Fa En شنبه 28 فروردین 1400 ساعت 2 و 57 دقیقه
کمک به خیریه سفارش استند تسلیت کمک به خیریه سفارش استند تسلیت

چگونه سرطان در بدن پخش می شود؟

شناخت سرطان| درمان سرطان | چگونگی پخش سرطان در بدن | سرطان چیست|آیا رشد سرطان یا متاستاز قابل پیشگیری می باشد

سرطان می تواند در هر قسمتی از بدن ایجاد شود. هنگامی که رشد سلول ها از کنترل خارج شده و کنار یکدیگر تجمع می یابند، سرطان ایجاد می شود. این اتفاق در عملکرد بدن اختلال ایجاد می کند. برای بسیاری از افراد سرطان قابل درمان است. در حقیقت تعداد بیشتری از افراد با وجود ابتلا سرطان، آن را درمان کرده و به زندگی خود ادامه می دهند.اما در این مقاله می خواهیم چگونگی پخش سرطان در بدن را شرح دهیم همراه ما باشید.

دوشنبه 1 دی 1399 ساعت 19:9

رشد سرطان در بدن به انتقال سلول های سرطانی از مرحله اولیه ی به بافت ‌های دیگر گفته می شود. سلول های سرطانی معمولا از محل اولیه ی انتشار جدا می ‌شوند و از طریق جریان خون یا سیستم ‌های لنفاوی به اعضا یا قسمت‌های دیگر بدن انتقال می یابند. سلول‌های سرطانی از مرحله ی اولیه به دیگر اندام های بدن را متاستاز و به سلول های سرطانی که این کار را انجام می ‌دهند متاستاتیک می گویند.

آیا متاستاز درمان دارد ؟ قبل از بررسی دقیق متاستاز و درمان آن می خواهیم  راجب اینکه سرطان چگونه شروع می شود صحبت کنیم همراه ما باشید.

 

چگونه سرطان به وجود می آید؟

 

وقتی ژن ها به درستی کار می کنند، آنها به سلول ها می گویند که چه زمانی برای رشد و تقسیم مناسب می باشد. وقتی سلول ها تقسیم می شوند، کپی های دقیق از خود می سازند. یک سلول به 2 سلول یکسان تقسیم می شود، سپس 2 سلول به 4 سلول تقسیم می شوند و این روند ادامه پیدا می کند. در بزرگسالان، سلول ها معمولاً رشد می کنند و تقسیم می شوند تا سلول های بیشتری فقط در مواقعی که بدن به آنها احتیاج دارد ایجاد کنند، مانند سلول های پیری یا آسیب دیده.

 

اما سلول های سرطانی تفاوت دارند. سلول های سرطانی جهش های ژنی دارند که سلول را از سلول طبیعی به سلول سرطانی تبدیل می کنند. این جهش های ژنی ممکن است به ارث برسد، با گذشت زمان و پیر شدن ژن ها ایجاد شود یا اگر در اطراف چیزی باشیم که به ژن های ما صدمه بزند مانند دود سیگار، الکل یا اشعه ماوراء بنفش  (UV) از خورشید ایجاد می گردد.

 

سلول سرطانی مانند یک سلول طبیعی عمل نمی کند. زمانی که باید بمیرد، رشد می کند و خارج از کنترل تقسیم می گردد. آنها همچنین به اندازه سلول های طبیعی بالغ نمی شوند و نابالغ می مانند. اگرچه انواع گوناگونی از سرطان وجود دارد، اما همه آنها به دلیل رشد غیرطبیعی و خارج از کنترل سلول ها شروع می شوند. سرطان می تواند در هر سلول از بدن آغاز گردد.

 

سرطان متاستاز و پخش سرطان در بدن

 

همانطور که اشاره نمودیم متاستاز به انتقال سلول های سرطانی از مرحله اولیه ی به بافت ‌های دیگر می گویند. این روند در مراحل خیلی پیشرفته، سرطان ها را تشکیل می دهد. زمانی که متاستاز اتفاق می افتد تومور سرطانی به بافت و اعضای دیگر بدن سرایت می ‌کند.

 

وقتی تومور سرطانی در بدن پخش شود و به نوعی به مرحله متاستاز برسد درمان آن دشوار خواهد شد.توده های سرطانی معمولا از محل اولیه ی انتشار جدا می ‌شوند و از طریق جریان خود یا سیستم ‌های لنفاوی به اعضا یا قسمت‌های دیگر بدن انتقال می یابند. این تومورها در محل دوم شروع به رشد می کنند و کانون جدیدی از سرطان را در آنجا تشکیل می دهند.

 

اگر این اتفاق بیفتد به توده ی سلولی محل جدید، سرطان دیگری گفته نمی شود بلکه همان سرطان اولیه است که در محل جدیدی خودش را بیشتر نمایان می ‌کند. مانند سرطان پستان که به استخوان متاستاز می کند.زمانی که بدن با متاستاز درگیر می شود، کل اعضای بدن درگیر سرطان می شود و این می ‌تواند درمان را دشوار و حتی غیرممکن سازد. خصوصیات اولیه برخی از سلول‌های تومور کمی تغییر می کند اما باز هم به سلول اولیه که از آن نشأت گرفته شباهت دارد.

 

تومورهایی که بر اثر این سلول ها تشکیل می شوند، توده های خوش خیم هستند. برخی از سلول های توموری ممکن است به دلیل جهش های بیشتر، تغییرات بیشتری در آنها به وجود آید.معمولاً سرطان ها از یک سلول سرچشمه می ‌گیرند اما وقتی تومور به حدی از رشد برسد که تشخیص آن آسان شود، در این صورت  سلول ها هیدروژن می‌ شوند و از ژنوتیپ و فنوتیپ یکسانی برخوردار نیستند.

 

سلول های سرطانی از قدرت و تهاجم متاستاز یکسانی برخوردار نمی باشند. برخی از سلول ‌های سرطانی توانایی انتقال به قسمت های دیگر بدن را در حد متوسط دارند و برخی توانایی بسیار زیادی دارند و امکان به وجود آمدن تومور بدخیم را افزایش می دهند.متاستاز و پخش شدن سرطان در بدن یکی از علت های اصلی مرگ و میر افراد به دلیل سرطان است.

 

باید اضافه کرد که متاستاز می‌ تواند از مشخصه ‌های بیولوژیکی تومور بدخیم نیز باشد. مهاجرت سلول‌های سرطانی از مرحله ی اولیه به دیگر اندام های بدن را متاستاز و به سلول های سرطانی که این کار را انجام می ‌دهند متاستاتیک می گویند.

سلول های سرطانی از سه راه می توانند در بدن  به قسمت های دیگر سرایت کنند:

 

1.از طریق سیستم گردش خون

2.پخش شدن سرطان از طریق سیستم لنفاوی

 

سیستم لنفاوی شبکه ای از لوله ها و غدد در بدن است که مایعات بدن را فیلتر می کند و با عفونت مقابله می نماید. همچنین سلول های آسیب دیده یا مضر مانند سلول های سرطانی را به دام می اندازد.

 

سلول های سرطانی می توانند به رگ های کوچک لنفاوی نزدیک تومور اولیه بروند و به غدد لنفاوی مجاور سفر کنند. در غدد لنفاوی، سلول های سرطانی ممکن است بمیرند. اما امکان دارد برخی زنده بمانند و رشد کنند و در یک یا چند غدد لنفاوی تومور ایجاد کنند. به این عمل گسترش غدد لنفاوی گفته می شود.

 

متاستاز سرطان در چند مرحله انجام می شود؟

 

 • جدا شدن سلول های سرطانی از محل اولیه انتشار
 • از بین بردن بستر خارج سلولی
 • حرکت و انتقال سلول های سرطانی
 • خانه درست کردن و تکثیر سلول های سرطانی در محل جدید

 

چرا متاستاز را خطرناک می دانند؟

 

از آنجایی که متاستاز باعث می ‌شود سلول‌های سرطانی به اعضای دیگر بدن سرایت کنند و در کل بدن پخش شود می‌ تواند درمان را دشوار و یا حتی غیر ممکن سازد. تقریباً 70 درصد بیماران سرطانی در مرحله ی متاستاز قرار می گیرند. بنابراین باید متاستاز را جدی بگیرید. ممکن است تشخیص زودهنگام بتواند به جلوگیری از رشد سرطان در بدن کمک کند. روند متاستاز در افراد با علایم مختلفی خود را نشان می دهد.

 

شناخت سرطان

 

نشانه های غیر مستقیم پخش سرطان در افراد کدامند؟

 

 • خس خس سینه یا تنگی نفس: معمولاً افرادی سرطان ریه دارند یکی از مهمترین نشانه هایی که رشد سرطان را در بدن آنها نشان می‌ دهد، خس خس سینه و تنگی نفس است.
 • تب یا عفونت: این علایم معمولا در افرادی که مبتلا به سرطان مغز و استخوان می باشند بروز می‌ دهد.
 • مشکل در بلع: این علایم برای مبتلایان به سرطان گلو است. اما گاهی کسانی که به سرطان ریه نیز مبتلا هستند می توانند این علایم را تجربه نمایند.
 • ضعف و خستگی: اکثر مبتلایان به انواع سرطان ها زمانی که رشد سرطان در بدن آن‌ها آغاز می گردد ضعف و خستگی را تجربه می‌کنند. با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات بررسی می ‌شود که فرد مبتلا به چه نوع سرطانی است.
 • بی اشتهایی: این علامت می تواند برای مبتلایان به سرطان لوزالمعده باشد.
 • احساس سیری و ناتوانی در خوردن: افرادی که مبتلا به سرطان تخمدان می باشند این علایم را دارند.

 

گاهی زمانی که رشد سرطان در بدن مبتلایان شروع می ‌شود ممکن است تغییرات بدنی قابل مشاهده ای در بدن افراد رخ دهد. این تغییرات بدنی عبارتند از:

 

 1. خونریزی مقعدی یا خون در مدفوع: یکی از رایج ترین علایم رشد سرطان روده بزرگ است.
 2. توده در گردن زیر بغل و کشاله ران: این نشانه ی تغییراتی در سیستم لنفاوی است و باید آن را جدی گرفت.
 3. کبودی بیش از حد یا خونریزی زیاد: همانطور که مشخص است، این تغییرات بدنی بسیار غیر عادی می باشد. ممکن است سلول های سرطانی گلبول های قرمز خون را تحت فشار قرار داده باشند و این باعث می شود که خون شما لخته شود.
 4. نفخ یا افزایش وزن شکم: این تغییرات معمولا در مبتلایان سرطان تخمدان رخ می دهد.
 5. کاهش وزن بدون دلیل: به طور کلی یکی از تغییراتی که در مبتلایان به سرطان روده بزرگ و دیگر سرطان های دستگاه گوارش اتفاق می ‌افتد کاهش وزن بدون دلیل می باشد. حتی ممکن است این نشانه ی ابتلا به سرطان های دیگری مانند کبد نیز باشد.
 6. پستان قرمز دردناک و متورم: همه ی ما می دانیم که یکی از رایج ترین سرطان ها در میان زنان سرطان پستان است. در صورتی که خانم ها تغییراتی را در پستان خود مشاهده کرده‌اند باید سریعا به پزشک مراجعه نمایند.
 7. تورم اعضای صورت: زمانی که سرطان در بدن گسترش می یابد، مبتلایان به سرطان ممکن است پف، قرمزی و یا تورم را در صورت خود مشاهده نمایند.
 8. تغییرات در ناخن: نقطه های قهوه ای و سیاه ممکن است بر روی ناخن مبتلایان ایجاد گردد که یکی از نشانه های رشد سرطان پوست در بدن می باشد. گاهی ممکن است این نشانه ها سفید و یا بی رنگ باشد.
 9. درد و یا خونریزی توده روی پوست:  این نشانه ممکن است برای مبتلایان به هر سرطانی رخ دهد. تغییراتی که در بدنتان به وجود می‌آید را جدی بگیرید.

 

متاستاز با تغییرات بدنی و نشانه های غیرمستقیم همراه است اما این موارد می ‌تواند در افراد ،مختلف باشد. در برخی ممکن است نشانه های متاستاز همراه با درد باشد.

 

دردهای ناشی از رشد سرطان در بدن چگونه است؟

 

درد در قفسه سینه: درد در قفسه ی سینه نشانه های رشد سرطان برای سرطان ریه است. ممکن است این درد در مبتلایان تا شانه هایشان گسترش یابد.

درد لگن یا شکم: این درد می ‌تواند نشانه رشد سرطان در سرطان تخمدان باشد.

درد در پشت یا کمر: معمولاً مبتلایان به سرطان کبد و پستان این درد را تجربه می کنند.

ناراحتی معده: افرادی که سرطان معده یا روده بزرگ آنها گسترش یافته است این درد را تجربه می کنند.

درد در دوره های پریود: این درد در  کسانی که مبتلا به سرطان آندومتر و رحم می باشند اتفاق می افتد.

 

آیا رشد سرطان یا متاستاز قابل پیشگیری می باشد؟

 

پزشکان پی بردند که تنها راه جلوگیری از انتشار و رشد سرطان در بدن تشخیص زودهنگام و برداشتن یا از بین بردن تومور می باشد. توصیه می شود که افراد تحت مراقبت ها و معاینات قرار بگیرند.

 

برخی از افراد این توصیه‌ها را جدی نمی گیرند و ممکن است کشف سرطان بعد از انتشار و رشد آن در بدن اتفاق بیفتد. اما باید اضافه نمود که بعضی از سرطان ها با آزمایشات مختلف برای تشخیص سرطان قابل شناسایی نمی باشند و ممکن است زمانی تشخیص داده شوند که در بدن گسترش یافته اند. با این حال پزشکان در پی جستجوی دارویی برای پیشگیری از انتشار سرطان در بدن هستند.

 

آنها می‌خواهند آنزیم هایی را به وجود آورند که بتوانند جدارهای خونی را که سلول های سرطانی از آن عبور می کنند را مسدود کنند. پزشکان گفته اند که رژیم غذایی می تواند از سرطان پیشرفته جلوگیری کند.

 

آنها توصیه می ‌کنند که مبتلایان باید از میوه و سبزیجات زیاد استفاده کنند. میوه های رنگی سرشار از مواد مغذی است. هر چه رنگ میوه پررنگ تر باشد مواد مغذی آن بیشتر است. سعی کنید که رژیم غذایی متناسب را برای خود داشته باشید و از میوه و سبزیجات، غلات و مرکبات زیاد استفاده کنید.

 

توصیه هایی برای کاهش خطر

 

ویتامین D به عنوان یک عامل پیشگیری از سرطان شناخته شده است و از این رو، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و استفاده از مکمل ها توصیه می شود. سطوح انسولین خون را از طریق کاهش یا حذف مصرف غذاهای فرآوری شده پایین نگه دارید زیرا سطح انسولین می تواند سرطان پروستات را تحت تاثیر قرار دهد. از طریق آزمایش خون می توانید همه چیز را زیر نظر داشته باشید.

 

ورزش منظم نه تنها بدن را سالم نگه می دارد، بلکه در کاهش سطوح انسولین نیز موثر است. سطوح بالای لیکوپن، یک رنگدانه کاروتنوئید که در گوجه فرنگی و بسیاری از توت ها و میوه ها یافت می شود، کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان را نشان داده اند.میزان قرار گرفتن در معرض سموم محیطی مانند آفت کش ها، مواد پاک کننده شیمیایی خانگی، خوشبوکننده های هوای مصنوعی، و آلودگی هوا را کاهش دهید.

نکاتی کلی در مورد متاستاز:

 

 • متاستاز روندی است که در آن سلول های سرطانی به سراسر بدن مهاجرت می کنند.
 • اکثر مرگ و میر مرتبط با سرطان به علت متاستاز تومور سلول اصلی می باشد.
 • سلول های سرطان متاستازی باید مخلوطی از آنزیم های گوارشی به منظور کاهش موانع ترشح کند.
 • سلول های سرطانی ممکن است از سیستم گردش خون برای حرکت به محل مناسب جهت ایجاد تومور استفاده کنند.

 

متاستاز روندی بسیار ناکارآمد است. بیشتر سلول های سرطانی هنگامی که تومور اصلی را ترک می کنند از بین می روند و می میرند. دلیلش این است که تعداد سلول هایی که تومور را ترک می کنند می توانند به میلیون ها در هر روز برسند.

 

حتی اگر فقط بخش کوچکی از سلول هایی که تومور را ترک می کنند قادر به زنده ماندن برای تشکیل تومور جدید هستند، تلاش تعداد زیادی از آنها به این معنی می باشد که رشد از راه دور است و به احتمال زیاد در چند نقطه رخ می دهد.

 

تعداد بازدید : 12499

نظرات

قادری

1 ماه و 9 روز پیش

من سرطان لنفاوی دارم چکارکنم

ثبت نظر

ارسال