بین مهره های ستون فقراتم بود رو از بین بردش و همراه ادرار دفع شد و قسمتیش هم با خون حل شد. الانم بعد یکسال و نیم یه ماهه دوباره از ناحیه پشت گردن و کمی پایینتر حدودا 10سانت دوباره احساس درد میکنم. فکر میکنم دوباره بیماریم داره فعال میشه. برام دعا کنین. ممنون که وقت گذاشتین....

عرب خائسی

1 ماه و 10 روز پیش

سلام مامانم ۲سال پیش مبتلا به mmشدند وبا کمر درد شدید شروع شد بعداز چند ماه پیوند مغز استخوان اتولوگ شدن والان قرص لنوما۱۰میلی گرم مصرف میکنن که تیر ماه دوسالشون تموم میشه اما ازمایشات این ماهشون گلبولهای سفید خیلی کم شده لطفا اگه میشه راهنمایی کنین چه کاری باید انجام بدیم تا گلبولها بالا برن درضمن مادرم ۶۵ سالشونه ممنون میشم از راهنماییتون

حیدر علی رسولخانی

1 ماه و 0 روز پیش

بنده سال ۹۴برج ۵پیوند مغز استخوان انجام دادم آیا برگشت بیماری ممکن است

ساره

17 روز پیش

بیماری مغز استخوان باعث کم خونی میشه بهترین علاج آن استفاده از مواد غذایی مناسب است سعی کنید بیشتر اشکنه گوشت گوسفند مصرف کنید به هیچ عنوان مرغ شهری مصرف نکنید از خشکیده میوه جات در آفتاب مصرف کنید مخصوصا خشکیده گوجه فرنگی در آفتاب رو مصرف کنید گوجه فرنگی های رو نصف کنید و جلوی آفتاب پهن کنید تا کاملا خشک شوند بعد در غذاهایتان یا به همان صورت مصرف کنید حتما قیص مصرف کنید حتما از مصرف روغن های مایع صنعتی خودداری کنید باقالای سیز با پلو مصرف کنید از میوه ها هندوانه بسیار موثر است خیلی مصرف کنید از مصرف مواد خام خوداری کنید گوشت باید خیلی بپزد استراحت کافی داشته باشید از فشارهای عصبی و حرص و جوش کلا خودداری کنید با حفظ روحیه این بیماری را در خود شکست دهید با تشکر

افسانه

14 روز پیش

سلام دوستان مادر شوهرم نزدیک ۲ ماهه که سرطان خون گرفته بهترین مادر دنیاست من خودم بی مادری بزرگ شدم اما مادر شوهرم واقعا برام جا مادر مو پر کرده شما رو قسم میدم به آیه های قرآن براش دعا کنید خواهش میکنم براش دعا کنید خدا هیچ کسو بی مادر نکنه

ثبت نظر

ارسال