Fa En جمعه 9 خرداد 1399 ساعت 19 و 1 دقیقه
حمایت آنلاین خرید تاج گل خرید استند تسلیت کمپین همنفس حمایت آنلاین خرید تاج گل خرید استند تسلیت کمپین همنفس

سرطان استخوان

سرطان استخوان | پیشگیری از سرطان | کمک به بیماران سرطانی | علائم شایع سرطان | سیگار کشیدن و سرطان

سرطان استخوان | سرطان | علائم سرطان استخوان | یکی رایج ترین علائم سرطان استخوان، درد استخوان ها می‌باشد. این دردها همراه با سوزش یا خارش می باشد که این دردها می‌تواند مداومت داشته باشد. این دردها می تواند از فشار تومور استخوان  به اعصاب یا اندام های اطراف باشد و گاهی اوقات این درد ناشی از عوارض شیمی درمانی یا رادیوتراپی می تواند باشد.

شنبه 13 اردیبهشت 1399 ساعت 21:20

سرطان استخوان | امروزه یکی از شایع ترین بیماری که در سراسر جهان گسترش یافته و خیلی از انسان ها در هر رده ی سنی با آن درگیر هستند، سرطان می باشد و یکی از سرطان های نسبتاً خطرناک سرطان استخوان است، اما خوشبختانه تحقیقات زیادی در این خصوص انجام شده و پیشرفت های چشمگیری صورت گرفته است.

 

 

برخلاف تصور عموم که از اسم سرطان می ترسند و فقط یک کلمه به ذهنشان می رسد آن هم مرگ است، ولی خوشبختانه در اغلب موارد اینگونه نیست.  شاید سال های دور درمان قطعی برای این بیماری وجود نداشت و همین سبب می شد که کسی که مبتلا به این بیماری می شود از زندگی نا امید شود.

 

 

به لطف تحقیقات انجام شده و پیشرفت در پزشکی دیگر نا امیدی وجود ندارد و درمان های متعددی در این خصوص صورت گرفته است و این تحقیقات برای پیشرفت روز افزون همچنان ادامه دارد.

 

 

سرطان چیست؟ و سرطان استخوان چیست ؟

 

 

برای شناخت سرطان استخوان ابتدا باید به بررسی کلی سرطان بپردازیم. سرطان گروهی از بیماری ها است، که این سلول های سرطانی به تدریج رشد کرده و در سطح بدن پخش می شود و اگر این سلول های سرطانی کنترل نشود باعث اتفاق های ناگوار می شود.

 

سرطان از عوامل مختلفی به وجود می آید که از جمله آن عوامل بیرونی می باشد مثل: دخانیات، مواد شیمیایی، پرتو درمانی و ارگانیسم های عفونی.

 

 

عوامل درونی مثل: عوامل ارثی، جهش های ژنی، هورمون ها، شرایط ایمنی بدن، و جهش هایی که از سوخت وساز بدن به وجود می آید. این عواملی که ذکر شد می تواند به صورت تدریجی باعث به وجود آمدن سلول های سرطانی شوند.

 

 

سلول های طبیعی بدن به صورت طبیعی رشد می کنند ، تقسیم می شوند و از بین می روند. در سال های اولیه زندگی یک فرد سلول ها با سرعت بیشتری رشد می کنند و تقسیم می شوند بعد از بالغ شدن فرد سرعت رشد کاهش می یابد تا جایی که تولید سلول وقتی انجام می‌گیرد که سلولی فرسوده شده یا دارای جراحتی است که سلول جدید تولید و جایگزین می شود.

 

 

اما روند سلول های سرطانی این گونه نیست، آن‌ها رشد کرده تقسم می شوند ولی سلول نمیمیرد و سلول های طبیعی را زنده می کنند و به همین شکل غیر طبیعی ادامه می دهند. سلول های سرطانی به قسمت های مختلف بدن وارد می شوند و شروع به رشد می کنند و بافت طبیعی را جایگزین می کند به این روند متاستاز می گویند.

 

 

 انواعی از سرطان ها وجود دارد که از هر نظر باهم متفاوت هستند. یکی از انواع سرطان، سرطان استخوان است که بیشتر راجع به آن می پردازیم.

 

 

 

سرطان استخوان چگونه ایجاد می شود؟

 

 

 

در این نوع سرطان، بیماری در داخل استخوان ایجاد می شود و شکل می گیرد. این تومور بدخیم استخوان باعث از بین رفتن استخوان می شود البته همه ی تومور های استخوانی بدخیم نیستند. در این نوع سرطان، استخوان شامل توموری است که دارای تعداد زیادی از سلول های غیر طبیعی است که گاهی در بیرون از استخوان هم دیده می شود.

 

 

این بیماری مثل سایر سرطان های دیگر اگر درمان های پی در پی نداشته باشد می تواند خطر ساز شود.

 

این سرطان در هر قسمتی از بدن می تواند رخ دهد از استخوان پاها تا استخوان سر می تواند ایجاد شود و متاسفانه علت به وجود امدن آن هنوز مشخص نیست.

 

پزشکان مطمئن نیستند چه چیزی باعث به وجود آمدن این سرطان  می شود ولی همچنان در حال جستجو برای یافتن آن هستند. رده ی سنی این بیماری معمولا بین 10 تا 60 سال می باشد.

 

 

سرطان استخوان چگونه ایجاد می شود؟

 

نشانه های سرطان استخوان چیست؟

 

 

 

درد استخوان ها

 

 

یکی رایج ترین علائم سرطان استخوان، درد استخوان ها می‌باشد. این دردها همراه با سوزش یا خارش می باشد که این دردها می‌تواند مداومت داشته باشد. این دردها می تواند از فشار تومور استخوان  به اعصاب یا اندام های اطراف باشد و گاهی اوقات این درد ناشی از عوارض شیمی درمانی یا رادیوتراپی می تواند باشد.

 

 

 

التهاب

 

 

یکی دیگر از این علائم شایع که اغلب در انواع سرطان ها وجود دارد التهاب است. التهاب زمانی به وجود می آید که تومور موجود در استخوان ها باعث تورم در اطراف آن بشود. در سرطان استخوان همیشه التهاب وجود ندارد، التهاب زمانی رخ می دهد که تومور در ناحیه ای که دارای بافت عصبی باشد رخ می دهد. قسمت های آسیب دیده معمولاً حساس و دردناک خواهند بود و پوست اطراف آن قرمز می شود. داروها و نسخه هایی برای درمان این ناراحتی های پوستی وجود دارد.

 

 

 

شکستگی استخوان در سرطان استخوان

 

 

استخوان های مبتلا به سرطان با گذشت زمان ضعیف و سست می‌شوند. با رشد تومور، استخوان های آسیب دیده ضعیف و ضعیف تر می شوند و تا مرز شکستگی پیش می روند. در نتیجه کوچکترین تلنگر یا فشار باعث شکستگی استخوان ها می شود حتی انجام دادن کارهای ساده ای که ما اغلب در روزمرگی آن را انجام می دهیم مثل ایستادن یا تکیه دادن به چیزی، علاوه بر این درد می تواند به قسمت های مجاور گسترش یابد و باعث ایجاد ناراحتی در فرد شود.

اگر اخیراً دچار شکستگی های بی مورد می شوید و با کوچک ترین فشاری دچار شکستگی در هر قسمتی می شوید به پزشک مراجعه کنید.

 

 

 

کاهش وزن ناگهانی

 

 

یکی دیگر از شایع ترین علائم سرطان استخوان کاهش وزن است. اما کاهش وزن همیشه به این معنی نیست که شما مبتلا به بیماری سرطان هستید ، گاهی ممکن است از عواملی مثل استرس، تغییر رژیم، یا ورزش بیش از اندازه باشد.

 

اگر شما کاهش وزن را همراه با علائم دیگری تجربه کنید کمی نگران کننده می شود، علائمی مثل کاهش اشتها، یبوست، سستی در استخوان ها و غیره. در این صورت به پزشک مراجعه کرده تا اطمینان حاصل کنید.

 

 

خستگی

 

 

خستگی نیز یکی دیگر از علائم شایع است. این علامت زمانی نگران کننده می شود که حتی در هنگام استراحت این خستگی برطرف نمی شود. زمانی که دلیل مشخصی برای این خستگی پیدا نمی کنید کمی نگران کننده می شود.

 

خستگی همیشه جسمی نیست، می تواند خستگی روحی نیز باشد به عنوان مثال مشکل داشتن در به خاطر سپردن کلمات، اعداد و یا هرچیز دیگری، مشکل در تفکر و صحبت کردن . اگر به تازگی احساس می کنید بیش از اندازه خسته می شوید و با استراحت کردن یا خوابیدن برطرف نمی شود و این خستگی مداومت دارد به پزشک خود مراجعه کرده و معاینات لازم را انجام دهید.

 

 

 

کم خونی

 

 

کم خونی شرایطی به وجود می آورد که بدن برای مقابله با بیماری مقدار زیادی گلبول سفید برای دفاع تولید می کند و در نهایت تعداد سلول های قرمز بدن کاهش می یابد و تعداد سلول های سالم بدن کم می شود.

 

بدن انسان‌ها مثل کارخانه عمل می کنند به این منظور که اگر مقدار زیادی گلبول سفید تولید کند منابع کمتری به تولید گلبول های قرمز قرار می دهد. وقتی بدن در این حالت قرار می گیرد فرد دچار کم خونی می شود.

 

 

سرطان استخوان  اغلب می تواند باعث کم خونی شود زیرا بدن سعی در تخریب سلول های سرطانی بدن را دارد.کم خونی نیز می تواند علائم دیگری مثل ضعف و خستگی ایجاد می کند.

 

 

 

از دست دادن اشتها

 

 

وقتی دچار به این بیماری باشید معمولاً اشتهای زیادی ندارید. از دست دادن اشتها زمانی اتفاق می افتد که بدن تمام انرژی خود برای مبارزه با این بیماری استفاده می کند در نهایت بدن خسته می شود و اشتهای خود را از دست می دهد. سلول های سالم شما مواد مغذی زیادی ندارند به این دلیل که سلول های سرطانی آن مواد مغذی را دریافت کرده اند و فرد بیمار باید اطلاعات خوبی در مورد تغذیه در زمان ابتلا به سرطان کسب کند.

 

 

برای افزایش اشتها به پزشک مراجعه کنید تا برای افزایش اشتهای شما دارویی تجویز کند تا بهبود یابید، در این زمینه توصیه می شود که رژیم غذایی سالم داشته باشید.

 

 

 

دشواری در خوابیدن در سرطان استخوان

 

 

یکی از ناراحت کننده ترین علائمی که در این سرطان وجود دارد مشکل بیمار در خوابیدن است این مشکل اغلب ناشی از استخوان دردی است که خواب برای بیمار دشوار می کند. علاوه بر این ابتلا به این بیماری می تواند بر روان و افکار بیمار تاثیر بگذارد و باعث وجود دغدغه و مشکل در هنگام خواب باشد.

 

 

توده های سرطانی در طول شب به راحتی می تواند به مفصل ها و استخوان های بدن فشار بیاورد. برای رفع این دردها نیازی به پزشک متخصص نیازی ندارید می توانید از ورزش هایی مثل یوگا که به آرامش ذهن کمک می کنند انجام دهید یا  از مسکن های قوی که نیازی به نسخه نیازی ندارد استفاده کنید.

 

 

عفونت ها ی مکرر

 

 

عفونت اغلب مشکلی است که بیماران مبتلا به سرطان با آن دست و پنجه نرم می کنند. با پیشرفت این بیماری بدن برای دفاع گلبول سفید بیشتری تولید می کند بنابراین بدن در برابر مشکلاتی مثل تب، گرفتگی عضلات و آنفولانزا آسیب پذیرتر می شوند و همچنین کم بودن گلبول های قرمز باعث می شود که بدن اکسیژن و مواد مغذی کمی دریافت کند.

 

 

همه این عوامل باعث می شود که ابتلا به عفونت آسان شود. به همین علت است که حفظ ایمنی بدن سالم نقش مهمی را ایفا می کند.

 

 

 

سایر علائم دیگر

 

 

سایر علامت های سرطان استخوان بستگی به این دارد که در کجای بدن تومور قرار گرفته باشد برای مثال اگر تومور در ستون فقرات قرار گرفته باشد، فشاری که در آن قسمت وارد می شود باعث می شود که بیمار احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی را در اندام ها احساس کند.

 

 

اگر سرطان به قسمت های دیگر بدن گسترش پیدا کند باعث بروز ایجاد و علائم در آن ناحیه از بدن می شود.

 

 

 

نشانه های سرطان استخوان چیست؟

 

روش های درمان سرطان استخوان

 

 

روش های درمان بستگی به عوامل مختلفی دارد:

 

 

نوع سرطان

محل آن در بدن

بدخیم یا خوش خیم بودن سرطان

میزان گسترش آن در بدن

 

 

 

روش های مختلفی در این زمینه وجود دارد:

 

 

 

عمل جراحی:

 

 

 در حین جراحی ، جراح ممکن است قسمت سالم استخوان را برداشته و جایگزین قسمتی از استخوان که از بین رفته است بکند. هدف اصلی از این جراحی برداشتن تومور و بافت های استخوانی اطراف آن است. این روش درمان بسیار رایج است.

 

 

در بعضی موارد پزشک برای جایگزین کردن استخوان از نوع مصنوعی آن در سرطان استخوان استفاده می کند. اگر جراح مقدار زیادی از این تومور را بردارد گاهی ممکن است این سلول های سرطانی تولید بیشتری کند و گسترش یابد.

 

 

 با این وجود، در برخی موارد پزشک نیاز می داند که بیمار قطع عضو شود تا به وجود سرطان به طور کلی از بین برود البته این عمل بسیار نادر است.

 

 

 

پرتو درمانی:

 

 

این نوع درمان بسیار متداول است و در بسیاری از سرطان ها برای درمان به کار گرفته می شود. یک فرد متخصص سلول های سرطانی را مورد هدف قرار می دهد و با اشعه X پر انرژی آنها را از بین می برد. بعضی از افراد مبتلا به این بیماری بعد از جراحی نیاز به پرتو درمانی داشته باشند و افرادی که عمل جراحی نیاز نداشتند نیز امکان دارد نیاز به پرتو درمانی داشته باشند.

 

 

پرتو درمانی می تواند با بسیاری از درمان های دیگر انجام شود که در روند بهبودی بسیار تاثیر گذار خواهد بود که حد الامکان از نظر فشار روانی نگرانی ها را نسبت به طول عمرافراد مبتلا به سرطان استخوان را کمتر می کند.

 

 

 

شیمی درمانی

 

 

در شیمی درمانی بااستفاده از داروهای مختلف برای از بین بردن سلول های سرطانی درمان انجام می گیرد. همچنین ممکن است پزشک این گونه تشخیص دهد که پرتو درمانی و شیمی درمانی باهم برای درمان انجام شود.

 

 

در نتیجه ‌ی همه‌ی این صحبت ها، علامت و علائمی که در بالا ذکر شد حتماً به این منظور نیست که شما حتماً  مبتلا به سرطان استخوان هستید اگر این علائم ها را دارید و نگران هستید بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا آزمایشات مربوطه را انجام دهد و نتیجه ی آن را به شما گزارش دهد.

 

 

اگر شما دچار هیچگونه از این علائم نیستید و در سلامت کامل هستید چه بهتر است که از همین لحظه پیشگیری های لازم را انجام داده و سبک زندگی مناسبی را انتخاب کنید.

 

 کلام آخر

 

یکی از سرطان هایی که می تواند به شدت روند رو به رشدی را در کل استخوان های افراد داشته باشد را می توان سرطان استخوان نامید. در واقع در سرطان استخوان تکثیر تومورهای سرطانی می تواند به سرعت و در زمان بسیار کمی صورت گیرد.

 

 

در این صورت در مدت زمان بسیار کمی افراد ممکن است که دچار مشکلات حرکتی شوند و نتوانند به کارهای شخصی و روزمره خود بپردازند. برای اینکه بتوانید روند رشد و تکثیر تومورهای سرطانی را در این نوع بیماری کاهش دهید نیاز دارید تا درمان هایی متناسب با سرطان استخوان را انجام دهید. این درمان ها باید در سریع ترین زمان ممکن برای این افراد انجام شود تا طول عمر آنها را بتواند افزایش دهد.

 

 

لازم به ذکر است که هزینه های درمانی سرطان استخوان می تواند برای افراد بسیار باشد و همه افراد ممکن است نتوانند از عهده این هزینه های درمانی برآیند. در این صورت می توان از روشی دیگر برای فراهم کردن این هزینه ها استفاده کرد. در واقع شما با خرید محصولاتی نظیر تاج گل خیریه و استند تسلیت از خیریه ها و انجمن های حمایت از بیماران مبتلا به سرطان می توانید در کم کردن هزینه های درمانی به این افراد کمک بسیاری کنید.

 

 

شیمی درمانی

تعداد بازدید : 1073

ثبت نظر

ارسال