Fa En پنجشنبه 12 تیر 1399 ساعت 16 و 15 دقیقه
حمایت آنلاین خرید تاج گل خرید استند تسلیت کمپین همنفس حمایت آنلاین خرید تاج گل خرید استند تسلیت کمپین همنفس

سرطان مری

سرطان مری

سرطان مری یکی از انواع سرطان های دستگاه گوارش است.  این نوع سرطان معمولا در سلول هایی که سطح داخلی مری را تشکیل می دهند ، اتفاق می افتد. همچنین این نوع سرطان ممکن است که در هر نقطه ای از مری را در بر بگیرد. البته باید بگوییم که این نوع سرطان در آقایان بیشتر از بانوان محتمل است.

دوشنبه 20 آبان 1398 ساعت 15:25

سرطان مری یکی از انواع سرطان های دستگاه گوارش است. در واقع مری لوله ای است که گلوی انسان را به معده ی او متصل می کند. مری به انتقال غذایی که انسان می بلعد کمک کرده و غذا را تا معده هدایت می کند.

 این نوع سرطان معمولا در سلول هایی که سطح داخلی مری را تشکیل می دهند ، اتفاق می افتد. همچنین این نوع سرطان ممکن است که در هر نقطه ای از مری را در بر بگیرد. البته باید بگوییم که این نوع سرطان در آقایان بیشتر از بانوان محتمل است.

سرطان ذکر شده ششمین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است. میزان ابتلای افراد در مناطق جغرافیایی مختلف ، کاملا متفاوت است. اما به طور کلی گفته می شود که این نوع سرطان به مصرف دخانیات ، الکل و یا عادات غذایی و چاقی مربوط است.

 

علائم و نشانه های سرطان مری

 

در حقیقت علائم و نشانه های این نوع سرطان ، در افراد مختلف متفاوت است. چرا که سیستم ایمنی هر انسانی نسبت به این سرطان می تواند واکنش هایی مختلفی را از خود بروز دهد. اما به طور کلی می توان گفت که این نوع سرطان یک سری علائم و نشانه های مخصوص دارد که عبارتند از:

 • مشکل در بلع که با نام دیسفاژی نیز شناخته می شود.
 • کاهش وزن بدون تلاش
 • درد در قفسه ی سینه ، فشار و سوزش
 • بدتر شدن سوء هاضمه و یا سوزش در ناحیه ی قلب
 • سرفه و یا وجود کوفتگی

لازم است که بگوییم که این نوع سرطان در مراحل اولیه هیچ گونه علامت و نشانه ای را از خود بروز نمی دهد که این موضوع می تواند سبب پیشرفت بیشتر سرطان شود.

 

علائم و نشانه های سرطان مری

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

 

در صورتی که علائم و نشانه هایی که برای این نوع سرطان مطرح شد را دارید ، حتما با پزشک خود ملاقات کنید. همچنین در صورتی که فرد به بیماری Barrett's esophagus مبتلا باشد ، باید در رابطه با مراقبت های این بیماری از پزشک خود سوال کند.

 چرا که این بیماری یک بیماری پیش سرطانی است که خطر ابتلا به سرطان مری را افزایش می دهد. در این نوع بیماری ممکن است که این سرطان در اثر رفلاکس دائمی اسید معده رخ دهد. با دریافت توصیه های لازم می توان از بدتر شدن وضعیت موجود پیشگیری کرد.

غربالگری سرطان لوله ی مری به طور معمول انجام نمی شود مگر در افرادی که بیماری مری بارت دارند. در حقیقت لازم است که در صورتی که مری بارت دارید ، در مورد جوانب مثبت و منفی غربالگری از پزشک خود سوال کنید.

 

علل بروز سرطان مری

 

در واقع هنوز به طور مشخص نیست که چه عاملی سبب بروز این نوع سرطان می شود اما می توان بیان کرد که این نوع سرطان هنگامی رخ می دهد که سلول های مری دچار جهش در DNA شوند. این جهش سبب می شود که سلول های طبیعی و سالم به طور غیر عادی شروع به رشد کرده و تقسیم های سلولی پی در پی را در پیش بگیرند.

سلول های غیر طبیعی جمع شده و سبب ایجاد تومور در لوله ی مری می شوند. این سلول ها می توانند به تقسیم سلولی خود ادامه داده و در نهایت به یافت های مجاور و یا سایر ارگان های بدن نیز ، سرایت کنند.

 

انواع سرطان مری

 

این نوع سرطان با توجه به نوع سلول های درگیر طبقه بندی می شود. تشخیص نوع این نوع سرطان از اهمیت بالایی برخوردار بوده و می تواند در انتخاب روش های درمانی نقش بسزایی داشته باشد.

 

آدنوکارسینوما

آدنوکارسینوما در سلول های غدد ترشح مخاط موجود در مری آغاز می شود. این نوع سرطان اغلب در سلول های موجود در قسمتهای تحتانی مری رخ داده و در واقع شایع ترین نوع سرطان در ایالات متحده محسوب می شود. همچنین لازم به ذکر است که این نوع سرطان ، بیشتر در مردان شایع است.

 

سرطان سلولی فلسی

سلول های سنگفرشی در واقع سلول های نازکی هستند که سطح داخلی مری را می پوشانند. کارسینوم سلول های سنگفرشی بیشتر مواقع در قسمت فوقانی و میانی مری رخ می دهد. وقوع سرطان در سلول های سنگفرشی مری ، شایع ترین نوع سرطان  لوله ی مری در سراسر جهان است.

سرطان مری انواع دیگری نیز دارد که می توان گفت که احتمال بروز آنها بسیار پایین بوده و کمتر مواردی در این زمینه مشاهده می شود. از جمله ی آنها می توان به کارسینوم سلول کوچک ، سارکوم ، لنفوم ، ملانوما و کوریوکارسینوم اشاره کرد.

 

انواع سرطان مری

 

عوامل خطر برای سرطان مری

 

در حالت کلی تصور می شود که تحریک مداوم مری می تواند از علل بروز این نوع سرطان باشد. عواملی که باعث تحریک مری می شوند و خطر ابتلا به این نوع سرطان را افزایش میدهند ، عبارتند از:

 • ابتلا به بیماری رفلاکس معده
 • سیگار کشیدن
 • ایجاد تغییرات پیش سرطانی در سلول های مری مانند مری بارت
 • چاق بودن
 • نوشیدن الکل
 • رفلاکس صفرا
 • وجود مشکلاتی در بلع به دلیل اسفنکتری و یا ماهیچه ای که از حالت انقباض خارج نمی شود.
 • عادت داشتن به نوشیدن مایعات بسیار گرم
 • قرار ندادن میوه و سبزیجات در رژیم غذایی
 • قرار گرفتن فرد تحت پرتودرمانی در ناحیه ی سینه و یا شکم

 

عوارض ناشی از سرطان مری

 

این نوع سرطان با توجه به میزان پیشرفتی که در بدن فرد بیمار داشته می تواند عوارض مختلفی را از خود بروز دهد که برخی از آنها عبارتند از:

 • انسداد مری یکی از اصلی ترین عوارض این نوع سرطان است که می تواند عبور مواد غذایی و مایعات را دشوار و یا غیر ممکن کند.
 • درد از دیگر عوارض این نوع سرطان است که در صورتی که سرطان پیشرفته باشد می تواند درد بیشتری را نیز به همراه داشته باشد.
 • خونریزی در مری از عوارض این نوع سرطان است که در مواردی خونریزی می تواند تدریجی بوده و گاهی اوقات نیز ممکن است که خونریزی شدید و ناگهانی باشد.

 

روش های پیشگیری از ابتلا به سرطان مری

 

هر فرد میتواند به منظور کاهش احتمال ابتلا به این نوع سرطان ، قدم هایی بردارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

 • ترک سیگار

چنانچه سیگار می کشید در مورد راهکارهای ترک سیگار با پزشک خود مشورت کنید. دارو ها و مشاوره های بسیاری برای ترک سیگار وجود دارد که می توانید از این روش ها برای ترک سیگار کمک بگیرید.

 • عدم مصرف الکل

به طور کلی توصیه می شود که الکل ننوشید. اما اگر نوشیدن الکل را انتخاب کردید این کار را با اعتدال انجام دهید. مصرف بیش از حد الکل نه تنها برای مری مضر بوده بلکه می تواند سلامت عمومی بدن را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

 • میوه و سبزیجات بیشتری بخورید.

انواع میوه ها و سبزیجات را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

 • وزن خود را کنترل کنید.

چنانچه دچار اضافه وزن و چاقی هستید ، در مورد راهکارهای کاهش وزن با پزشک خود مشورت کنید. لازم است که کاهش وزن به صورت تدریجی باشد تا در نهایت کاهش وزن پایدار شود.

 

روش های پیشگیری از ابتلا به سرطان مری

 

روش های تشخیص سرطان مری

 

این نوع سرطان معمولا با بروز علائم و نشانه ها قابل تشخیص است اما چنانچه فردی به سرطان لوله ی مری مشکوک باشد ، لازم است که آزمایشات مختلفی بر روی بدن او انجام شود. همچنین از این نوع آزمایشات برای شناسایی اینکه این نوع سرطان در چه مرحله ای قرار دارد نیز استفاده می شود.

 

سوابق پزشکی و معاینه ی بدنی در سرطان مری

 

چنانچه فرد دارای علائمی مبنی بر وجود این نوع سرطان باشد ، پزشک متخصص در مورد سوابق پزشکی فرد سوال می کند تا عوامل احتمالی خطا را بررسی کرده و اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کند.

همچنین پزشک متخصص بدن بیمار را به منظور یافتن علائمی از این نوع سرطان بررسی می کند. در این نوع معاینه پزشک به نواحی مانند سینه و گردن توجه ویژه ای خواهد کرد. چنانچه علائم یافت شده در بدن فرد غیر طبیعی باشد ، پزشک متخصص آزمایشاتی را برای بررسی بیشتر برای بیمار تجویز خواهد کرد.

 

آزمایشات تصویربرداری

 

آزمایشات تصویربرداری یکی از کاربردی ترین آزمایشات برای تشخیص سرطان مری است که در آن از امواج اشعه ی ایکس ،میدان مغناطیس ، امواج صوتی و یا امواج رادیواکتیو برای ایجاد تصاویری از بدن شما استفاده می شود.

آزمایشات تصویربرداری ممکن است که به دلایل مختلفی انجام شوند از جمله :

 • برای کمک به پیدا کردن منطقه ی مشکوک به سرطان
 • برای دانستن اینکه سرطان تا چه حدی پیشرفت کرده است.
 • به منظور تعیین اینکه آیا درمان موثر است یا خیر
 • برای جستجوی علائم بازگشت این نوع سرطان

در برخی از روش های تصویربرداری از باریم استفاده می شود. در این روش لازم است که فرد میزان مشخصی باریم را بلعیده تا تصاویر ناشی از عکسبرداری به وسیله ی اشعه ی ایکس بتوانند ناهنجاری های موجود در مری را به خوبی نشان دهند. اما این روش میزان پیشرفت این نوع سرطان را مشخص نمی کند.

تصویربرداری برای تشخیص این نوع سرطان در مراحل اولیه بسیار کارآمد بوده و می تواند برجستگی های ناشی از وجود تومور و یا غده در مری را به خوبی نشان دهد.

 

اسکن توموگرافی کامپیوتری

 

سی تی اسکن از اشعه ی ایکس به منظور گرفتن تصاویر مقطعی از بدن فرد استفاده می کند. این آزمایش مشخص می کند که آیا این نوع سرطان به غدد لنفاوی مجاور و یا دیگر ارگان های  بدن سرایت کرده است و یا نه.

 

اسکن تصویر برداری رزونانس مغناطیس MRI

 

این نوع تصویربرداری مانند سی تی اسکن ، تصاویر دقیق از بافت های بدن ایجاد می کند. در اسکن های MRI به جای اشعه ی ایکس از امواج رادیویی برای عکس برداری استفاده می شود. به طور معمول از MRI برای بررسی مغز و نخاع استفاده می شود تا در نهایت مشخص شود که آیا سرطان مری به این بخش های بدن انتقال یافته است و یا خیر.

 

آزمایشات تصویربرداری

 

آندوسکوپی

آندوسکوپ یک لوله ی باریک و انعطاف پذیر است که یک دوربین فیلمبرداری ریز و نور در انتهای آن تعبیه شده و برای مشاهده ی قسمت های داخلی بدن مورد استفاده قرار می گیرد. آندوسکوپی یک آزمایش مهم برای تشخیص این نوع سرطان است.

 لوله از طریق دهان و گلوی فرد به داخل مری مری فرو برده شده و به پزشک متخصص اجازه می دهد تا ناهنجاری های موجود در مری بیمار به خوبی مشاهد کند.

 

روش های درمان سرطان مری

اینکه پزشک متخصص برای فرد چه نوع درمانی را انتخاب می کند به نوع سلول های درگیر در سرطان ، مرحله ی سرطان ، سلامت کلی بدن فرد و در نهایت ترجیحات درمانی فرد بستگی دارد.

 

جراحی

جراحی برای از بین بردن سلول های سرطانی به تنهایی و یا به همراه روش های دیگر کاربرد دارد. جراحی نیز خود به روش های مختلفی صورت می گیرد که عبارتند از :

 • جراحی برای برداشتن تومورهای بسیار کوچک

چنانچه سرطان در فرد در مراحل اولیه تشخیص داده شود و این نوع سرطان پیشرفت زیادی نداشته باشد ، این روش جراحی برای درمان پیشنهاد می شود.

 • جراحی برای برداشتن بخشی از مری
 • جراحی برای برداشتن بخشی از مری و قسمت بالایی معده

به طور کلی در این روش ها ممکن است که بخشی از قسمت های سالم مری نیز به همراه بخش سرطانی از بدن خارج شود که این کار به دلیل این است که پزشک اطمینان یابد سلول های سرطانی از بدن فرد خارج شده اند.

 

شیمی درمانی

از دیگر روش های درمانی این نوع سرطان است که با استفاده از مواد شیمیایی سلول های سرطانی را از بین می برند. شیمی درمانی ممکن است که پیش از جراحی و یا پس از آن بر روی بدن فرد بیمار انجام شود. شیمی درمانی همچنین می تواند به منظور کاهش علائم و عوارض بیماری برای افرادی که سرطان در بدن آنها گسترش یافته، به کار گرفته شود.

 

پرتودرمانی

در این روش درمانی از پرتوهای اشعه ی ایکس برای از بین بردن سلول های سرطانی در سرطان مری استفاده می شود. پرتودرمانی معمولا همراه با شیمی درمانی به کار گرفته می شود و در آن تومورهای سرطانی به عنوان بافت هدف در نظر گرفته می شوند. پرتو درمانی ممکن است عوارضی مانند واکنش های پوستی ، آسیب به قلب و ریه و دیگر عوارض را به دنبال داشته باشد.

تنها نکته ای حائز اهمیت در این زمینه این است که فرد باید در مورد عوارض درمان های مختلف آگاهی داشته  و با مشورت با پزشک معالج روش درمانی موثری را انتخاب کند.

 

کلام آخر 

 

یکی از مهمترین سرطان هایی که می تواند افراد را با مشکلات بسیاری روبرو کند و در نحوه غذا خوردن آنان تاثیر بگذارد را می توان سرطان مری دانست. با توجه به اینکه عوامل مختلفی می تواند سرطان مری را در افراد ایجاد کند در ابتدا باید تشخیص در چگونگی ایجاد این بیماری توسط پزشک صورت گیرد. در واقع مرحله تشخیص بیماری می تواند مزیت های فراوانی را برای این افراد به همراه داشته باشد.

 در مراحل ابتدایی از این طریق می توان از شیوع سرطان مری جلوگیری کرد. همچنین هزینه های درمانی در مراحل ابتدایی می تواند بسیار کمتر باشد و برای کسانی که دچار مشکلات مالی هستند بسیار تاثیرگذار است. با این حال در برخی از مواقع ممکن است تشخیص به درستی صورت نگیرد و این بیماری در بدن افراد گسترش پیدا کند و به اندام های دیگر نیز سرایت کند.

در این صورت درمان ها با هزینه های بالاتر و در مراحل فشرده تر و سخت تری برای افراد انجام می شود. به همین منظور خیریه ها و انجمن های حمایت از بیماران مبتلا به سرطان می توانند به این افراد کمک های مالی خود را برسانند.

در واقع شما نیز می توانید یکی از خیرینی باشید که با خرید استند تسلیت و تاج گل خیریه از این خیریه ها به این افراد کمک کنید. زیرا این هزینه های جمع آوری شده به حساب افرادی که دارای شرایط مالی خوبی نیستند واریز می شود تا از این طریق درمان آن ها صورت گیرد.

 

 

روش های درمان سرطان مری

 

تعداد بازدید : 1255

ثبت نظر

ارسال