Fa En شنبه 25 اردیبهشت 1400 ساعت 4 و 2 دقیقه
کمک به خیریه سفارش استند تسلیت کمک به خیریه سفارش استند تسلیت

علائم خاموش سرطان رحم

علائم سرطان دهانه رحم|بیماری رحم|انواع سرطان رحم|طول عمر بیماران مبتلا به سرطان رحم|سرطان دهانه رحم|درمان سرطان رحم|فیبروم رحم چیست|

سرطان دهانه رحم از سرطان های شایع در خانم ها است که گاهی به دلیل علائم خاموش پیشرفت می کند و باعث مرگ می شود. این سرطان علائمی مانند ترشح بیش از حد، خونریزی واژن به همراه دارد.

جمعه 23 آبان 1399 ساعت 8:32

سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع بین خانم ها است که در ابتدا به صورت ضایعات پیش سرطانی است و بعد تبدیل به سرطان واقعی می شود. مدت تبدیل شدن به سرطان واقعی معمولاً 5 سال است.پزشکان برای تشخیص این بیماری سلول های ریز دهانه رحم را مورد بررسی قرار می دهند و در صورت تشخیص وجود این بیماری فرد را تحت درمان قرار می دهند. امروزه در کشور بر خلاف سال های قبل این بیماری افزایش یافته است. بر اساس آمار به دست آمده حدود  25  تا 30 میلیون نفر از افراد بالای 15 سال خطر ابتلا به این سرطان در آنها وجود دارد.

سرطان رحم علت مرگ خانم ها

 

رییس انجمن سرطان ایران در مورد افراد مبتلا به سرطان رحم گزارش داده است که  حدود 30 میلیون نفر در خطر ابتلا به سرطان رحم هستند. بعد از سرطان پستان، ریه، روده بزرگ، سرطان دهانه رحم چهارمین سرطان در جهان و در کشور ایران معرفی شده است که در صورت پیشرفت و عدم درمان ممکن است منجر به مرگ شود.

متخصصان زنان و زایمان گفته اند: سرطان دهانه رحم بیشتر در سن 30 تا 60 سالگی اتفاق می افتد، بر اساس گزارش بیمارستان، سرطان دهانه رحم چهارمین سرطان شایع در ایران است و همچنین  پنجمین دلیل مرگ ناشی از سرطان در زنان ایرانی است.

 

اشخاصی که سن آنها  بالای 25 تا 60 سال است باید برای انجام آزمایشات به مراکز معتبر مراجعه کنند. درمان به موقع این سرطان می تواند احتمال مرگ را کاهش دهد، کمک به خیریه سرطان میتواند تأثیر به سزایی در بهبود این بیماران داشته باشد، کمک به این بیماران باعث کاهش تعداد استند تسلیت می شود .

 

علائم سرطان دهانه رحم

 

برای سرطان دهانه رحم علامت ها و عواملی وجود دارد که خوب است افراد با این موارد آشنا شوند و اگر این علامت ها را در خود یافتند فوراً به پزشک مراجعه کنند و تحت درمان قرار بگیرند.

 

علائم سرطان دهانه رحم

 

این علامت ها شامل موارد زیر هستند:

 

1-  خونرزیزی، لکه بینی: وقتی شخص بدون دلیلی خونریزی دارد می تواند از علائم وجود سرطان رحم باشد. باید دقت کرد خونریزی  بعد از انجام رابطه جنسی، یا خونریزی بعد از دوران یائسگی از علامت های سرطان رحم است.

 

2-  ترشحات بدبو: بدن فرد در بعضی مواقع ترشحاتی دارد که این طبیعی است، اما بعضی اوقات این ترشحات آبکی است و بوی بدی دارد. این ترشحات می تواند دلیل عفونت هایی در قسمت واژن باشد و گاهی از علائم بروز سرطان است، البته به این نکته باید توجه کرد که هر ترشحی دلیل سرطان رحم نخواهد بود و باید بررسی برای تشخیص انجام شود.


3-  لگن درد مداوم: وقتی شخص در قسمت لگن احساس درد می کند این درد او می تواند دلیل وجود مشکلاتی در دهانه رحم باشد و باید به این دردها دقت کرده و مورد بررسی پزشکی قرار بگیرد اگر درد در قسمت آپاندیس شخص باشد نشان می دهد که سرطان در قسمت نهایی قرار دارد و فرد باید برای آزمایش و تشخیص بیماری حتماً به دکتر مربوطه مراجعه کند.


4-  درد زمان ارتباط جنسی: وقتی که سرطان در دهانه رحم رشد کرده باشد  باعث می شود که شخص هنگام رابطه جنسی درد بسیاری داشته باشد. یکی از علامت های دیگر، خونریزی در زمانی که شخص رابطه جنسی برقرار می کند. این خونریزی برای شخص غیر عادی است و باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کند. 


5-  نتایج غیرعادی آزمایش پاپ اسمیر: وقتی شخص آزمایش پاپ اسمیر را انجام داد و با نتیجه غیرعادی مواجه شد نیاز به نگرانی اولیه ندارد. زیرا ممکن است علت دیگری داشته باشد بنابراین فرد باید این آزمایشات را نزد پزشک ببرد و پزشک بررسی های لازم را انجام می دهد. اگر نیاز به آزمایش بیشتری باشد بیمار باید آنها را انجام دهد و بعد از انجام تمامی آزمایشات، پزشک مشخص می کند که این شخص چه بیماری دارد.


6-  از دست دادن اشتها یا کم شدن بی دلیل وزن: یکی از علامت های دیگر سرطان دهانه رحم از بین رفتن اشتهای فرد یا کاهش یافتن وزن شخص می باشد. وقتی شخص علاقه و انگیزه ای برای خوردن غذا ندارد یا از خوردن خودداری می کند این باعث می شود که وزن او به شدت کاهش یابد. در این موارد شخص باید به پزشک مراجعه کند و با انجام دادن آزمایش های مخصوص مشخص می شود که دلیل این کم اشتهایی و کاهش وزن چیست.


7-  خستگی زیاد و مداوم: هر خستگی دلیل بر وجود سرطان دهانه رحم نیست. خستگی ممکن است به دلیل موارد دیگری مانند کار زیاد باشد. اما زمانی که این خستگی مداوم باشد می تواند یکی از نشانه های سرطان بوده و باید شخص فوراً به پزشک مراجعه کند.


8-  وجود درد در پا: وجود درد در پاها نیز نشانه سرطان دهانه رحم است البته ممکن است  تا مرحله نهایی بیماری این علامت دیده نشود. سرطان ابتدا به قسمت غدد لنفاوی که در استخوان موجود است نفوذ کرده و کم کم موجب افزایش آن در استخوان می شود. وجود سرطان در این قسمت  مانع عبور مایع لنفاوی به قسمت های دیگر بدن خواهد شد، این کار بعد از مدتی موجب تورم  پا و جمع شدن مایع لنفاوی در قسمت پا می شود.

عواملی که امکان ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهد


1-  مبتلا شدن به ویروس پاپیلوم انسانی:  این ویروس عامل مهم و جدی سرطان دهانه رحم است. بر اساس گزارش انجمن سرطان آمریکا در زنانی که این ویروس در بدن آنها وجود دارد سرطان دهانه رحم بیشتر اتفاق می افتد. این ویروس یک نوع عفونت است که به وسیله ارتباط جنسی منتقل می شود، این ویروس ژن های مقابله با سرطان را غیر فعال می کند و موجب رشد چشمگیر سلول های سرطان در دیواره های رحم می شود که اینکار موجب بروز سرطان دهانه رحم و پیشرفت آن خواهد شد.


2-  مبتلا شدن شخص  به اچ‌آی‌وی یا ایدز: از عوامل خطرناک دیگری که موجب بروز سرطان دهانه رحم خواهد شد و زمینه سرطان دهانه رحم در شخص را فراهم می کند وجود اچ آی وی یا ایدز در فرد است. افراد مبتلا به ایدز ریسک  بیشتری برای گرفتن سرطان دهانه رحم دارند زیرا سیستم بدن آنها مقاومت  خود را از دست داده و ضعیف شده است و  تحمل  سلولهای سرطانی را ندارند و بدین طریق راه برای ابتلا به سرطان دهانه رحم باز است و این سرطان در بدن گسترش می یابد و شخص در برابر آن مقاومتی از خود نشان نمیدهد.

 

عواملی که امکان ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهد

تعداد بازدید : 7803

ثبت نظر

ارسال